Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Действия при получении ошибочно составленной НН

31.08.2020 65 0 0

Юридическое или физическое лицо имеет право на защиту своего гражданского права или интереса в случае его нарушения, непризнания или оспаривания. В частности, такие лица имеют право обратиться в суд за защитой своего личного неимущественного или имущественного права и интереса. Юридическое или физическое лицо не ограничено в представлении в суд исков с целью защиты своего гражданского права или интереса.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 06.08.2020 р. № 3223/ІПК/99-00-05-06-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості складання розрахунку коригування до податкової накладної платником податку, зазначеним у такій податковій накладній як отримувач товарів/послуг, та коригування суми податку, на яку платник має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкові накладні/розрахунки коригування до податкових (далі – реєстраційна сума), та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, суб’єктом господарювання, з яким у платника податку (запитувача) відсутні господарські правовідносини, було складено на такого платника податку податкові накладні, що призвело до збільшення реєстраційної суми такого платника податку в Системі електронного адміністрування ПДВ (далі – СЕА ПДВ). Вимога платника податку, який зазначений в таких податкових накладних отримувачем товарів/послуг, скласти до  таких податкових накладних відповідні розрахунки коригування, суб’єктом господарювання, який  склав ці податкові накладні, не була виконана.

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів  бухгалтерського обліку,  фінансової  звітності,  інших  документів,  пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках обов'язкові реквізити, зокрема, повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг.

Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування до податкової накладної у разі допущення платником податку помилок при її складанні,  у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг. У разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг розрахунок коригування  підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) товарів/послуг, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

Основні принципи функціонування СЕА ПДВ визначено статтею 2001 ПКУ. Платники ПДВ мають право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН на суму, що не перевищує реєстраційну суму, яка обчислюється за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ.

Однією із складових зазначеної формули є ∑НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в ЄРПН, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 ПКУ та зареєстрованими в ЄРПН, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН.

Таким чином, суми ПДВ, зазначені у складених на платника податку податкових накладних / розрахунках коригування, при їх реєстрації в ЄРПН враховуються у відповідних обсягах при розрахунку реєстраційної суми такого платника податку (збільшують таку реєстраційну суму).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість,  затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 (далі – Порядок № 21), до податкової декларації з податку на додану вартість вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку.

Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункту 6 розділу ІІІ Порядку №21).

Отже, в податковій звітності з ПДВ платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній / розрахунку коригування.

Обсяги постачання товарів/послуг та сума податку на додану вартість, зазначені в податковій накладній, не підтвердженій первинними документами (складеній без факту здійснення господарської операції),  не підлягають відображенню в податковій звітності з ПДВ ні особи, яка склала таку податкову накладну, ні особи, яка зазначена в такій податковій накладній як покупець (отримувач).

В той же час суми ПДВ, зазначені у податковій накладній, складеній без факту здійснення господарської операції, при її реєстрації в ЄРПН враховуються у відповідних обсягах при обчисленні реєстраційної суми як особи, яка склала таку податкову накладну, так і особи, на яку її складено.

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку, який склав таку податкову накладну, відповідно до  пункту 192.1 статті 192 ПКУ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, повинен скласти розрахунок коригування до неї. Такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, на якого була складена така податкова накладна. При реєстрації в ЄРПН такого розрахунку коригування реєстраційна сума особи, зазначеної в такому розрахунку коригування як отримувач товарів/послуг, буде зменшена на відповідну суму.

Щодо можливості складання розрахунку коригування до податкової накладної платником податку, зазначеним у такій податковій накладній як отримувач товарів/послуг

Платник податку, на якого складено податкову накладну (зазначений у податковій накладній як отримувач товарів/послуг), не може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної. Відповідно до пункту 192.1 статті 192 ПКУ такий розрахунок коригування складається платником податку, який склав таку податкову накладну, та,  у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, підлягає реєстрації в ЄРПН  особою, на яку складено таку податкову накладну.

Щодо зміни реєстраційної суми за відсутності реєстрації в ЄРПН відповідного розрахунку коригування

Величина кожного із показників, що є складовими формули, за якою здійснюється обрахунок реєстраційної суми, формується автоматично та змінюється у міру надходження до СЕА ПДВ інформації, зокрема, щодо зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних та  розрахунків коригування до них, митних декларацій та аркушів коригування до них, додаткових декларацій, зарахованих на рахунок у СЕА ПДВ коштів, поданої податкової звітності та іншої інформації, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 ПКУ, яка впливає на показники складової формули.  Інших способів зміни значення  реєстраційної суми платника податку, у тому числі і у ситуації, описаній у зверненні, ПКУ не передбачено.

Відповідно до статей 15 та 16 Цивільного кодексу України юридична або фізична особа має право на захист свого цивільного права або інтересу у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Зокрема, такі особи мають право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Юридична або фізична особа не обмежена в поданні до суду позовів з метою захисту свого цивільного права або інтересу.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы