Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Относительно установления расходомеров-счетчиков и/или уровнемеров-счетчиков

16.10.2019 4885 0 1

В ИНК ГНС предоставляет ответы на вопросы об установлении расходомеров-счетчиков и/или уровнемеров-счетчиков (далее – расходомеры и уровнемеры) на резервуары для хранения горючего плательщиками акцизного налога и распорядителями акцизного склада (далее – АС).

В частности, плательщик спросил:

  • какие именно модели расходомеров и уровнемеров обеспечивают функции, описанные в абзаце одиннадцатом пп. 230.1.3 НК;
  • какое программное обеспечение позволяет передать информацию в налоговый орган от уровнемеров и расходомеров, марки и модели которых являются законодательно не определенными, на АС горючего, где и за сколько можно приобрести такое программное обеспечение;
  • где предприятие должно приобрести уровнемеры и расходомеры для горючего и какой точности должны быть эти счетчики, учитывая то, что у акцизных накладных (далее – АН) на горючее точность определяется до сотых долей литра, а точность уровнемера зависит не только от его собственных заводских характеристик, а и от изменений геометрии резервуара объемом от 200 м3, которая происходит в случае его наполнения или опустошения?

Требования, которым должны отвечать расходомеры и уровнемеры, определены абзацем четвертым пп. 230.1.2 НК. Данные об остатках горючего и объеме обращения горючего подаются электронными средствами связи в форме электронных документов. Эти документы заполняются автоматически путем передачи им данных из расходомеров и уровнемеров.

Формат данных, структуры и формы электронных документов для наполнения Единого государственного реестра расходомеров-счетчиков и уровнемеров – счетчиков уровня горючего в резервуаре утверждены приказом Минфина от 27.11.18 г. № 944.

Техническим регламентом законодательно регулируемых средств измерительной техники, утвержденным постановлением КМУ от 13.01.16 г. № 94, установлены требования, которым должны соответствовать средства измерительной техники, предназначенные для применения в сфере законодательно регулируемой метрологии, когда они предоставляются на рынке и/или вводятся в эксплуатацию для выполнения задач, связанных с измерениями. Вопрос соответствия процедурам оценивания средств измерения относится к компетенции ГП «Укрметртестстандарт».

Таким образом, в зависимости от технических и технологических аспектов работы АС распорядитель АС самостоятельно принимает решение относительно выбора марок, моделей расходомеров и уровнемеров, программного обеспечения для полноценного их функционирования, которыми должны быть оборудованы АС.

Также в этой ИНК ГНС предоставила ответы на следующие вопросы: 

  • будет ли нарушением правил учета, производства и оборота горючего на АС отсутствие уровнемеров и расходомеров на тех резервуарах АС, которые эксплуатируются для хранения смазочных материалов (масел), которые не являются горючим, в понимании НК;
  • обязан ли распорядитель АС устанавливать уровнемеры и расходомеры на резервуары, расположенные на его АС, если такие резервуары переданы в аренду другому предприятию;
  • обязан ли распорядитель АС устанавливать уровнемеры и расходомеры на резервуары, выведенные из эксплуатации по экономическим или техническим причинам?

Да, расходомер предназначен для непрерывного измерения, запоминания и отражения в фактических условиях измерения количества горючего, а уровнемер – для измерения уровня горючего, которое находится в резервуаре. В случае использования на территории АС отдельных резервуаров для хранения исключительно товаров, которые не является горючим, НК не предусмотрены требования относительно оборудования таких резервуаров расходомерами и уровнемерами.

Норма пп. 230.1.2 НК не обязует распорядителя АС оборудовать резервуары, выведенные из эксплуатации, уровнемерами или расходомерами в местах, где не осуществляется отпуск горючего наливом с АС.

Если субъект хозяйствования (далее – СХ) передаст в аренду резервуары другому СХ, который в дальнейшем будет использовать их для производства, обработки (переработки), смешивания, розлива, погрузки-разгрузки, хранения, реализации горючего, такой СХ станет распорядителем АС и будет обязан оборудовать расходомерами каждое место отпуска горючего наливом с АС, и установить уровнемеры на каждом введенном в эксплуатацию стационарном резервуаре, расположенном на АС.


ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.09.2019 р. № 40/6/99-00-04-01-02-15/ІПК

Державна податкова служба України відповідно до статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення розглянула звернення Товариства щодо застосування норм Кодексу та в межах компетенції повідомляє таке.

Законом України від 23.11.2018 № 2628-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» (далі - Закон № 2628) внесені зміни до Кодексу.

Товариство є платником акцизного податку та розпорядником акцизного складу, який зареєстровано в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового під уніфікованим номером:

Крім того, Товариству видані ліцензії на право оптової торгівлі пальним за відсутності місць оптової торгівлі та зберігання пального за реєстраційними номерами:

З урахуванням викладеного, Товариство звертається з проханням надати інформацію:

1. Які саме підприємства з числа розпорядників акцизних складів, які відповідно до вимог Кодексу зобов’язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального в резервуарі в строки не пізніше 01.07.2019, виконали цю вимогу і які моделі рівнемірів та витратомірів вони встановили і зареєстрували в Єдиному реєстрі?

2. Які саме моделі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забезпечують функції, описані в абзаці одинадцятому підпункту 230.1.3 статті 230 Кодексу?

3. Яке програмне забезпечення дозволяє реалізувати передачу інформації до податкового органу від рівнемірів та витратомірів, марки і моделі яких є законодавчо невизначеними, на акцизному складі пального? Де і за скільки можна придбати таке програмне забезпечення?

4. Де і якої точності повинно підприємство придбати рівнеміри та витратоміри для пального, враховуючи те, що в акцизних накладних на пальне точність визначається до сотих долі літра, а точність рівнеміра залежить не тільки від його власних заводських характеристик, а й від змін геометрії резервуара об’ємом від 200 м. куб., яке відбувається в разі його наповнення чи спустошення?

5. Про всі марки і моделі рівнемірів. Які вже зареєстровані у відповідному державному реєстрі, і які відповідають вимогам Кодексу для акцизних складів пального.

6. Чи буде порушенням правил обліку, виробництва та обігу пального на акцизних складах відсутність рівнемірів і витратомірів на тих резервуарах акцизного складу які експлуатуються для зберігання мастильних матеріалів (олив), які не є пальним, в розумінні Кодексу?

7. Чи зобовязаний розпорядник акцизного складу встановлювати рівнеміри і витратоміри на резервуари, розташовані на його акцизному складі, якщо такі резервуари передані в оренду іншому підприємству?

8. Чи зобовязаний розпорядник акцизного складу встановлювати рівнеміри та витратоміри на резервуари, які виведені з експлуатації з економічних чи технічних причин?

Щодо питань 1, 5

Вимоги щодо обладнання витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу та рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі (далі - рівнеміри-лічильники) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованих на акцизних складах, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального встановлені підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.

Пунктом 12 підрозділу 5 розділу XX Кодексу передбачено, що розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов’язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:

  • акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 липня 2019 року;
  • акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 1 жовтня 2019 року;
  • акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.

Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв’язку до контролюючих органів (далі - Порядок) затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2017 року № 891.

Абзацом другим підпункту 230.1.4 пункту 230.1 статті 230 Кодексу визначено, що інформація, яка міститься у Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, є податковою інформацією.

Крім того, пунктом 13 Порядку передбачено, що інформація яка міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 Кодексу.

Підпунктом 17.1.9 пункту 17.1 статті 17 Кодексу платнику податків забезпечено право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов'язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами.

Таким чином, інформація про розпорядників акцизних складів, які обладнали акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєстрували їх в Реєстрі, а також інформація яка міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, може бути надана Товариству за наявності згоди таких платників податків.

Додатково повідомляємо, що у Реєстрі міститься інформація про обладнання місця відпуску пального на акцизному складі Товариства витратоміром-лічильником моделі,    повірка якого здійснена, а також про обладнання рівнеміром-лічильником рівня пального у резервуарі моделі, калібровка якого здійснена

Щодо питань 2, 3, 4

Вимоги, яким повинні відповідати витратоміри-лічильники та рівнеміри -лічильники визначені абзацом четвертим підпункту 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу.

Крім того, підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 Кодексу передбачено, що на підставі показників рівнемірів-лічильників, встановлених на кожному резервуарі пального, формуються показники про обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, формуються показники про добовий обсяг реалізованого пального.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв’язку у формі електронних документів.

Електронні документи заповнюються автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників.

Формат даних, структури та форми електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі затверджено наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2018 № 944.

Вимогами Закону України від 05.05.2014 року № 1314-VII «Про метрологію та метрологічну діяльність» щодо сфери законодавчо регульованої метрології, визначені види діяльності, щодо яких з метою забезпечення єдності вимірювань та простежуваності здійснюється державне регулювання стосовно вимірювань, одиниць вимірювання та засобів вимірювальної техніки є обчислення сум податків і зборів, податковий та митний контроль.

Технічним регламентом законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2016 року № 94 встановлено вимоги, яким повинні відповідати засоби вимірювальної техніки, які призначені для застосування у сфері законодавчо регульованої метрології, коли вони надаються на ринку та/або вводяться в експлуатацію для виконання завдань, пов’язаних з вимірюваннями.

Питання відповідності процедурам оцінки засобів вимірювання належить до компетенції ДП «Укрметртестстандарт».
Таким чином, в залежності від технічних та технологічних аспектів роботи акцизного складу, розпорядник акцизного складу самостійно приймає рішення щодо вибору марок, моделей витратомірів-лічильників і рівнемірів-лічильників, програмного забезпечення для повноцінного їх функціонування, якими повинні бути обладнані акцизні склади.

Щодо питання 6, 7, 8

Пунктом 2 Порядку передбачено, що витратомір-лічильник призначений для безперервного вимірювання, запам’ятовування та відображення у фактичних умовах вимірювання кількості пального, рівнемір-лічильник призначений для вимірювання рівня пального, що перебуває у резервуарі.

У разі використання Товариством на території акцизного складу окремих резервуарів для зберігання виключно товарів, що не є пальним, Кодексом не передбачено вимоги щодо обладнання таких резервуарів витратомірами-лічильниками, рівнемірами-лічильниками.

Підпункт 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу не передбачає зобов’язання розпорядника акцизного складу щодо обладнання резервуарів, які виведені з експлуатації, рівнемірами-лічильниками або витратомірами-лічильниками в місцях де не здійснюється відпуск пального наливом з акцизного складу.

Якщо Товариством будуть передані в оренду резервуари іншому суб’єкту господарювання, який в подальшому такі резервуари буде використовувати для виробництва, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального, такий суб’єкт господарювання є розпорядником акцизного складу та згідно з підпунктом 230.1.2 пункту 230.1 статті 230 Кодексу зобов’язаний обладнати витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы