Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Як подолати дефіцит платіжного балансу?

Україні потрібно розвивати внутрішнє виробництво.

 На сьогодні, незважаючи на нарощення обсягів експорту сільгосппродукції, через падіння цін на сировину на міжнародних ринках, обсяги валютної виручки в Україну зменшуються.

Так, за 9 місяців цього року Україна експортувала товарів на суму $ 26млрд (падіння в порівнянні з минулим роком – 33,4 %); імпортувала – на $ 28 млрд (падіння – 36 %). Якщо розібрати структуру експорту, то майже 39 % від експорту становлять саме продовольчі товари та сировина для їх виробництва. Сума, на яку експортовано таких товарів за період січня–вересня, становила $ 10 млрд. Поряд з цим, за 9 місяців минулого року ця частка становила 30,7 %, тобто у відсотковому співвідношенні була меншою, але в абсолютних цифрах становила більше – $ 12, 036 млрд.

«Україні вже зараз потрібно шукати шляхи для вирівняння платіжного балансу. Ситуацію підігріває й те, що в наступному році вона, ймовірно, втратить ринок збуту товарів на території Росії, адже східний сусід вже заявив про введення ембарго на українські товари. Це означає, що нам доведеться знаходити адекватний ринок із продажу товарів на суму орієнтовно в $ 10 млрд», – вважає заступник керівник «Публічного аудиту» Андрій Вігірінський.

При цьому, за його словами, потрібно враховувати, що експортовані в Росію товари не вдасться з легкістю переорієнтувати, бо вони, як правило, неконкурентоздатні на західних ринках. До того ж, хоча прем’єр-міністр і заявив про аналогічний крок України у відповідь на російське ембарго, нам не вдасться відмовитися як мінімум від енергетичного імпорту з Росії, який у загальній структурі становить 60%. «Отже, тиск на платіжний баланс ще більше посилиться, і Нацбанку доведеться шукати додаткові джерела валютних інвестицій в Україну», – прогнозує Вігірінський.

«В умовах тенденції до зменшення вартості сировини сільськогосподарського походження на міжнародних ринках ця сфера не зможе бути адекватним компенсатором для платіжного балансу. Уповати лише на міжнародну допомогу, яка на деякий час дозволить взяти паузу в погашенні запозичень, Україна теж увесь час не зможе. Ціни на сировинний сегмент, де Україна непогано спеціалізується, стрімко падають, а тому пріоритет державної політики повинен бути зосереджений на експорті товарів саме кінцевих продуктів. Це завжди виграшний варіант, бо такі товари мають значну додану вартість, – у їх ціну вже включено витрати на оплату праці при переробці, витрати на енергоносії підприємств-виробників, додаткову вартість від інших компонентів виробництва», – пояснює він.

В іншому випадку, як переконаний Вігірінський, картина виглядатиме так: сировину для виробництва Україна експортує, ця продукція є конкурентоздатною в тому числі за рахунок низької вартості робочої сили на території нашої країни, а ось готовий продукт, який доведено до готового результату за кордоном, де витрати на його виробництво значно більші, ніж в Україні (за рахунок як загальної вартості всіх компонентів, так і вищих у порівнянні з вітчизняними складовими вартості праці), імпортує.

«Для того щоб цього не допустити, потрібно ставити в пріоритет розвиток підприємництва, його концентрацію на території України», – стверджують у «Публічному аудиті».

З огляду на це експерти  рекомендують однією з умов приватизації державних підприємств аграрного спрямовання зобов’язати інвестора протягом певного періоду при збереженні цільового призначення об’єкта приватизації інвестувати кошти саме у внутрішнє виробництво. Незважаючи на те, що це займе більше часу, така вимога дозволить живити, а не виснажувати природні ресурси зокрема та економіку України в цілому.

Можливість замкнути цикл від виробництва сировини до кінцевого продукту на території України з подальшим його експортом, підвищить експортний потенціал України, що, безумовно, якісно вплине на платіжний баланс.

«У світлі аналізу товарообігу стає очевидною й відповідь на питання «чому протягом останніх декількох тижнів національна грошова одиниця демонструє негативну динаміку відносно більш стійких валют?». Якщо енергетичний імпорт не мав впливу та не здійснював значного тиску на платіжний баланс протягом літа, а за рахунок надходження експортної виручки від реалізації продукції сільськогосподарського призначення навіть утворювався умовний надлишок валюти, який викуповувався Національним банком, сьогодні картина змінилася з точністю до навпаки», – резюмує керівник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб.

За його словами, додається й той фактор, що питання з міжнародною фінансовою допомогою, яку спрямовують як для наповнення міжнародних резервів, так і для підтримки видатків державного бюджету, на сьогодні зависло в повітрі в очікуванні голосування ВРУ за податкову реформу та бюджет на 2016 рік. Тому на сьогодні імпортери в Україні відчувають реальний дефіцит валюти на офіційному міжбанківському ринку, що відображається як на офіційному, так і на готівковому курсі гривні.

Джерело: http://socportal.info/2015/12/01/yak-...

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
27.02.2025
Хранение и использование горючего на предприятии в 2025 году: учет, налоги и документальное оформление
Марафон-2025: главные бухгалтерские акценты года У субъектов хозяйствования, использующих в своей деятельности транспортные средства, другие машины и механизмы, потребляющие топливо, постоянно возникают вопросы, связанные с учетом и документальным оформлением операций с таким горючим, а также с изме...
14.02.2025
Изменения в законодательстве с 10 по 14 февраля 2025 года
Кабмин утвердил изменения к Порядку предоставления ежегодного основного отпуска продолжительностью до 56 календарных дней Внесены изменения в постановление КМУ от 14.04.1997 № 346 «Об утверждении Порядка предоставления ежегодного основного отпуска продолжительностью до 56 календарных дней рук...
05.03.2025
Опубликовано постановление КМУ, которым упрощена процедура бронирования военнообязанных
Больше по теме: Бронирование работников: пошаговые действия Аннулирование бронирования военнообязанных: основания и условия Отчетность по воинскому учету и бронированию 5 февраля на сайте Кабмина опубликовано постановление от 28.02.2025 № 233, которыи внесены изменения впорядок бро...
Новое
09.05.2025
Налогообложение доходов ФЛП, который одновременно осуществляет независимую профессиональную деятельность
Каким образом начисляется и уплачивается НДФЛ с доходов, одновременно получаемых ФЛП от деятельности на общей системе налогообложения и от осуществления независимой профессиональной деятельности? В соответствии с нормами Налогового кодекса (далее – НК) физическое лицо, осуществляющее независи...
08.05.2025
Как подать заявку на гранты для перерабатывающих предприятий: напоминает Минэкономики
Грантовые программы от Минэкономики и Госслужбы занятости: как подать, какие сроки и кого это касается? Больше по теме: Бюджетные гранты: как применять разницы по налогу на прибыль Минэкономики согласовало еще 21 заявку по программе «Гранты для перерабатывающих предприятий». После выпол...
08.05.2025
ГНС разрабатывает подходы к учету особенностей ведения хозяйственной деятельности в разных регионах
Об условиях ведения бизнеса, налоговой нагрузке и ветеранской политике говорили Председатель ГНС Руслан Кравченко и представители более 60 предприятий и бизнес-ассоциаций. К диалогу также присоединился народный депутат Марьян Заблоцкий. Участники обсудили стандартные вопросы от бизнеса – блок...
Лучшие материалы