Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Розрахунок коригування: коли включати до ПДВ-декларації

Ви дізнаєтеся: у якому періоді можна включити до Декларації з ПДВ розрахунок коригування до податкової накладної (далі - РК), своєчасно зареєстрований у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Коментар до ст. 192 "Особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту)" Податкового кодексу України (далі - ПК).

У чому полягала проблема?

Як відомо, згідно з пп. 192.1.1, 192.1.2 Податкового кодексу (далі – ПК) постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань, а покупець – збільшити суму податкового кредиту тільки після того, як розрахунок коригування (далі – РК) буде зареєстрований у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). При цьому у Загальному інформаційно-довідковому ресурсі (далі - ЗІР) (категорія 101.23) було роз’яснення (діяло до 06.11.15 р.), згідно з яким постачальник міг зменшити податкові зобов’язання, а покупець – збільшити податковий кредит тільки в періоді реєстрації РК.

Це викликало багато запитань у бухгалтерів щодо перехідних РК (під перехідними маємо на увазі РК, які були складені в одному періоді, а зареєстровані в ЄРПН в іншому (наступному) періоді), реєстрація яких у ЄРПН була проведена своєчасно (тобто протягом 15 днів).  Бухгалтери були розгублені: невже такі РК можна включати до Декларації з ПДВ лише в періоді їх реєстрації в ЄРПН, а не в періоді їх складання? Адже перехідні податкові накладні, своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включаються до Декларації з ПДВ саме в періоді їх складання.

Є позитивне роз'яснення - своєчасно зареєстрований перехідний РК відображається в Декларації з ПДВ в періоді його складання!

У своєму Листі від 27.10.15 р. № 22541/6/99-99-03-02-15 (далі - Лист № 22541) (повний текст цього листа див. наприкінці цієї консультації у розділі "Для довідки"). ДФС роз’яснила, що в разі коли РК виписано в одному звітному періоді, а зареєстровано у ЄРПН в іншому, але в межах 15-денного строку, такий РК відображається в декларації того звітного періоду, у якому він був оформлений.

Наприклад, 29.10.15 р. покупець повернув товар постачальникові. На цю дату був виписаний РК, покупець зареєстрував цей РК у ЄРПН 05.11.15 р. У цій ситуації постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань у декларації за жовтень.

Зауважте, що "негативне" роз'яснення із ЗІР, яке ми згадували вище, на сьогоднішній день відкликане.

А якщо перехідний РК зареєстровано у ЄРПН після закінчення 15-денного строку?

Тоді в разі зменшення вартості компенсації товарів/послуг постачальник зможе зменшити податкові зобов’язання і в разі збільшення вартості компенсації товарів/послуг покупець зможе збільшити податковий кредит – тільки в періоді реєстрації такого РК. 

Для довідки

ЛИСТ Державної фіскальної служби України від 27.10.15 р. № 22541/6/99-99-19-03-02-15

Щодо термінів включення розрахунків коригування до податкових накладних до складу податкових зобов'язань та податкового кредиту

Державна фіскальна служба України розглянула звернення платника податку щодо термінів включення розрахунків коригування до податкових накладних до складу податкових зобов’язань та податкового кредиту та повідомляє.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу – платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН:

  • постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;
  • отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем.

Враховуючи викладене, у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов’язання постачальника (продавця) та податковий кредит отримувача (покупця) підлягають коригуванню на підставі складеного та зареєстрованого в ЄРПН розрахунку коригування. Оскільки розрахунок коригування складений в одному податковому періоді, а зареєстрований в іншому (у межах встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПКУ 15-денного терміну), то на підставі такого розрахунку коригування постачальник зменшує податкові зобов’язання у податковій звітності, яка подається за результатами звітного періоду, в якому складено такий розрахунок коригування.

Голова
Р. Насіров

 

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Коммерция»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву

4428 грн. / год

Купить

Лучшие материалы