Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Может ли ФЛП предоставлять возвратную беспроцентную финпомощь на упрощенной системе?

12.05.2021 397 0 0

Деятельность по предоставлению физическим лицом - предпринимателем – плательщиком единого налога возвратной беспроцентной финансовой помощи другим субъектам хозяйствования (общественной организации) может рассматриваться как финансовое посредничество. В случае осуществления указанной деятельности физическое лицо - предприниматель - плательщик единого налога не может применять упрощенную систему налогообложения и обязан перейти на уплату других налогов и сборов.

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 02.04.21 р. № 1313/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення фізичної особи - підприємця, щодо застосування спрощеної системи оподаткування і в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо можливості перебування фізичної особи - підприємця на спрощеній системі оподаткування (3 група) у випадку надання ним поворотної безвідсоткової фінансової допомоги громадській організації.

Згідно з пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу поворотна фінансова допомога - це сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення.

Правовою основою для отримання поворотної фінансової допомоги є договір позики (статті 1046 - 1053 Цивільного кодексу України).

Відповідно до п. 6 ст. 4 Закону України 12 липня 2001 року N 2664-III «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» (далі - Закон N 2664) до фінансових послуг належать, зокрема, надання коштів у позику, в тому числі на умовах фінансового кредиту.

Згідно з п. 29 частини першої ст. 1 Закону N 2664 посередницькі послуги на ринках фінансових послуг - це діяльність, зокрема, фізичних осіб - підприємців, якщо інше не передбачено законом, що включає консультування, експертно-інформаційні послуги, роботу з підготовки, укладення та виконання (супроводження) договорів про надання фінансових послуг, інші послуги, визначені законами з питань регулювання окремих ринків фінансових послуг.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV «Спеціальні податкові режими» Кодексу.

Пунктом 291.5 ст. 291 Кодексу визначені види діяльності, за умови здійснення яких фізичні особи - підприємці не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи.

Відповідно до абзацу шостого пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу не можуть бути платниками єдиного податку третьої групи суб'єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України «Про страхування», сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розділом III Кодексу.

Для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу за місцем податкової адреси заяву (пп. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Кодексу).

Згідно з пп. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з Класифікатором видів економічної діяльності (далі - КВЕД ДК 009:2010), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 N 457.

Відповідно до КВЕД ДК 009:2010 надання поворотної фінансової допомоги належить до коду 64 «Надання фінансових послуг, крім страхування та пенсійного забезпечення».

У разі здійснення платниками єдиного податку видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, такі платники зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом (абзац сьомий пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).

Враховуючи зазначене, діяльність з надання фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку поворотної безвітсоткової фінансової допомоги іншим суб'єктам господарювання (громадській організації) може розглядатися як фінансове посередництво. У разі здійснення зазначеної діяльності фізична особа - підприємець - платник єдиного податку не може застосовувати спрощену систему оподаткування і зобов'язаний перейти на сплату інших податків і зборів.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы