Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Бюллетень о состоянии рынка ЦБ, сентябрь 2017 года

24.10.2017

(изложено на языке оригинала)

Загальна інформація щодо обігу цінних паперів на організованому ринку

Загальний обсяг торгів на організованому ринку у вересні 2017 року становив 15,4 млрд грн. Обсяги торгів цінними паперами загалом корелюються з активністю торгів з ОВДП.

У вересні 2017 року укладення біржових контрактів відбувалось на 4 фондових біржах. Понад 90% торгів за обсягами відбулись на фондових біржах «Перспектива» та «ПФТС» за рахунок торгів з ОВДП. Найбільша кількість укладених біржових контрактів – на «Українській біржі» (майже 90% всіх контрактів).

Організований ринок за структурою торгів у розрізі фінансових інструментів фактично є ринком обігу державних облігацій (98%). Обсяги торгів з іншими цінними паперами залишаються на мінімальному рівні та складаються в основному з кількох емітентів, попит на цінні папери яких формується обмеженим колом учасників.

Залишаються значні обсяги біржових контактів, укладених на ринку РЕПО. Предметом 95% усіх контрактів, укладених на ринку РЕПО, є державні облігації. В основному операції на ринку РЕПО здійснюють банки.

Загальна інформація щодо обігу цінних паперів на неорганізованому ринку

Загальний обсяг торгів на неорганізованому ринку у вересні 2017 року становив 20,2 млрд грн. Найбільші зміни в обсягах та структурі торгів зафіксовано за акціями. Загальне збільшення обсягів порівняно з попереднім місяцем становило близько 87%.

Обсяги торгів на неорганізованому ринку у вересні 2017 року продемонстрували зростання, і саме акції торгувались більше ніж у попередні періоди.

Торгівля акціями

Понад 80% торгів на неорганізованому ринку здійснюють ТОП-5 торговців цінними паперами, обсяг угод у яких становить 9,7 млрд грн.

На біржовому ринку торгівля акціями формується з емітентів, які переважно є предметом контрактів інтернет-трейдингу. У вересні 2017 року всі ТОП-10 емітентів, які найбільше торгувалися на фондових біржах, всупереч трендів на позабіржовому ринку, були реальними підприємствами, з яких складаються основні галузі економіки. Проте торги із зазначеними емітентами залишаються дуже незначними, а низька концентрація ліквідності та значна волатильність є причиною відсутності бажання у великих інвесторів формувати свої портфелі з такими активами.

Порівнюючи ціноутворення на акції на біржовому та позабіржовому ринку, можна констатувати, що спред цін на неорганізованому ринку значно ширше, а різниця, починаючи з 50% спреду та більше, фактично зростає в геометричній прогресії. Кількість випусків, що торгуються на неорганізованому ринку, значно більше за ті, що перебувають у біржових списках фондових бірж. Водночас кількість емітентів, за якими спред на позабіржовому ринку перевищує 1000%, тобто ціни на акцію відрізняються у 10 та більше разів.

Торгівля корпоративними облігаціями

На ринку корпоративних облігацій присутні в основному локальні інвестори та банки. Первинне розміщення здійснюється здебільшого на організованому ринку, зокрема, компаніями будівельної галузі економіки з подальшою реалізацією цільових облігацій будівельників фізичним особам-інвесторам на неорганізованому ринку.

Вторинний ринок характеризується обігом цінних паперів серед обмеженого кола осіб. Епізодично на ринку відбуваються транзакції залучення боргового капіталу компаніями через випуск облігацій, які викуповують банки. Більшість лідерів торгів за облігаціями – компанії будівельної галузі.

Торгівля ОВДП

Протягом вересня 2017 року середня дохідність за гривневим ОВДП становила близько 13%-15% при мінімальній дохідності, зафіксованій на рівні 9,24%, та максимальній 18,9%. Біржові контракти з максимальною дохідністю укладали БАНК «АВАНГАРД», ТОВ ФК «ФІНЕКС-Україна», ТОВ «АРТ-КАПІТАЛ». Контракти з мінімальною дохідністю укладали в інтересах ТОВ «Інвестиційний капітал Україна», ТОВ «АРТ-КАПІТАЛ», ПАТ «БТА БАНК». Протягом 3 місяців спостерігається падіння середньозваженої ставки річної дохідності, яка є предметом укладених біржових контрактів з ОВДП.

