Прощение задолженности по процентам
В случае если кредитором (банком) было осуществлено прощения (аннулирования) исключительно суммы задолженности по процентам (комиссии и/или штрафных санкций, пени), то с учетом норм пп. 165.1.55 ст. 164 НКУ такая прощена сумма не включается в общий месячный (годовой) налогооблагаемый доход плательщика, то есть не облагается.
То есть у физического лица - плательщика налога не возникает обязанность самостоятельной уплаты НДФЛ и военного сбора с суммы прощенного (аннулированного) долга, в частности задолженности по процентам, и отражения ее в годовой налоговой декларации.
ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 05.03.2020 р. № 922/ІПК/04-36-33-02-07
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС), керуючись ст.52 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі - Кодекс), розглянуто звернення про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування норм податкового законодавства, та повідомляємо.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
Згідно з пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Кодексу), у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, у разі якщо його сума перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового, року.
Кредитор зобов'язаний повідомити платника податку - боржника шляхом направлення рекомендованого листа з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або надання повідомлення боржнику під підпис особисто про прощення (анулювання) боргу та включити суму прощеного (анульованого) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було прощено.
Боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.
У разі неповідомлення кредитором боржника про прощення (анулювання) боргу у порядку, визначеному пп. «д» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, такий кредитор зобов'язаний дикрцати всі обов'язки податкового агента щодо доходів, визначених цим підпунктом.
Крім того, за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит), платник податку має право на сплату суми податкового зобов'язання, нарахованої на суму боргу (кредиту та/або відсотків), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності, протягом трьох років починаючи з року, в якому задекларовано суму такого податкового зобов'язання.
Для розстрочення такої суми податкового зобов'язання платник податку разом із декларацією подає до контролюючого органу заяву у довільній формі, що містить фактичні дані про суму прощеного (анульованого) кредитором боргу (кредиту та/або відсотків), підтверджену відповідними документами кредитора, та коротке пояснення обставин, що призвели до виникнення необхідності здійснення розстрочення задекларованої суми податкового зобов'язання.
Згідно з п. 167.1 ст. 167 Кодексу ставка податку становить 18 відс. бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.6 ст. 167 Кодексу).
Також доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, є об'єктом оподаткування військовим збором (далі - збір) (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу (пп. 1.3 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу).
Водночас відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою щавкою), крім доходів, зазначених у пп. 165.1.2, 165.1.18,; 165.1.52 п. 165.1 ст.165 Кодексу.
Згідно із пп. 165.1.55 п. 165.1 ст. 165 розділу IV Кодексу не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу - основна сума боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності у сумі, що не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на рік), встановленої на 1 січня звітного податкового року (у 2020 році - 1180,75 грн.), та сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені), прощених (анульованих), кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності.
Враховуючи зазначене, оскільки кредитором (банком) було здійснено прощення (анулювання) виключно суми заборгованості по процентам (комісії та/або штрафних санкцій, пені) то, з урахуванням норм пп. 165.1.55 п. 165.1 п. ст. 164 Кодексу, така прощена сума не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, тобто не оподатковується.
Таким чином, у фізичної особи - платника податку не виникає обов’язок самостійної сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору з суми прощеного (анульованого) боргу, зокрема заборгованості по процентам, та відображення ії у річній податковій декларації.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Комментарии к материалу