Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Могут ли юрлица-единщики заключать договора переуступки прав требования долга?

17.02.2022 381 0 0

Заключение договора переуступки прав требования долга юридическими лицами – плательщиками единого налога третьей группы является механизмом расчета по сделке купли-продажи товаров (работ, услуг) не в денежной форме, а следовательно не дает право субъекту хозяйствования применять упрощенную систему налогообложения, учета и отчетности.


ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 27.01.2022 № 199/ІПК/26-15-04-05-18

Головне управління ДПС у м. Києві на звернення щодо перебування на спрощеній системі оподаткування платника єдиного податку третьої групи, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами (далі - Кодекс), повідомляє.

Товариство поінформувало, що є платником єдиного податку третьої групи за ставкою 5 відс. Товариством укладено договір відступлення права вимоги про комплексне консультаційне обслуговування у сфері закупівель (далі – Договір) з іншим платником єдиного податку. За умовами Договору Товариство відступило права іншому платнику єдиного податку вимагати від боржника сплати коштів в сумі 8 448 000 грн. на умовах, що існували на момент підписання Договору. Договір укладений на безоплатній основі.

Товариство запитує, чи не суперечить вимогам податкового законодавства укладення Договору на безоплатній основі та чи можуть юридичні особи, що перебувають на спрощеній системі оподаткування брати участь у такому правочині, а також що потрібно враховувати та які наслідки можуть виникнути для юридичних осіб при укладенні такого Договору.

Товариством не надано копію Договору.

Відповідно до п. 291.6 ст. 291 Кодексу платники єдиного податку першої – третьої груп повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій).

Згідно з п. 292.6 ст. 292 Кодексу датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі.

Відступлення права вимоги - операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації
(п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно із ст. 512 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі - ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (ст. 513 ЦКУ).

Враховуючи вищезазначене, укладення договору переуступки прав вимоги боргу юридичними особами – платниками єдиного податку третьої групи є механізмом розрахунку по правочину купівлі-продажу товарів (робіт, послуг) не у грошовій формі, а отже не дає права суб’єкту господарювання застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.

Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).

Комментарии к материалу

Лучшие материалы