Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Какой механизм проведения индексации зарплаты: разъясняет Минсоцполитики

06.01.2022

Предприятие в коллективном договоре или другом документе, в котором определяются условия оплаты труда, может самостоятельно предусмотреть механизм индексации, в том числе порядок расчета сумм индексации работников с оплатой труда в почасовом размере с суммированным учетом рабочего времени.


МІНІСТЕРСТВО СОЦІАЛЬНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ

ЛИСТ

від 27.09.2021 № 5207/0/290-21/51

Директорат стратегічного планування, координації політики та євроінтеграції Міністерства соціальної політики розглянув лист щодо індексації заробітної плати та повідомляє.

Відповідно до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 N 1078 (зі змінами) (далі - Порядок), індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством.

Згідно з пунктом 5 Порядку значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків у місяці, в якому відбувається підвищення тарифних ставок (посадових окладів). Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (посадових окладів).

При цьому зміна розміру доплат, надбавок, премій не впливає на початок обчислення індексу споживчих цін при нарахуванні індексації, якщо не підвищується тарифна ставка.

Сума індексації у місяці підвищення тарифної ставки не нараховується, якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення заробітної плати не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення тарифної ставки, сума індексації у цьому місяці розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення заробітної плати. Тобто сума індексації зменшується на суму підвищення заробітної плати.

У разі коли відбувається зростання тарифної ставки у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру, зокрема надбавки, доплати та премії, встановлені саме на цей місяць. Порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою індексації здійснюється в умовах місяця, у якому відбулося підвищення тарифної ставки.

Приклади проведення індексації грошових доходів громадян у разі їх підвищення наведено у додатку 4 до Порядку, якими передбачено проведення порівняння в умовах місяця, у якому відбулось підвищення.

Враховуючи викладене, якщо підвищення тарифних ставок у працівників відбулось з серпня 2021 року, то значення індексу споживчих цін у цьому місяці мало прийматися за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації мало здійснюватися з вересня 2021 року.

Згідно з пунктом 5 Порядку у місяці зростання тарифної ставки мало здійснюватися порівняння суми підвищення заробітної плати із сумою індексації.

Порівняння суми доходу до і після підвищення мало здійснюватися не у порівнянні із розміром доходу, який склався у липні 2021 року, а з урахуванням тарифної ставки до та після його підвищення та всіх складових заробітної плати, які були встановлені на серпень 2021 року.

Якщо розмір підвищення заробітної плати перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення тарифної ставки, то сума індексації у цьому місяці не нараховується.

Для проведення подальшої індексації індекс споживчих цін розраховується з вересня 2021 року.

Крім того, пунктом 5 Порядку передбачено, що працівникам підприємств і організацій, які перебувають на госпрозрахунку, підвищення заробітної плати у зв’язку із зростанням рівня інфляції провадиться у порядку, визначеному у колективних договорах, але не нижче норм, визначених Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та положень Порядку.

Таким чином, підприємство в колективному договорі або іншому документі, в якому визначаються умови оплати праці, може самостійно передбачити механізм індексації, у тому числі порядок розрахунку сум індексації працівників з оплатою праці в погодинному розмірі з підсумованим обліком робочого часу.

Також зазначаємо, що листи Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами, вони носять інформаційний, рекомендаційний характер і не встановлюють нових правових норм.

Заступник генерального директора
Директорату - керівник експертної
групи з питань рівня життя
та соціальних стандартів                                                                                                           Ніна ПІДЛУЖНА

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
15.07.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели С 5 июля в Украине возобновляется обязательное представление статистической отчетности Будет ли 15 июля выходным днем Внесены изменения в перечень территорий боевых действий и ВОТ (текст приказа от 28.05.2025) ГНС отвечает на актуальные вопросы налогоплате...
20.05.2025
Актуальные счета для уплаты налогов
Информация о реквизитах счетов, открытых для зачисления налогов, а также для уплаты единого взноса Больше по теме: Новая форма ТТН: обзор изменений Микро, малое, среднее или крупное: зачем нужно определять размер предприятия Утверждаем и обновляем штатное расписание: правила и нюансы Списки...
17.04.2025
С 16.04.2025 начали действовать сроки хранения документов по воинскому учету
Больше по теме: Приказы и распоряжения: основные термины, виды и сроки хранения Сроки хранения первичных документов увеличены: повлияет ли это на сроки давности для проверок Министерство юстиции приказом от 14.03.2025 № 748/5 утвердило изменения к Перечню типовых документов, которые созд...
Новое
16.07.2025
Актуальная судебная практика КАС в составе Верховного Суда за май 2025 года
Предлагаем ознакомиться с обзором актуальной судебной практики Кассационного административного суда в составе Верховного Суда за май 2025 года. Предлагаем ознакомиться с обзором актуальной судебной практики Кассационного административного суда в составе Верховного Суда за май 2025 года. В обзоре...
16.07.2025
Как работодателю создать службу охраны труда на предприятии
Рассмотрим, кто выполняет функции службы охраны труда, ее основные задачи, права специалистов службы, инструктаж по вопросам охраны труда, дистанционную проверку знаний и т. п. Больше по теме: Инструкция по охране труда для работников офиса Охрана труда студентов и учащихся во время практики и ста...
16.07.2025
Какие плательщики освобождаются от уплаты единого взноса за себя
Рассмотрим подробнее, какие плательщики освобождаются от уплаты ЕСВ за себя. Больше по теме: Предприниматель на общей системе не осуществляет деятельность: нужно ли ему платить ЕСВ? Штрафоопасные ошибки по ЕСВ в Объединенном отчете Какие плательщики освобождаются от уплаты единого взноса за себя? ...
Лучшие материалы