За валютними ОВДП протягом усього року доходність та різниця між максимальною та мінімальною доходністю залишається досить великою. Всі розрахунки за валютними ОВДП відбуваються у національній валюті, отже значна курсова волатильність суттєво впливає на криву дохідності. Спред значно вище за гривневі ОВДП.

Торгівля деривативами

У вересні на фондовому ринку найбільшим попитом користувались ф’ючерсні контракти на тройську унцію золота (близько 60%), друге місце посіли строкові контракти на курс пари євро-дол (близько 30%).

Обсяг реальних коштів, які обертаються на строковому ринку, залишається на дуже низькому рівні. З урахуванням гарантованого забезпечення, які учасники торгів надають для укладення ф’ючерсного контракту, обсяг за всіма видами ф’ючерсних контартків, не перевищує 15 млн грн. Отже, забезпечення, наприклад на пару євро-долар, становить 6%, а 94% становить «плече», що надається інвестору. Гарантоване забезпечення на ф’ючерсний контракт тройської унції золота становить 8%. Найбільший відсоток гарантованого забезпечення передбачено ф’ючерсним контрактом на індекс Bitcoin – 30%.

Більше інформації – у вкладеному файлі Бюлетень щодо стану ринку цінних паперів, ВЕРЕСЕНЬ 2017.

Джерело: https://www.nssmc.gov.ua/

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
15.07.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели С 5 июля в Украине возобновляется обязательное представление статистической отчетности Будет ли 15 июля выходным днем Внесены изменения в перечень территорий боевых действий и ВОТ (текст приказа от 28.05.2025) ГНС отвечает на актуальные вопросы налогоплате...
20.05.2025
Актуальные счета для уплаты налогов
Информация о реквизитах счетов, открытых для зачисления налогов, а также для уплаты единого взноса Больше по теме: Новая форма ТТН: обзор изменений Микро, малое, среднее или крупное: зачем нужно определять размер предприятия Утверждаем и обновляем штатное расписание: правила и нюансы Списки...
21.05.2025
Критически важные предприятия до 28 мая должны подать соответствующие данные: письмо Минэкономики
Больше по теме: Перечень отраслевых и региональных нормативных актов, которыми утверждены критерии признания предприятий критически важными в особый период Зарплатные критерии для бронирования работников: исчисляем среднюю зарплату Минэкономики в письме от 19.05.2025 № 27-11/37509-07 проинфор...
Новое
18.07.2025
Стартовал новый маркетинговый сезон торговли зерновыми на бирже
С 1 июля 2025 года по 30 июня 2026 года продолжается новый сезон биржевой торговли зерновыми. Так, на Украинской универсальной бирже (УУБ) уже заключены первые контракты, в том числе на поставку 100 тонн пшеницы нового урожая более чем на 800 тыс. грн. Это свидетельствует о высокой заинтересованност...
18.07.2025
Как записаться для визита в ЦОП (электронная очередь) через веб-портал ГНС
Рассмотрим пошагово, что нужно сделать, чтобы через веб-портал ГНС записаться в электронную очередь Центра обслуживания плательщиков. Каков алгоритм записи для визита в ЦОП через веб-портал ГНС? Согласно абзацу второму разд. I Примерного положения центра обслуживания плательщиков, утвержденного при...
18.07.2025
В Украине – новые Премьер-министр и Кабмин
Верховная Рада 17 июля 2025 года назначила Премьер-министром Украины Юлию Свириденко. Верховная Рада 17 июля 2025 года назначила Премьер-министром Украины Юлию Свириденко. За такое решение проголосовали 262 народных депутата. Во время выступления в Парламенте новоназначенная глава Правительства поб...
Лучшие материалы