Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Передача артезианской скважины в аренду

01.10.2020 593 0 0

Поскольку объектом налогообложения экологическим налогом за выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух стационарными источниками загрязнения определено, в частности объемы и виды таких выбросов (пп. 242.1.1 ст. 242 НКУ), то плательщиком экологического налога является арендатор, при деятельности которого осуществляются выбросы загрязняющих веществ в атмосферный воздух стационарными источниками загрязнения.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 04.09.2020 р. № 3724/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України на звернення Товариства щодо справляння екологічного податку та рентної плати, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що його відокремлений підрозділ при провадженні господарської діяльності на підставі дозволу на спеціальне водокористування (далі – Дозвіл) видобуває обсяги води з підземного водного простору.

Оскільки за рішенням про зупинення діяльності підрозділу його нерухоме майно, у тому числі артезіанську свердловину разом із земельною ділянкою на якій вона розташована, буде передано в оренду, Товариство запитує про виникнення у нього податкових зобов’язань з екологічного податку та рентної плати, а також можливості застосування ним при обчисленні податкових зобов’язань з рентної плати передбаченого п. 252.22 ст. 252 Кодексу коригуючого коефіцієнта у розмірі 0,95, якщо звіт з геологічного вивчення балансових експлуатаційних запасів питної води водного об’єкта наданого у користування Товариству за виконаний рахунок власних коштів затверджений протоколом Державної комісії України по запасах корисних копалин у лютому 2016 року.

Щодо справляння екологічного податку

Платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, під час провадження діяльності яких здійснюються, зокрема викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення (п.п. 240.1.1 п. 240.1 ст. 240 Кодексу).

Стаціонарне джерело забруднення – підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об’єкт, що зберігає свої просторові координати протягом певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу та/або скиди у водні об’єкти (п.п. 14.1.2030 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Таким чином, оскільки об’єктом оподаткування екологічним податком за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення визначено, зокрема обсяги та види таких викидів (п.п. 242.1.1 п. 242.1 ст. 242 Кодексу), то платником екологічного податку є орендар, під час діяльності якого здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення.

Щодо справляння рентної плати

Спеціальне використання природних ресурсів, у тому числі спеціальне водокористування передбачає закріплення об’єкта природних ресурсів шляхом надання відповідного дозволу конкретному суб’єкту для забезпечення умов провадження господарської діяльності (ст. 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»).

Водокористувачі зобов’язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності Дозволу та використовувати воду (водні об’єкти) відповідно до цілей та умов їх надання (ст. 44 Водного кодексу).

При цьому водокористувачі мають право використовувати водні об’єкти на умовах оренди, умови використання яких, розмір орендної плати та строк дії договору оренди таких водних об’єктів визначаються у окремому договорі оренди (ст. 51 Водного кодексу).

Таким чином власник артезіанської свердловини або орендар (користувач) такої свердловини для одержання Дозволу має звернутися до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, у порядку визначеному частиною шостою ст. 49 Водного кодексу.

На підставі Дозволів у користувачів артезіанських свердловин виникають податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин (п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу) та рентної плати за спеціальне водокористування (п. 255.1 ст. 255 Кодексу).

Водночас умовою для застосування коригуючого коефіцієнта у розмірі 0,95 визначено видобування запасів корисних копалин ділянки надр із дотримання кондицій мінеральної сировини ділянки надр, затверджених державною експертизою на підставі звітів з геологічного вивчення за рахунок власних коштів виконаних платником рентної плати не раніше ніж за 5 років до звітного податкового періоду.

Оскільки державна експертиза, наданої у користування Товариству ділянки надр, виконана у 2016 році, що відповідає критеріям застосування вказаного коефіцієнта, то Товариство до закінчення п’ятирічного терміну її виконання має право застосовувати коефіцієнт 0,95.

При цьому застосування орендарем артезіанської свердловини при обчисленні податкових зобов’язань з рентної плати коефіцієнта 0,95, не відповідає визначеним п. 252.22 ст. 252 Кодексу умовам для застосування такого коефіцієнта.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Комментарии к материалу

Лучшие материалы