Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Контрактна ціна нижча від мінімального значення діапазону: як діяти підприємству?

Николай Мишин

21.07.2015 985 0 0

Коментар до ст. 39 Податкового Кодексу України (далі - ПК).

Про що ви дізнаєтеся: у коментарі на прикладі розглянуто порядок дії принципу "витягнутої руки" щодо контрольованих операцій та наслідки його застосування для визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток. При наданні роз'яснення враховано норми нової постанові КМУ від 04.06.15 р. № 381 (далі – Постанова № 381).

СИТУАЦІЯ

Підприємство продає сільськогосподарську продукцію нерезиденту – пов’язаній особі. Для оцінки дотримання принципу «витягнутої руки» було застосовано метод порівняльної неконтрольованої ціни та розраховано діапазон цін зіставних операцій з непов’язаними компаніями. Отриманий результат свідчить, що контрактна ціна нижча від мінімального значення діапазону. Що необхідно робити підприємству в такому випадку?

У Податковому кодексі (далі – ПК) зазначено, що в такому випадку необхідно використовувати медіану, але крім формули в Постанові № 381 та зауваження, що її застосування здійснюється виключно за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету, будь-яких роз’яснень, як використовувати медіану, немає.

Відповідно до пп. 39.3.2.3 ПК якщо ціна в контрольованій операції перебуває в межах діапазону, вважається, що така ціна відповідає принципу «витягнутої руки». А якщо поза межами діапазону – використовується медіана діапазону цін.

Використання медіани діапазону цін (рентабельності) полягає в розрахунку податкових зобов’язань платника податків виходячи із ціни (показника рентабельності), який дорівнює значенню медіани такого діапазону.

У Постанові № 381 наведено формулу розрахунку діапазону цін (рентабельності) та медіани такого діапазону.

Отже, у разі якщо при продажу товару ціна в контрольованої операції менша від мінімального значення діапазону, вона не відповідає принципу «витягнутої руки», тому податкове зобов’язання з податку на прибуток повинно бути збільшено на різницю між договірною ціною та значенням медіани, розрахованої згідно з Постановою № 381. Ця постанова застосовується з 01.01.15 р. – тобто з дати набрання чинності змін до ПКУ, якими було визначено застосування медіани.

Згідно з пп. 39.5.4.1 та 39.5.4.2 ПК у разі застосування платником податків під час здійснення контрольованих операцій умов, що не відповідають принципу «витягнутої руки», платник податків має право самостійно провести коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за умови, що це не призведе до зменшення суми податку, що підлягає сплаті до бюджету.

Самостійне коригування є коригуванням платником податків ціни контрольованої операції, за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки», навіть якщо така ціна відрізняється від фактичної ціни, установленої під час здійснення контрольованої операції.

Зазначене самостійне коригування платник відображає в додатку ТЦ до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств.


Наприклад, договірна ціна реалізації становить 1 000 грн. за 1 т. Значення медіани діапазону цін – 1 300 грн. за 1 т. Обсяг реалізації – 2 000 т. Сума податку на прибуток, яку платник повинен додатково сплатити, становить:

(1 300 грн. – 1 000 грн.) х 2 000 т х 18 % (податок на прибуток) = 108 000 грн.

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Коммерция»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву

4428 грн. / год

Купить

Лучшие материалы