Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Ціна товару збільшилася після отримання передоплати:заповнюємо РК

Ви дізнаєтеся: на яку дату та у якому порядку заповнювати розрахунок коригування (далі – РК) до податкової накладної (далі – ПН), яка була складена при отриманні передоплати за товар, у разі подальшого збільшення ціни товару за умовами договору.

Коментар до ст. 192 "Особливості визначення бази оподаткування в окремих випадках (порядок коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту)" Податкового кодексу України (далі - ПК).

Як відомо, згідно з п. 192.1 ПК у разі зміни суми компенсації вартості товару після його постачання необхідно скласти РК до тієї ПН, що було складено раніше за фактом першої події (постачання).

Це правило діє й у випадку, якщо першою подією було отримання передоплати. Про це йдеться в Листі ДФС від 24.11.15 р. № 24988/6/99-99-03-02-15 (далі - Лист № 24998, його повний текст див. наприкінці цієї консультації в розділі "Для довідки").

У Листі № 24998 надано варіанти заповнення РК для трьох практичних ситуацій, у яких після отримання передоплати ціна товару збільшується. А саме – якщо до договору внесли зміни і до моменту постачання товару:

  • ситуація 1: доплата не проводиться – то на дату фактичного постачання партії товару складається РК, у якому робляться два записи: зазначається обсяг фактично поставленого товару – зі знаком «–» за старою ціною та зі знаком «+» за новою. При постачанні наступних партій товару РК складаються аналогічно;
  • ситуація 2: проводиться доплата в повному обсязі – то на дату такої доплати складається РК, у якому робляться два записи: зазначається обсяг постачання зі знаком «–» за старою ціною та обсяг постачання зі знаком «+» за новою ціною. При подальшому постачанні товару ПН та РК не складаються;
  • ситуація 3: проводиться часткова доплата – тоді на дату такої доплати складається РК, у якому робляться два записи: зазначається зі знаком «–» весь обсяг товару за старою ціною та зі знаком «+» – обсяг товару за новою ціною, який буде поставлений на суму авансу разом із доплатою. При подальшому відвантаженні товару, за який не було доплати, складається другий РК, у якому зазначається зі знаком «+» обсяг товарів з урахуванням нової ціни постачання.

Зверніть увагу! Порядок заповнення РК і його форма передбачають також і інший спосіб коригування. А саме: не потрібно заповнювати два рядки, а можна зі знаком «+» зазначити коригований обсяг постачання і помножити його на різницю в ціні.

Платник може вибрати будь-який спосіб коригування, зручний для його конкретної ситуації. Що, власне, і підтверджує Лист № 24988. Зокрема, запропонований у листі спосіб може виявитися зручнішим, коли для точного коригування доводиться маніпулювати кількістю знаків після коми в ціні та/або кількості товару.

А може бути і навпаки. Наприклад, у разі часткової доплати (ситуація 3) ДФС рекомендує «зняти» все передоплачене раніше постачання за старою ціною і «додати» такий обсяг товару за новою ціною, який на цей момент оплачений з урахуванням доплати. Але є й інший, більш зручніший варіант, який пропонуємо ми: якщо часткова доплата робиться за певну кількість товарних одиниць, тоді можна скоригувати ціну тільки того обсягу товару, за який отримано доплату. А при подальшій доплаті або відвантаженні решти товару потрібно буде скоригувати ціну обсягу, що залишився. Це зручніше застосовувати в тому випадку, якщо ціна за умовами договору може і далі збільшуватися, тобто наступна партія товару може бути поставлена за ще вищою ціною.

Розглянемо запропонований нами варіант на числовому прикладі.

Згідно з угодою постачання підприємство А (постачальник) зобов'язується поставити підприємству Б (покупець) п'ять генераторів за ціною 600 грн. за штуку (у т. ч. ПДВ – 100 грн.), загальна вартість постачання становить 3 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 500 грн.). У договорі передбачена можливість перегляду ціни товару.

У серпні 2015 року покупець відправив постачальникові передоплату в сумі 3 000 грн., на яку постачальник виписав і зареєстрував ПН у ЄРПН.

