Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Що треба знати роботодавцю про працю вагітних жінок і працівників із дітьми?

04.10.2021 11 0 0

За яких підстав не можна відмовити в роботі вагітній жінці або особам із дітьми?

Уявімо, що на ваші вакансії відгукнулися вагітна жінка, мати дітей віком до 3 років, одинока мати дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, а також особа, яка виховує дитину віком до 14 років без матері. Жодна із цих обставин не є підставою для відмови у прийнятті на роботу. Маєте інші поважні причини? Обґрунтуйте їх у письмовій формі й пам’ятайте, що ваше рішення може бути оскаржено в суді.

Із цих самих причин забороняється знижувати працівникам заробітну плату.

Для яких категорій працівників не дозволено встановлювати випробний строк?

Законодавство про працю забороняє встановлювати випробний строк для вагітних жінок та одиноких матерів із дітьми віком до 14 років або дітьми з інвалідністю.

Також випробування не встановлюється для внутрішньо переміщених осіб, випускників навчальних закладів, у разі переведення на іншу роботу та з інших причин.

Які умови праці має забезпечити роботодавець?

Жінки не можуть працювати на підземних роботах. Але їм дозволяється доручати не пов’язану з фізичною працею роботу під землею, наприклад санітарне та побутове обслуговування. Також забороняється залучати жінок до підіймання й переміщення вантажів, вага яких перевищує встановлені граничні норми (див. таблицю).

Гранично допустимі норми підіймання й переміщення вантажів для жінок*

Характер робіт

Гранично допустима вага вантажу, кг

1

2

Підіймання й переміщення вантажів при чергуванні з іншою роботою (до двох разів на годину)

10

Підіймання й переміщення вантажів постійно протягом робочої зміни

7

Сумарна вага вантажу, який переміщується жінкою протягом кожної години робочої зміни, не повинна перевищувати:

  • із робочої поверхні (конвеєр, стіл, верстат) – 350 кг;
  • підлоги – 175 кг

* Згідно з наказом МОЗ від 10.12.93 р. № 241.

Якщо працівниця вагітна або має дітей віком до 3 років і не може виконувати свої обов’язки, слід перевести її на легшу й безпечнішу роботу, знизити норму виробітку зі збереженням середньої зарплати. Також заборонено вимагати від неї працювати вночі (із 22.00 до 06.00), у понаднормові години та вихідні або їздити у відрядження. Якщо жінка має трохи старших дітей – віком від 3 до 14 років або доглядає дитину з інвалідністю, за бажанням вона може працювати понаднормово чи їздити у відрядження. Ці самі вимоги поширюються на працівників, які виховують малолітніх дітей без матері.

Які відпустки надаються вагітним жінкам і працівникам із дітьми?

Оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами. Надається жінкам на 70 календарних днів (далі – к. д.) до пологів і 56 к. д. після пологів (70 днів у разі народження двох і більше дітей чи ускладнення під час пологів).

На прохання жінки роботодавець зобов’язаний додати до цієї відпустки щорічні основну й додаткову відпустки незалежно від тривалості роботи жінки в поточному році.

Одноразова оплачувана відпустка у разі народження дитини. Відразу після пологів одна близька особа породіллі може взяти відпустку тривалістю до 14 к. д. Зокрема, це стосується:

  • чоловіка, дружина якого народила дитину;
  • батька дитини, який не одружений із матір’ю дитини, але проживає з нею разом;
  • бабусі, дідуся або іншого повнолітнього родича дитини, який фактично доглядає за дитиною, мати чи батько якої є одинокими.

Відпустка для догляду за дитиною. За бажанням мати або батько можуть узяти відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Якщо за медичними показаннями дитина потребуватиме довшого домашнього догляду, один із батьків може подовжити відпустку – максимум до шести років.

Такі самі відпустки (повністю або частково) можуть узяти бабуся, дідусь чи інші родичі дитини, які фактично доглядають за нею; особа, яка всиновила чи взяла під опіку дитину; один із прийомних батьків чи батьків-вихователів; особа, що виховує малолітню дитину без матері.

Важливо! Під час відпустки мати, батько або інші особи можуть працювати неповний робочий час або вдома. Вони також можуть у будь-який момент перервати відпустку і вийти на робоче місце.

Відпустка працівникам, які всиновили дитину (дітей). Одна особа з подружжя, яке всиновило дитину, або особа, яка виховує малолітніх дітей без матері, може взяти відпустку на 56 к. д. (70 днів, якщо дітей двоє або більше).

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Щорічна додаткова відпустка тривалістю 10 к. д. надається:

  • одному з батьків двох або більше дітей віком до 15 років;
  • одному з батьків дитини з інвалідністю;
  • одному з батьків, які всиновили дитину;
  • одному з батьків особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • одинокій матері;
  • батьку дитини або особи з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, який виховує її без матері (зокрема, в разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
  • особі, яка взяла під опіку дитину або особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи;
  • особі, яка виховує малолітніх дітей без матері.

Якщо наявні одразу декілька підстав, загальна тривалість такої відпустки збільшується до 17 к. д.

Які додаткові гарантії мають працівники з дітьми?

На прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років, дитину з інвалідністю або доглядає за хворим членом сім’ї, або особи, яка виховує малолітніх дітей без матері, роботодавець зобов’язаний перевести їх на неповний робочий день/тиждень.

Матерям дітей віком до півтора року, крім загальної перерви для відпочинку й харчування, надаються додаткові перерви для годування дитини – по 30 хвилин (60 хвилин, якщо дітей двоє й більше) кожні три години.

Також у разі потреби вагітним жінкам і жінкам із дітьми віком до 14 років або дітьми з інвалідністю надаються путівки до санаторіїв та будинків відпочинку безплатно або на пільгових умовах, а також матеріальна допомога.

У яких випадках заборонено звільняти вагітних жінок та працівників із дітьми?

Роботодавець не може з власної ініціативи звільнити вагітних жінок і матерів із дітьми віком до 3 років (до 6 років – якщо жінка продовжила відпустку для догляду за дитиною), одиноких матерів із дитиною віком до 14 років або дитиною з інвалідністю. Навіть за повної ліквідації підприємства або закінчення строкового трудового договору таких працівників слід працевлаштувати.

Ця вимога також поширюється на осіб, які виховують малолітніх дітей без матері.

www.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу