Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Продажа программного продукта через Интернет: нужен ли РРО?

06.08.2020 298 0 0

Если получение предпринимателем средств от потребителей за реализованный указанный программный продукт (осуществляется в безналичной форме (путем перевода средств с расчетного счета на расчетный счет через учреждение банка или путем непосредственного внесения средств через кассу банка) применение РРО является не обязательным независимо от объема и вида (наличная или безналичная формы) получения такого дохода.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 10.07.2020 р. № 2773/6/99-00-07-05-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула запит фізичної особи - підприємця    (далі  - Підприємець) щодо надання податкової консультації з питань застосування РРО та в порядку статті 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) повідомляє.

Відповідно до листа Підприємець є платником єдиного податку другої групи та здійснює продаж Програмного продукту (ліцензійні ключі в електронному вигляді) з використанням мережі Інтернет.

Чи необхідно Підприємцю застосовувати реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) при отриманні коштів від покупців за товар (Програмний продукт в електронному вигляді), якщо оплата за даний продукт здійснюється через сайт з використанням мережі Інтернет?

Чи необхідно Підприємцю застосовувати РРО при отриманні коштів від покупців за товар (Програмний продукт в електронному вигляді), якщо оплата за даний продукт здійснюється на розрахунковий рахунок Підприємця як надходження з транзитного рахунку банківської установи?

При цьому рахунок споживач отримує через електронну пошту, зв’язок зі споживачем здійснюється в телефонному режимі, фізичний контакт при отриманні коштів і товару між продавцем і споживачем відсутній.

Правовідносини у цій сфері регулюються Кодексом та Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон № 265).

Відповідно до пункту 296.10 статті 296 Кодексу РРО не застосовуються платниками єдиного податку:

  • першої групи;
  • другої-четвертої груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 000 000 гривень.

У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 000 000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим.

Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом реєстрації суб’єкта господарювання як платника єдиного податку.

Норми цього пункту не поширюються на платників єдиного податку, які здійснюють реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Законом № 265 визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Податкового кодексу України, не допускається.

Відповідно до статті 2 Закону № 265 розрахункова операція  - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки —  оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги) -  оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Місце проведення розрахунків  — місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо (стаття 2 Закону № 265).

Згідно з пунктом 2 статті 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі, зобов’язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Пунктом 6 статті 9 Закону № 265 визначено, що РРО та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (крім технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення) (наданні послуг) фізичними особами-підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують РРО.

Також, відповідно до пункту 12 статті 9 Закону № 265 РРО та розрахункові книжки не застосовуються, якщо в місці отримання товарів (надання послуг) операції з розрахунків у готівковій формі не здійснюються (оптова торгівля тощо).

Крім того, РРО не застосовуються усіма платниками податків у разі здійснення розрахунків виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку, а також шляхом безпосереднього внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на розрахунковий рахунок).

Закон України від 03 вересня 2015 року № 675-VIII «Про електронну комерцію» (далі - Закон № 675) визначає засади діяльності у сфері електронної комерції, встановлює порядок вчинення електронних правочинів із застосуванням інформаційно-телекомунікаційних систем та визначає права і обов’язки учасників відносин у сфері електронної комерції.

Так, підпунктом 14 пункту 1 статті 3 Закону № 675 встановлено, що реалізація товару дистанційним способом  — укладення електронного договору на підставі ознайомлення покупця з описом товару, наданим продавцем у порядку, визначеному Законом № 675, шляхом забезпечення доступу до каталогів, проспектів, буклетів, фотографій тощо з використанням інформаційно-телекомунікаційних систем, телевізійним, поштовим, радіозв’язком або в інший спосіб, що виключає можливість безпосереднього ознайомлення покупця з товаром або із зразками товару під час укладення такого договору.

Відповідно до абзацу другого пункту 1 статті 13 Закону № 675 розрахунки у сфері електронної комерції можуть здійснюватися, зокрема шляхом переказу коштів або оплати готівкою з дотриманням вимог законодавства щодо оформлення готівкових та безготівкових розрахунків, а також в інший спосіб, передбачений законодавством України.