У листопаді ціна за одиницю продукції була переглянута: нова ціна одного генератора становить 660 грн. (у т. ч. ПДВ – 110 грн.) Тобто загальна вартість постачання становить 3 300 грн. (у т. ч. ПДВ – 550 грн.).

У грудні покупець відправляє постачальникові частково доплату за три генератори в сумі 180 грн. (у т. ч. ПДВ – 30 грн.), виписує і реєструє в ЄРПН РК зі знаком «+» на суму доплати 180 грн. (за трьома генераторами збільшення ціни на 60 грн. за штуку). Відвантажує три передоплачені генератори в кінці грудня.

На початку січня 2016 року ціна на недовантажені два генератори збільшується ще на 24 грн. (тепер 684 грн. за штуку). Постачальник відвантажує покупцеві два генератори, що залишилися, і виписує РК, де у відведених для цього колонках зазначає: + 2 шт.; збільшення ціни на 84 грн. за штуку; на загальну суму 168 грн. 

ДЛЯ ДОВІДКИ

ЛИСТ Державної фіскальної служби України
від 24.11.15 р. № 24988/6/99-99-19-03-02-15

Збільшення ціни одиниці продукції після отримання авансу

Державна фіскальна служба України розглянула лист платника податку щодо порядку складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної при отриманні попередньої оплати за товар, при збільшенні ціни за одиницю продукції, яка буде постачатися партіями, та повідомляє.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

  • дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
  • дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктами 201.4 та 201.7 статті 201 Кодексу визначено, що податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань продавця на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача відповідно до пункту 192.1 статті 192 Кодексу підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН).

Якщо внаслідок такого перерахунку відбувається збільшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то:

а) постачальник відповідно збільшує суму податкових зобов’язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно збільшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення перерахунку.

Отримувач має право збільшити суму податкового кредиту лише після реєстрації постачальником в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної.

Отже, якщо на дату отримання передоплати постачальником – платником ПДВ була складена податкова накладна, а потім були внесені зміни до умов договору в частині збільшення ціни за одиницю продукції при незмінному обсязі такої продукції, постачальник повинен скласти розрахунок коригування до податкової накладної (складеної на дату отримання передоплати) з урахуванням такого.

Якщо після внесення змін до договору в частині збільшення ціни за одиницю продукції при незмінному обсязі такої продукції покупець не здійснював доплату за товар (як різницю між попередньо здійсненою передоплатою та новою ціною договору), постачальник на дату постачання першої партії продукції повинен скласти розрахунок коригування, в якому здійснюється два записи: зі знаком «мінус» обсяг фактично поставленого товару за старою ціною та зі знаком «плюс» обсяг фактично поставленого товару, перерахований з урахуванням нової ціни поставки.

При здійсненні операцій з постачання наступних партій товарів складаються також розрахунки коригування в аналогічному порядку.

Якщо після внесення змін до договору, але до дати фактичної поставки товару покупець здійснив доплату за товар в повному обсязі виходячи з нової ціни поставки одиниці продукції, то на дату доплати постачальником складається розрахунок коригування, в якому здійснюється два записи: зі знаком «мінус» весь обсяг товару, який підлягає постачанню за старою ціною, та зі знаком «плюс» аналогічний обсяг товару за новою ціною. При подальшому постачанні товару в цьому випадку податкові накладні та розрахунки коригування не складаються.

Якщо після внесення змін до договору, але до дати фактичної поставки товару покупець здійснив часткову доплату за товар виходячи з нової ціни поставки одиниці продукції, постачальник на дату отримання такої доплати складає розрахунок коригування до податкової накладної, в якому здійснює два записи: зі знаком «мінус» весь обсяг товару, який підлягає постачанню за старою ціною, та зі знаком «плюс» обсяг товару, перерахований з урахуванням нової ціни поставки в межах отриманого авансу (з урахуванням отриманої доплати).

При подальшому відвантаженні товарів, за які не було проведено доплату (в обсязі, який перевищує обсяг, на який складено перший розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання передоплати), постачальник складає другий розрахунок коригування, в якому здійснює запис зі знаком «плюс» на такий обсяг товару з урахуванням нової ціни поставки.

Голова
Р. Насіров

 

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Коммерция»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву

4428 грн. / год

Купить

Лучшие материалы