Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Поставка самостоятельно произведенных товаров

23.03.2020 260 0 0

При определении базы налогообложения НДС операций по поставке самостоятельно изготовленных товаров/услуг учитывается уровень обычных цен на такую продукцию и не учитывается размер себестоимости такой продукции. В случае если себестоимость продукции превышает обычную цену такой продукции, то налоговая накладная на сумму превышения себестоимости над обычной цене не складывается


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.03.2020 р. № 965/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку визначенні бази оподаткуванні ПДВ при постачанні самостійно виготовлених товарів/поелуг, а також аналогічне за змістом зверненім платника» надіслане до ДПС листом Головного управління ДПС у Полтавській області» та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Згідно з підпунктами «а» і «ба пункту 185.1 статті 185 розділу V Кодексу об'єктом оподаткування ПДВ с операції платників податку з постачання товарів/поелуг, місце постачання яких відповідно до етапі 186 розділу V Кодексу розташоване на митній території України, у тому числі операції з безоплатної передачі.

Відповідно до пункту 188.1 cтатті 188 розділу V Кодексу база оподаткування операцій з постачання товарів/поелуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникозого рухомого зв'язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий» що використовується виробниками - суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів/поелуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/поелуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів -виходячи із звичайної ціни), за винятком:

  • товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;
  • газу, який постачається для потреб населення.

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/поелуг.

До складу договірної (контактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань.

Згідно з підпунктом 14.1,71 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу під звичайною ціною розуміється ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено цим Кодексом, Якщо не доведено зворотне, вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Це визначенні не поширюється на операції, що визнаються контрольованими відповідно до статті 39 Кодексу.

Під ринковою ціною розуміється ціна, за »кою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (підпункт 14.1.219 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).

Ринок товарів (робіт, послуг) - сфера обігу товарів (робіт, послуг), що визначається виходячи з можливості покупця (продавця) без значних додаткових витрат придбати (реалізувати) товар (роботи, послуги) на найближчій для покупця (продавця) території (підпункт 14.1.218 пункту 14.1 статті 14 розділу І Кодексу).

Таким чином, норми Кодексу (не враховуючи норми для окремих (специфічних) видів операцій):

  • визначають, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, що відповідають ринковим;
  • встановлюють низку обов'язкових умов відповідності ціни поставки (договірної ціни) ринковій ціні, однією з яких є володіння сторонами достатньою інформацією про ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах;
  • передбачають можливість доведення невідповідності рівню ринкових цій договірної ціни.

Отже, у розумінні норм Кодексу звичайною ціною для здійснення розрахунку бази оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг є ціна, визначена зацікавленими сторонами у цивільно-правовому договорі, яка у свою чергу повинна відповідати ринковій ціні (ціні, що склалася на ринку товарів/послуг).

Як зазначено у зверненні, платником податку реалізовано продукцію власного виробництва за ціною, яка не нижче звичайних цін на таку продукцію, але нижче собівартості такої продукції.

Щодо питання 1

Якщо договірна ціна, за якою платник податку постачає самостійно виготовлені товари/послуги, не є нижчою, ніж звичайна ціна на такі товари/послуги, то база оподаткування за операцією з їх постачання, відповідно до статті 188 Кодексу, визначається виходячи із такої договірної ціни.

Щодо питания 2

При визначенні бази оподаткування ПДВ операцій з постачанні самостійно виготовлених товарІв/иослуг враховуєшся рівень звичайних цін на таку продукцію та не враховується розмір собівартості такої продукції.

У разі, якщо собівартість продукції перевищує звичайну ціну такої продукції, то податкова накладна на суму перевищення собівартості над звичайною ціною не складається.

Додатково повідомляємо, що норма Кодексу, згідно з якою база оподаткування за операціями з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості, діяла лише у 2015 році. Починаючи з 01.01.2016 до пункту 188.1 статті 188 Кодексу внесено зміни, згідно з якими база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы