Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Как заполнять декларацию по плате за землю и распространенные ошибки – письмо ГНС

Аналитика

28.10.2024 23 0 0

ГНС в письме от 30.09.2024 № 27154/7/99-00-04-01-02-07 предоставило разъяснение относительно заполнения налоговой отчетности по земельному налогу и перечень распространенных ошибок при ее заполнении.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ЛИСТ
від 30.09.2024 № 27154/7/99-00-04-01-02-07

Головним управлінням ДПС в областях, та у м. Києві
Управління оподаткування юридичних осіб
Міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з ВПП

(Витяг)

Державна податкова служба з метою удосконалення якості наявної інформації в інформаційно-телекомунікаційній системі контролюючих органів та забезпечення дотримання вимог чинного податкового законодавства в частині справляння плати за землю з юридичних осіб повідомляє.

За наслідками здійсненого аналізу податкової звітності із земельного податку на 2024 рік (далі – Декларація), форма Декларації затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 18.02.2022 № 83), було встановлено низку помилок допущених платниками податків при заповнені розділів I, II та III.

<...>

Слід звернути увагу, що Декларація заповнюється з урахуванням приміток, які містяться у самій формі Декларації.

У разі наявності у Декларації відмітки «земельний податок» заповнюється розділ I, зокрема:

  • у колонці 2 зазначається категорія/код цільового призначення земельної ділянки арабськими цифрами згідно з Класифікатором видів цільового призначення земельних ділянок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 липня 2021 року № 821 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» (далі – Класифікатор).

Однак, 12 971 земельні ділянки в Деклараціях містять не вірний такий показник, або не містять такого показника <...>, що ставить під сумнів правильність застосування платником податків ставки податку.

У колонці 3 вказується вид права на земельну ділянку:

  • 1 – власність,
  • 2 – постійне користування,

При поданні декларації із земельного податку у графі 3 розділу I Декларації необхідно проставляти вид права «1» (якщо земельна ділянка перебуває у приватній власності платника) або «2» (якщо земельна ділянка перебуває у постійному користуванні платника).

За результатами проведеного аналізу встановлено, що по 4 271 земельній ділянці зазначено вид права «3», по 52 земельних ділянках зазначено вид права «4» по 71 695 земельних ділянках вид права взагалі не зазначений, що свідчить про недостовірність даних <...>.

У колонці 7 зазначається частка неповного місяця володіння або користування у місці, яка не може бути меншою за 0,0323 та більшою за 0,9677. Однак по 13162 земельних ділянках встановлено значну кількість помилок при заповненні частки неповного місяця володіння або користування у місяці, що впливає на проведення автоматичного розрахунку податкових зобов’язань та/або суми пільги. Також одночасно у колонці 8 зазначено «кількість повних місяців» – 12, або взагалі відсутня кількість повних місяців, що перебувають у користуванні, що також є помилкою <...>.

У колонці 9 зазначається кадастровий номер земельної ділянки у форматі хххххххххх:ххх:хххх. По 138 838 земельних ділянках кадастрові номери відсутні <...>.

У колонці 10 зазначається код за КАТОТТГ адміністративно-територіальної одиниці.

Однак за результати проведеного аналізу встановлено, що по 12263 земельних ділянках не зазначено вказаного показника, або зазначено не вірно <...>, що може ставити під сумнів засновування платником податків ставки податку, а також правильність застосування податкової пільги.

Такий показник також впливає на стан рознесення податкових декларацій до інтегрованих карток платників податків.

У колонці 11 зазначається адреса земельної ділянки, але по 65926 земельних ділянках не зазначено місце розташування об’єкта оподаткування <...>.

У колонці 12 зазначається площа земельної ділянки у га (з чотирма десятковими знаками) та у колонці 13 зазначається площа земельної ділянки в квадратних метрах (з двома десятковими знаками), при цьому не допускається заповнення показників площі землі одночасно в колонці 12 та 13 по одному кадастровому номеру.

Однак, за результатами поведеного аналізу встановлено 851 випадок одночасного заповнення площі земельної ділянки з одним кадастровим номером, як в гектарах так і в квадратних метрах <...>.

Встановлено випадки, коли платники замість площі земельної ділянки у колонці 13 проставляють розмір нормативної грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки. І це не є поодинокими випадками по Україні.

У колонці 14 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі земельної ділянки (грн/га – якщо площа проставлена в колонці 12, або грн/кв. м – якщо площа проставлена в колонці 13) та у колонці 15 вказується нормативна грошова оцінка одиниці площі ріллі – для земель, де не проведена нормативна грошова оцінка.

Однак по 2865 земельних ділянках у колонках 14 та 15 нормативна грошова оцінка не зазначена <...>.

Слід звернути увагу, що нормативна грошова оцінка вказується за одиницю площі земельної ділянки, або за 1 кв. м., або за 1 га, одночасне заповнення в двох колонках по одному кадастровому номеру не допускається, так як це різні показники.

У колонці 16 вказується ставка податку. По 8 892 земельних ділянках ставка податку не проставлена, що унеможливлює обчислити в автоматичному режимі річну суму земельного податку <...>.

У колонці 17 зазначається розрахункова річна сума земельного податку. При проведенні аналізу встановлено, що по 24814 земельних ділянках така сума не розрахована <...>, що унеможливлює перевірити правильність обрахування податкових пільг та втрати місцевого бюджету у зв’язку із військовою агресією Російської Федерації.

Аналогічні помилки допущено і платниками орендної плати, відмінність полягає лише в розділах заповнення Декларації.

За результатами проведеного аналізу встановлено різницю задекларованих сум між розділами I, II Декларації та розділом III Декларації (інформація зазначена у додатках № 1 та 2 до листа ДПС).

Окрему увагу слід звернути на наявність відображення задекларованих сум до сплати у розділі III Декларації, так як розділи I та II податкової декларації є, по суті, розрахунковою частиною та його дані не відображаються в інформаційно-комунікаційній системі ДПС, що унеможливлює встановлення своєчасності сплати задекларованих податкових зобов’язань.

<...>

Додаток: вибірка показників Декларацій та Аналіз повноти/правильності відображення в Деклараціях сум податкових зобов’язань із земельного податку.

В. о. директора Департаменту оподаткування юридичних осіб
Еліна ДЬОМІНА


Присоединяйтесь к Uteka в Telegramm

Комментарии к материалу

Лучшие материалы

Центр уведомлений

⚠ Вы не авторизованы!

Личный кабинет, избранное, моя база и другие сервисы доступны только авторизованным пользователям. Пожалуйста, войдите в свою учетную запись или зарегистрируйтесь.

За сегодня