За якими показниками фінансової звітності визначається дохід?
15.05.2015 525 0 2
Коментар до пп. 134.1.1 розділу ІІІ "Податок на прибуток" Податкового кодексу (далі - ПК).
Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 млн. грн., об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату. Чи можливо визначити дохід на підставі показників фінансової звітності та яким чином він визначається?
Так, можливо. Пояснимо детальніше.
Дійсно, платники податку, у яких річний дохід не перевищує 20 млн грн., об’єкт оподаткування податком на прибуток можуть визначати без проведення коригувань (крім від’ємного значення минулих років).
Згідно з пп. 134.1.1 ПК до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи. Такі доходи відображаються у фінансовій звітності суб’єкта господарювання, зокрема у формі № 2 «Звіт про фінансові результати (Звіт про сукупний дохід)».
Так, дохід від реалізації – це показник статті «Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)», де відображається дохід (виручка) від реалізації продукції, товарів, робіт, послуг (у т. ч. платежі від оренди об’єктів інвестиційної нерухомості) за вирахуванням наданих знижок, вартості повернутих раніше проданих товарів, доходів, що за договорами належать комітентам (принципалам тощо), та податків і зборів (п. 3.3 Методичних рекомендацій щодо заповнення форм фінансової звітності, затверджених наказом Мінфіну від 28.03.13 р. № 433, далі – Методрекомендації № 433).
Інші операційні доходи – це показник статті «Інші операційні доходи», де відображаються суми інших доходів від операційної діяльності підприємства, крім чистого доходу від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг (п. 3.10 Методрекомендацій № 433).
Фінансові доходи – це показник статті «Дохід від участі в капіталі», де відображається дохід, отриманий від інвестицій в асоційовані, дочірні або спільні підприємства, облік яких ведеться методом участі в капіталі плюс показник статті «Інші фінансові доходи», де відображаються дивіденди, відсотки та інші доходи, отримані від фінансових інвестицій (крім доходів, які обліковуються за методом участі в капіталі) (п. 3.15, 3.16 Методрекомендацій № 433).
Інші доходи – це показник статті «Інші доходи», де відображається дохід від реалізації фінансових інвестицій; дохід від неопераційних курсових різниць та інші доходи, які виникають у процесі господарської діяльності, але не пов’язані з операційною діяльністю підприємства (п. 3.17 Методрекомендацій № 433).
Таким чином, підставою для визначення величини доходу з метою застосування податкових коригувань є фінансова звітність підприємства, зокрема форма № 2 «Звіт про фінансові результати».
Комментарии к материалу