Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Іноземні інвестиції в українську економіку: динаміка і тенденції

Одним з ключових макроекономічних показників для української економіки є обсяг залучених прямих іноземних інвестицій (ПІІ). Протягом 2014-2015 років з причини серйозної політичної і економічної кризи, що охопила Україну, їх приплив значно знизився. Разом з тим, як свідчать останні дані Державної служби статистики, в останні місяці даний тренд дещо сповільнився. Так, якщо в першому кварталі 2015 року обсяги ПІІ в Україну скоротилися на 10,2%, то за підсумками першого півріччя - вже тільки на 6,4%, а за підсумками дев'яти місяців 2015 року - на 3,95%.

Але поки що мова ще не йде про поліпшення інвестиційного клімату в Україні, оскільки в третьому кварталі відбулося зниження Індексу інвестиційної привабливості нашої країни, і в інвесторів є цілий ряд очікувань у даній сфері, які досі не знайшли реального втілення.

Обсяги, галузі, регіони

Станом на 1 жовтня 2015 загальний обсяг ПІІ, внесених в економіку України, склав $43,949,4 млн. У розрахунку на одного українського громадянина він дорівнював $1 026,1. За три квартали поточного року іноземними інвесторами в українську економіку було внесено $ 2 554,9 млн прямих інвестицій. З країн Європейського Союзу надійшло $ 1 527,2 млн (59,8% загального обсягу), з інших країн світу - $ 1 027,7 млн (40,2%). Однак, внаслідок відтоку, переоцінки іноземного капіталу, а також зміни його вартості в результаті валютних коливань в порівнянні з початком року загальні обсяги ПІІ в Україну зменшилися.

Іноземні інвестиції в Україну надійшли зі 133 країн світу. З країн ЄС було внесено $ 33 948,4 млн (77,2% загального обсягу), з інших держав - $ 10 001 млн (22,8%).

До десятки основних країн-інвесторів, на які припадає 83% загального обсягу прямих інвестицій, входять такі держави: Кіпр - $12 187,6 млн.; Нідерланди - $5 702 млн.; Німеччина - $5 460,4 млн.; Росія - $2 962,8 млн.; Австрія - $2 639,6 млн.; Великобританія - $1 948,7 млн.; Британські Віргінські острови - $1 863,3 млн.; Франція - $1 547,2 млн.; Швейцарія - $1 369,5 млн.; Італія - $969,1 млн.

Заборгованість українських підприємств за кредитами і позиками, торговими кредитами та іншими зобов'язаннями (борговими інструментами) перед прямими іноземними інвесторами станом на 1 жовтня 2015 дорівнювала $ 8 331,1 млн. З урахуванням цього загальний обсяг ПІІ в Україну (включаючи акціонерний капітал і боргові інструменти ) станом на звітну дату дорівнював $ 52 280,5 млн.

У розрізі галузей економіки найбільший відтік іноземних інвестицій за дев'ять місяців 2015 спостерігався на промислових підприємствах ($957,7 млн), В організаціях, що здійснюють операції з нерухомим майном ($425,8 млн), а також в установах професійної, наукової і технічної діяльності ($ 335,7 млн).

Позитивним фактором можна вважати те, що в ряді галузей в січні-вересні поточного року був зафіксований приплив ПІІ. Зокрема, вони виросли в сфері інформації та телекомунікацій (на $520,1 млн) І в сфері фінансової діяльності (на $80,4 млн).
В цілому, за станом на 1 жовтня 2015, обсяги іноземних інвестицій на промислових підприємствах склали $ 13 514,8 млн, або 30,8% від загального обсягу ПІІ в Україну, у фінансових установах - $ 11 662,2 млн (26, 5%), на підприємствах оптової і роздрібної торгівлі, ремонту автотранспортних засобів - $ 5 800,4 млн (13,2%).

Серед регіонів України лідерами за обсягами залучених іноземних інвестицій є м. Київ - $22 674,8 млн. (51,6% загального об'єму), Дніпропетровська - $7 259,2 млн. (16,5%) и Донецька - $2 149 млн . (4,9%) області.

Оцінка інвестпривабливості

Щоб зрозуміти основні причини описаних вище тенденцій, доцільно проаналізувати оцінку інвестиційного клімату в нашій державі, дану іноземними інвесторами.

Нещодавно Європейська бізнес-асоціація оприлюднила результати Індексу інвестиційної привабливості України в третьому кварталі 2015 року, складеного на основі опитування керівників провідних компаній з усіх секторів економіки на предмет їхнього бачення інвестклімату в нашій країні.

У новому дослідженні взяли участь директори 98 компаній-членів Асоціації. За результатами третього кварталу поточного року Індекс інвестиційної привабливості України незначно знизився і склав 2,56 бали з 5 можливих (у другому кварталі він становив 2,66 бали). Причому слід зазначити, що 3 бали вважаються нейтральним рівнем, а все що нижче – від'ємним значенням.
За даними ЄБА, майже 90% бізнесменів незадоволені станом інвестиційного клімату в Україні. Топ-менеджери констатують, що рівень боротьби з корупцією не відповідає її розмірам, а реформи, на жаль, втілюються занадто повільно. При цьому вони скаржаться на те, що реформи, які були обіцяні, досі не реалізовані і тепер майбутнє цих перетворень виглядає сумнівно. На тлі такої ситуації корупція залишається головною перешкодою для поліпшення бізнес-середовища в нашій державі. Більше половини опитаних не очікують позитивних змін в четвертому кварталі поточного року і переконані, що інвестклімат залишиться без змін.
Слід зазначити, що в попередньому кварталі прогнози були оптимістичніші, адже відсоток негативно налаштованих бізнесменів становив 41%. Зараз тільки 12% респондентів вважають, що Україна буде досить прибутковим напрямком інвестування для нових інвесторів найближчим часом.

В цілому, представники бізнес-спільноти відзначають, що в Україні необхідно проводити реальні реформи, а не тільки про них говорити. При цьому потрібно вибрати пріоритетні напрямки розвитку та зосередитися на них, а також прибрати всіх корумпованих чиновників.
Серед найважливіших кроків, яких потребує економіка країни, інвестори називають боротьбу з корупцією, дерегуляцію, податкову і судову реформу, вдосконалення регулювання фінансового ринку, а також вирішення конфлікту на Сході України. Саме здійснення цих завдань здатне стати реальним стимулом для залучення іноземних інвестицій у вітчизняну економіку.

Джерело: http://bublbe.com/ua/analitic/12088-i...

 

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
01.07.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели Внесены изменения в перечень территорий боевых действий и ВОТ (текст приказа от 16.06.2025) Денежная компенсация за неиспользованные ежегодные отпуска В Резерв+ появятся новые возможности получить автоматическую отсрочку Правительство утвердило изменения к...
20.05.2025
Актуальные счета для уплаты налогов
Информация о реквизитах счетов, открытых для зачисления налогов, а также для уплаты единого взноса Больше по теме: Новая форма ТТН: обзор изменений Микро, малое, среднее или крупное: зачем нужно определять размер предприятия Утверждаем и обновляем штатное расписание: правила и нюансы Списки...
17.04.2025
С 16.04.2025 начали действовать сроки хранения документов по воинскому учету
Больше по теме: Приказы и распоряжения: основные термины, виды и сроки хранения Сроки хранения первичных документов увеличены: повлияет ли это на сроки давности для проверок Министерство юстиции приказом от 14.03.2025 № 748/5 утвердило изменения к Перечню типовых документов, которые созд...
Новое
04.07.2025
Когда работник может потребовать введения для него дистанционной работы
Работник может потребовать от работодателя временный, сроком до двух месяцев, перевод на дистанционную работу, если на рабочем месте в отношении него были совершены действия, содержащие признаки дискриминации. Больше по теме: Изменения относительно дистанционной и надомной работы Может ли работник ...
04.07.2025
Государственное агентство по управлению резервами Украины начинает деятельность
Правительство дало «зеленый свет» началу деятельности Государственного агентства по управлению резервами Украины (ГАУР) как центрального органа исполнительной власти.  Его деятельность направляется и координируется Кабинетом Министров Украины через Первого вице-премьер-министра &nd...
04.07.2025
Судебная процедура санации должника: что это и как происходит
Когда предприятие не справляется с финансовыми обязательствами – это еще не приговор. Законом предусмотрен реальный инструмент для сохранения бизнеса – санация. Больше по теме: Ликвидация в связи с банкротством: правовые аспекты Когда предприятие не справляется с финансовыми обязательст...
Лучшие материалы