Применение РРО при продаже товара за частичную оплату на условиях рассрочки
15.06.2017 743 0 0
ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 07.06.2017 р. N 496/ІПК/15-32-14-06-07
Щодо застосування РРО під час продажу товару за часткову оплату на умовах розстрочення
Головне управління ДФС в Одеській області на Ваш запит на отримання податкової консультацій від [...] року (вх. N [...]), про надання письмової податкової консультації щодо практичного застосування окремих норм законодавства в сфері регулювання порядку здійснення готівкових розрахунків із застосуванням РРО, надаємо відповіді на Ваші запитання.
1. Чи буде порушенням вимог Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" приймання продавцем від покупця готівкових коштів в неповному розмірі суми покупки, як часткової оплати вартості товару згідно укладеного з таким покупцем договору купівлі-продажу на умовах розстрочення оплати, з оформленням кожної фактичної розрахункової операції за товар по такому договору купівлі-продажу на умовах розстрочення через попередньо запрограмований відповідним чином РРО, з видачею покупцю фіскального касового чеку на відповідну суму кожного платежу за договором купівлі-продажу на умовах розстрочення оплати (відповідно до вище описаного в цьому запиті порядку)?
Основним нормативно-правовим актом, який визначає правові засади застосування суб'єктами господарювання реєстраторів розрахункових операцій та розрахункових книжок регламентуються вимогами Закону України від 06.07.95 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг" (далі - Закон N 265).
Згідно зі ст. 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій (далі - РРО) з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок (п. 1 ст. 3 Закону N 265), видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції (п. 2 ст. 3 Закону N 265).
Статтею 2 Закону N 265 передбачено, що розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
У зв'язку з вищевикладеним у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму прийнятих від покупця готівкових коштів через РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, та відповідають вимогам Закону N 265.
2. Яку інформацію повинен зазначати продавець в таких обов'язкових реквізитах фіскального касового чеку на товари, як кількість та вартість придбаного товару, чи прийманні готівкових коштів в разі здійснення продажу товару згідно договору купівлі-продажу на умовах розстрочення оплати товару, зокрема у фіскальному чеку при прийманні першої частини платежу, а також у фіскальних чеках при прийманні наступних та/або остаточного платежів за договором купівлі-продажу на умовах розстрочення оплати товару?
Згідно наказу Міністерства фінансів України від 21.01.2016 N 13 "Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, порядку подання звітності, пов'язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми N ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)" (далі - Положення), дане Положення розроблено відповідно до Закону N 265. Цим Положенням визначено форми і зміст розрахункових документів, які повинні видаватися при здійсненні розрахунків суб'єктами господарювання для підтвердження факту продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів у сфері торгівлі, ресторанного господарства та послуг, а також комерційними агентами банків та небанківськими фінансовими установами при прийманні готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування (далі - ПТКС), за винятком ПТКС, що дають змогу користувачеві здійснювати виключно операції з отримання коштів, та розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до п. 1 та п. 11 ст. 3 Закону N 265 суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані:
- проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані в установленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій;
- проводити розрахункові операції через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Враховуючи викладене вище, розрахункові операції у разі проведення розрахунків за попередню (авансову) оплату за товар (послугу) проводяться через РРО із зазначенням у касовому чеку "передоплата товарів" або, у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем, проводяться через РРО з використанням режиму попереднього програмування "погашення кредиту".
Остаточний розрахунок готівкою за відстроченим платежем має бути проведений через РРО з використанням режиму попереднього програмування найменування (для пального із зазначенням коду товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
3. Чи можна дії суб'єкта господарювання при продажі товару на умовах розстрочення оплати, котрі виражаються в тому, що продавець приймає частинами (згідно графіку оплати за договором) кошти від покупця, тобто не одразу на повну суму товару, та надає покупцю при прийманні від нього відповідної частини коштів роздрукований фіскальний касовий чек, в якому зазначено суму прийнятих коштів, вважати такими, що не суперечать п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" та по своїй суті є виконанням обов'язку суб'єкта господарювання здійснювати розрахункові операції на повну суму покупки через зареєстровані реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів?
4. Чи буде суб'єкт господарювання нести відповідальність, передбачену п. 1 ч. 1 ст. 17 Закону України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у випадку, якщо він здійснить приймання коштів (розрахункову операцію) за проданий на умовах розстрочення оплати товар не одразу на повну суму вартості товару, а шляхом приймання від покупця розстрочених платежів за графіком, встановленим договором, котрі разом будуть дорівнювати сумі вартості проданого товару?
Відповідь на Ваше третє та четверте питання викладена у відповіді на перше питання, а саме у разі проведення розрахунків за відстроченим платежем суб'єкти господарювання зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму прийнятих від покупця готівкових коштів через РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, відповідають вимогам Закону N 265 та не суперечать п. 1 ст. 3 Закону N 265. Отже, у разі дотримання вищезазначених вимог Закону N 265 до суб'єкта господарювання відповідальність, передбачена п. 1 ст. 17 Закону N 265, не застосовується.
Комментарии к материалу