С целью правомерности отнесения товаров к категории товаров, необходимых для осуществления мероприятий, направленных на предупреждение возникновения и распространения, локализацию и ликвидацию вспышек, эпидемий и пандемий острой респираторной болезни COVID-19, вызванной коронавируса, операции по ввозу которых на таможенную территорию Украины и/или операции по поставке которых на таможенной территории Украины освобождаются от налогообложения НДС, предприятием должны быть соблюдены соответствующие требования, в том числе, установленные в примечаниях к Перечню № 224.
ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 04.06.2020 р. № 2306/6/99-00-07-03-02-06/ІПК
Державна податкова Слущба України розглянула звернення щодо застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ, встановленого пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі -ПКУ), до операцій з постачання на митній території України засобів індивідуального захисту та розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 та, керуючись статтею 52 розділу II ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненнях, Товариство з 17.03.2019 здійснює постачання засобів індивідуального захисту та розхідних матеріалів для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 закладам охорони здоров’я, що надають допомогу хворим на COVID-19, а також іншим суб’єктам господарювання (аптечним закладам, тощо) та фізичним особам.
Відносини, що виникають -у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділами І, V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ,є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.
Правила формування податкових зобов’язань, податкового кредиту з ПДВ та їх коригування, а також складання податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних і їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) встановлено статтями 187, 192, 198 і 201 розділу V ПКУ.
Відповідно до пункту 192.1 статті 192 розділу V ПКУ якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний, за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках- повернення товарів/пбслуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встайовленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.
Зменшення суми податкових зобов'язань платника податку постачальника в разі зміни суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяються лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов'язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно, до закону або договору.
Законом України від ЗРберезня 2020 року № 540-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» (далі - Зккон № 540) викладено у новій редакції пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ.
Згідно з пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ (з урахуванням внесених змін) від оподаткування ПДВ звільняються операції з:
Норми пункту 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу застосовуються до операцій, здійснених в періоду починаючи з 17 березня 2020 року, і до останнього числа місяця, в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України нк всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Перелік товарів (у тому чисді лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання), необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224, із змінами, внесеними Постановою № 271 (далі - Перелік № 224).
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується:
Головним критерієм для застосування пільги з оподаткування, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX Кодексу, є включення товару до Переліку № 224.
При цьому згідно з примітками До Переліку № 224 коди згідно з УКТ ЗЕД наводятьск у Переліку № 224 довідково.
Основною підставою для звільнення від ододаткування податком на додану вартість та від сплати ввізного мита товарів, що ввозяться на митну територію України, є відповідність таких товарів назві товару (медичного виробу, основного компонента), міжнародному непатентованому найменуванню (назві) лікарського засобу, які зазначені в Переліку № 224.
Для цілей Переліку № 224:
Для віднесення товарів, зазначених у розділі «Медичні вироби, медичне обладнання та інші товари, що необхідні для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», до товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, які звільняються від сплати ввізного мита та операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких На митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, повинно бути подано:
У разі здійснення операцій, звільнених відповідно до, пункту 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, Положення пункту 198.5 статті 198 розділу V ПКУ та положення статті 199 розділу V ПКУ не застосовуються щодо таких операцій.
Щодо питань 1,2
З метою правомірності віднесення товарів до категорії товарів, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СоV-2, операції з ввезення яких на митну територію України та/або операції з постачання яких на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, Товариством повинні бути дотримані відповідні вимоги, у тому числі, що встановлені у примітках до Переліку № 224.
Режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, застосовується на усіх етапах постачання товарів, включених до Переліку № 224, незалежно від статусу покупців таких товарів (закладів охорони здоров’я, аптечних закладів, фізичних осіб тощо) та напряму використання покупцяМи придбаних товарів (кінцеве споживання чи подальший продаж).
При цьому нормами ПКУ не встановлено обов’язку для платника ПДВ, який здійснює постачання товарів, включених до Переліку № 224, забезпечувати контроль за їх цільовим використанням.
Щодо питання З
Якщо товари, зокрема засоби індивідуального захисту та розхідні матеріали для надання медичної допомоги хворим на COVID-19, які постачає Товариство, включені до Переліку № 224, то операції Товариства з постачання таких товарів на митній території України звільняються від оподаткування ПДВ, починаючи з 17 березня 2020’року (для товарних позицій, включених до Переліку № 224 Постановою № 271, - з 15 квітня 2020 року) і до останнього числа місяця, в якому завершується дія вказаного вище карантину.
Вартість товарів, що включені до Переліку № 224, повйнна визначатися без ПДВ з настання, дати запровадження пільги, встановленої пунктом 71 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, відповідно до змін, внесених Законом № 540, тобто з 17 березня 2020 року.
Така вимога законодавства застосовується незалежно від того, чи містять договори та первинні документи, складені на постачання таких товарів, положення щодо необхідності нарахування ПДВ, чи ні, а також незалежно від дати укладення таких договорів.
Якщо Товариство здійснювало постачання товарів, включених до Переліку № 224, з нарахуванням ПДВ, то Товариству слід забезпечити проведення коригування податкових зобов’язань з ПДВ щодо операцій, які були здійснені (відбулася «перша подія») з дати запровадження пільги з оподаткування (з 17 березня 2020 року) до дати набрання чинності Законом № 540 (до 2 квітня 2020 року).
При проведенні такого коригування:
Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів;
У випадку, якщо постачання товарів, включених до Переліку № 224, здійснювалось з нарахуванням ПДВ кінцевому споживачу (неплатнику ПДВ), у зв’язку з чим повернення йому сплаченого ПДВ неможливе, коригування нарахованих сум податкових зобов’язань з ПДВ Товариством не здійснюється.
Відповідна сума ПДВ, одержаного від кінцевого споживача (неплатника ПДВ) у складі ціни товарів, включених до Переліку № 224, враховується Товариством при визначенні податкових зобов’язань з ПДВ за відповідний звітний період у загальному порядку.
Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті.52 розділу II ПКУ).