Розрахунок реєстраційної суми з 1 липня 2015 року
07.08.2015 4666 0 0
Коментар до ст. 2001.3 Податкового кодексу України (далі – ПК).
Про що ви дізнаєтеся: як розрахувати суму, на яку платник ПДВ може зареєструвати податкові накладні (далі – реєстраційну суму), виходячи з нової точки відліку – 01.07.15 р.
Що можна зробити на практиці: переконатися, що податковий орган правильно розрахував вам реєстраційну суму. Для цього треба звірити свої дані з даними, зазначеними у витягу із системи електронного адміністрування ПДВ.
Розрахунок реєстраційної суми по-новому
Згідно з п. 2001.3 Податкового кодексу (далі – ПК), показники ПДВ-формули, за якою визначається реєстраційна сума, обчислюються з 1 липня 2015 року. Крім того, до цього пункту законодавці дописали, що при розрахунку реєстраційної суми також використовуються показники, визначені п. 34 підрозд. 2 розд. XX ПК.
Змінено перехідні положення (п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Ці зміни набули чинності з 29.07.15 р. та згідно з ними усім зареєстрованим платникам ПДВ обнулилися значення всіх складових реєстраційної суми, крім значень ∑НаклОтр, ∑НаклВид та ∑Митн, які були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року.
Складові ПДВ-формули, наведені в п. 2001.3 ПК, не змінилися. Проте, до показника ∑ПопРах включаються також суми, перераховані на додаткові електронні рахунки підприємствами – суб’єктами спецрежиму ПДВ.
Що змінилося в розрахунку показників формули?
Для розрахунку показників ∑НаклОтр, ∑НаклВид та ∑Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування (далі – РК), митні декларації, листи коригування і додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Важливий момент! До розрахунку значень ∑НаклОтр та ∑НаклВид повинні увійти у тому числі суми ПДВ із РК, які складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) до податкових накладних, оформлених до 1 липня 2015 року (а отже, у т. ч. і до 01.02.15 р.) для видачі покупцям – платникам ПДВ.
Таким чином, коригування «старих» сум ПДВ ураховуватимуться в реєстраційній сумі. Але тільки за постачаннями товарів/послуг платникам ПДВ.
Хто від цього може постраждати? Ті, хто з неплатниками податку працює не часто й оформляє окремі податкові накладні за такими постачаннями.
А продавці, які постійно поставляють товари/послуги кінцевим споживачам та оформляють підсумкові податкові накладні за день, де зазначають загальні суми (виручки та ПДВ), не відчують негативних наслідків. Адже така податкова накладна вже містить щоденний підсумок обсягів проданих товарів/послуг з урахуванням сум повернення. Тобто РК окремо оформляти не потрібно.
Що повинні додати до реєстраційної суми згідно з перехідними положеннями
Після обнулення всіх складових формули (крім ∑НаклОтр, ∑НаклВид та ∑Митн), сформованих починаючи з 1 липня 2015 року, реєстраційну суму платникам збільшать.
До неї додадуть:
1. Середньомісячний розмір суми ПДВ, задекларованої до сплати до бюджету на спецрахунок (підприємствами – суб’єктами спецрежиму ПДВ) і погашеної або розстроченої чи відстроченої, за останніх 12 звітних (податкових) місяців (червень 2014 – травень 2015 року). Для квартальних платників – за 4 квартали (II квартал 2014 року – I квартал 2015 року).
Це відбулося 3 серпня (протягом дня) для тих платників податків, які станом на 01.01.15 р. зареєстровані платниками ПДВ більше 12 звітних (податкових) місяців / 4 кварталів.
Для тих, хто зареєстрований платником ПДВ менше 12 звітних (податкових) місяців / 4 кварталів і хто реєструватиметься після 1 липня 2015 року, таке збільшення відбуватиметься 1-го числа кварталу, що настає за тим кварталом, у якому вони наберуть необхідний «стаж» (12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали). Наприклад, якщо платник із місячним звітним періодом зареєстрований 1 квітня 2015 року, він отримає вперше так званий «овердрафт» 1 квітня 2016 року (протягом дня).
Середньомісячна сума ПДВ щоквартально (1-го числа відповідного кварталу) переглядатиметься з урахуванням нового показника 1/12 суми податку, задекларованої платником і сплаченої до бюджету за 12 місяців (4 квартали). Перерахунок робиться таким чином: віднімається сума попереднього збільшення і додається нова розрахункова сума.
Ці дані можна побачити в рядку 10 витягу із системи електронного адміністрування (далі – СЕА) ПДВ форми J/F 1401205.
2. Суму залишку коштів станом на дату обнулення на рахунку (рахунках – для спецрежимних підприємств) у СЕА ПДВ.
У цьому показнику не повинно бути суми ПДВ, яка:
- заявлена платником у складі звітності з ПДВ за червень 2015 року і перераховується з електронного рахунка в СЕА до бюджету;
- повертається на поточний рахунок платника відповідно до п. 2001.6 ПК за його заявою в додатку 4 до декларації з ПДВ.
Ці дані можна побачити в рядках 1 та 5 витягу із СЕА ПДВ форми J/F 1401205.
А як бути платникам із квартальним звітним періодом, які до цієї дати ще не подали звітність за II квартал 2015 року? Їм до 20 серпня 2015 реєстраційну суму зменшать на суму податкових зобов'язань, задекларованих за II квартал 2015 року (пп. 2 п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Сенс цього зменшення, на наш погляд, такий: на дату обнулення ще не відома сума до сплати до бюджету за звітністю за II квартал 2015 року, тому залишок на ПДВ-рахунку в СЕА, на який поповниться реєстраційна сума, містить у тому числі і цю суму. Тоді логічно відняти суму податкових зобов'язань за II квартал 2015 року від реєстраційної суми пізніше – 20 серпня 2015 року, тобто після того, як її задекларують усі квартальні платники.
3. Суму помилково та/або надмірно сплачених грошових зобов'язань із ПДВ станом на 1 липня 2015 року.
Це сума переплати в інтегрованій картці платника податків, яку платники побачать у рядку 11 витягу із СЕА за формою J/F 1401205. Переплата за спецрахунками, відкритими у виробників – суб’єктів спецрежиму ПДВ, не враховується у цій сумі.
Платники з місячним звітним періодом уже на цю суму менше заплатили ПДВ за червень 2015 року на рахунок у СЕА, якщо за декларацією за цей період був «плюс». І фіскальний орган зменшив суму до нарахування в ІКПП (див. лист ДФС від 22.06.15 р. № 22408/7/99-99-19-03-01-17). А платники з квартальним звітним періодом зроблять це за строком сплати до 20 серпня 2015 року.
Якщо ж за червень / II квартал 2015 року платник задекларував суму ПДВ до сплати до бюджету в меншому розмірі, ніж сума переплати в ІКПП станом на 1 липня, або задекларував від’ємне значення ПДВ, то непогашену переплату потрібно відобразити в рядку 20.2 декларації за липень /III квартал 2015 року. Далі непогашена частина цієї суми у складі показника рядка 24 декларації буде перенесена до податкової звітності за серпень / IV квартал 2015 року.
В ІКПП ця сума більше не відображатиметься.
4. Суму від’ємного значення, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (ряд. 24 декларації за червень II квартал), і суму непогашеного від’ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів станом на кінець поточного звітного (податкового) періоду (ряд. 31 декларації за червень / II квартал 2015 року).
Ці суми додадуть:
- до 31 липня 2015 року (згідно з пп. 4 п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК) або протягом 3 серпня (як написано на сайті ДФС – платникам, що застосовують місячний звітний період);
- до 20 серпня 2015 року – платникам, що застосовують квартальний звітний період.
На ці суми платники повинні будуть збільшити суму податкового кредиту за липень / III квартал 2015 року. Нагадаємо, що сума з рядка 24 переноситься до рядка 20.1 наступної декларації. А на значення рядка 31 можна збільшити податковий кредит за вже знайомим механізмом, перенесши у рядок 20.2 декларації за липень. При цьому додаток 2 до декларації за липень не подається.
Як бачимо, якщо хтось самостійно ще не вирішив, що робити з долютневим від’ємним значенням або його частиною (тобто не заповнював заявну частину над таблицею 1 додатка 2 і в останній звітності (за червень або ІІ квартал) заповнив ряд. 31), то за нього вирішили законодавці. Адже реєстраційна сума збільшиться вже на підставі норми ПК (пп. 4 п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПК), а не на підставі заявленого вибору платника.
Суми від’ємного значення (з рядків 24 та 31 декларації) можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку. За їх завищення, установлене при перевірці, передбачено новий штраф – 10 % від суми завищення. Крім того, якщо виявиться, що від’ємне значення завищено, то на суму такого завищення буде зменшено реєстраційну суму (п. 41 підрозд. 2 розд. ХХ ПК).
Операції на загальному ПДВ-рахунку в СЕА: що змінилося?
Тепер на загальний ПДВ-рахунок – крім тих надходжень, які вже були передбачені ПК, – також перераховуватимуться кошти з рахунків платників, відкритих в органах казначейства для погашення заборгованості з різниці в тарифах. Нагадаємо, ця різниця виникла через те, що фактична вартість теплової енергії та послуг із централізованого водопостачання, водовідведення, опалення і постачання гарячої води не відповідає тарифам, затвердженим або узгодженим органами влади. Погашається за рахунок субвенції з держбюджету місцевим бюджетам із подальшим спрямування коштів відповідно до закону про держбюджет.
На нашу думку, такі суми повинні перераховуватися на ПДВ-рахунок у СЕА для сплати додаткових податкових зобов'язань із ПДВ і повинні брати участь у показнику ∑ПопРах.
З'явилися додаткові умови для повернення платникам із їх ПДВ-рахунка в СЕА сум, що перевищують нарахований до сплати податок. Тепер гроші на поточний рахунок платника можуть перераховуватися в сумі, що перевищує суму податкового боргу з ПДВ (за наявності). А також за умови, що сума ПДВ, зазначена у складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН податкових накладних, не перевищує суму податкових зобов'язань, задекларованих у ПДВ-звітності у цьому звітному періоді.
Іншими словами, якщо ви раптом забули, наприклад, задекларувати зобов'язання, за якими оформили податкові накладні, або обнулити за допомогою РК «зайву» податкову накладну, то вам можуть і не повернути ваші гроші на поточний рахунок.
Висновки
Законодавчі зміни в СЕА ПДВ принесли багато позитивних моментів для платників:
- завдяки обнуленню реєстраційної суми усунено проблему тих платників, хто мав від’ємне значення ПДВ (ряд. 24 спецрежимної декларації) і переніс від’ємне значення ПДВ до рядка 20.1 декларації за лютий 2015 року в межах додатного значення рядка 18 (на цю суму не збільшилася ∑Накл);
- коригування податкових зобов'язань і податкового кредиту за податковими накладними, оформленими до 01.07.15 р. (у т. ч. до 01.02.15 р.) за постачаннями платникам ПДВ, тепер беруть участь у реєстраційній сумі;
- завдяки перехідним положенням у реєстраційній сумі заново врахуються накопичені та непогашені від’ємні значення ПДВ і суми переплат.
Комментарии к материалу