Разом з тим, продавець, оператор платіжної системи або інша особа, яка отримала оплату за товар, роботу, послугу відповідно до умов електронного договору, повинні надати покупцеві (замовнику, споживачу) електронний документ, квитанцію, товарний чи касовий чек, квиток, талон або інший документ, що підтверджує факт отримання коштів, із зазначенням дати здійснення розрахунку (пункт 3 статті 13 Закону № 675).

Розділом VII Положення про порядок емісії електронних платіжних засобів і здійснення операцій з їх використанням, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705, встановлено, що документи за операціями з використанням електронних платіжних засобів (тобто банківська (платіжна) картка, далі - ЕПЗ) та інші документи, що застосовуються в платіжних системах для платіжних операцій з використанням ЕПЗ, можуть бути в паперовій та/або електронній формі.

Під час здійснення операцій з використанням ЕПЗ у сфері електронної комерції та системах дистанційного обслуговування дозволяється формування в електронній формі документа за операцією з використанням ЕПЗ за умови доставки його користувачу.

Документи за операціями з використанням ЕПЗ мають статус первинного документа та можуть бути використані під час урегулювання спірних питань.

Разом з цим, згідно з роз’ясненням Національного банку України (лист від 28.11.2019 № 57-0007/62082) квитанція, отримана при здійсненні розрахунку за допомогою ЕПЗ, не є розрахунковим документом у розумінні Закону № 265 та не підтверджує факт продажу товару (отримання послуг), а лише підтверджує ініціювання переказу коштів з рахунку держателя ЕПЗ.

Зауважуємо, що при визначенні відносин суб’єкта господарювання з отримувачем товару (послуги) в обов’язковому порядку слід визначати місце здійснення розрахунків.

Тобто, якщо місце здійснення розрахунків визначити неможливо (наприклад, отримання споживачем комп’ютерних програм, електронних книжок, сертифікатів, довідок, висновків, експертних оцінок, договорів, квитанцій, рахунків, кодів, ключів тощо виключно в електронній формі), то у такому випадку застосування РРО є необов’язковим.

 У інших випадках (тобто безпосереднє отримання споживачем товарів чи послуг, в тому числі замовлених та сплачених через мережу Інтернет) суб’єкт господарювання зобов’язаний застосовувати РРО на загальних підставах та забезпечити видачу чеку РРО в місці отримання споживачем товарів (послуг).

З урахуванням викладеного та наведеного Підприємцем прикладу повідомляємо таке.

При отриманні Підприємцем коштів від споживачів за реалізований Програмний продукт (ліцензійні ключі в електронному вигляді) застосування РРО є не обов’язковим, якщо Підприємцем у календарному році не перевищено обсяг доходу більше 1 000 000 грн незалежно від виду (готівкова чи безготівкова форми) отримання такого доходу.

У разі отримання Підприємцем коштів від споживачів за реалізований Програмний продукт (ліцензійні ключі в електронному вигляді) виключно у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом безпосереднього внесення коштів через касу банку) застосування РРО є не обов’язковим незалежно від обсягу та виду (готівкова чи безготівкова форми) отримання такого доходу.

У разі перевищення Підприємцем обсягу доходу більше 1 000 000 грн, при отриманні коштів від споживачів за реалізований Програмний продукт (ліцензійні ключі в електронному вигляді) через платіжні системи (Приват24, Монобанк, Liqрау та інші) із застосуванням ЕПЗ за допомогою мережі Інтернет застосування РРО є не обов’язковим за умови відсутності фізичного контакту Підприємця та споживача, зокрема у випадку, коли Підприємцем (надіслано) споживачу рахунок та Програмний продукт (ліцензійні ключі в електронному вигляді) в електронному вигляді за допомогою мережі Інтернет та сплата коштів за таким рахунком і за такий продукт також здійснюється за допомогою мережі Інтернет.

У інших випадках РРО застосовується на загальних підставах згідно з вимогами чинного законодавства.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы