Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Авансові внески при виплаті дивідендів: як нараховувати у 2015 році

Нарахуванню авансових внесків при виплаті дивідендів з 01.01.15 р. присвячено новий п. 57.11 ПК. Стисло розглянемо, які нововведення з’явилися у 2105 році.

Формула розрахунку. З 01.01.15 р. змінилися правила визначення суми авансового внеску при виплаті дивідендів. Тепер авансовий внесок при виплаті дивідендів (АВД) визначається за формулою

АВД = (Д – ОП) х 18 %,

де Д – сума дивідендів до виплати;

ОП – значення об’єкта оподаткування за податковий звітний рік, за результатами якого виплачуються дивіденди та щодо якого погашено податкове зобов’язання з такого податку.


Як скористатися цією формулою платникам податку на прибуток? Платник податку на прибуток з метою розрахунку авансового внеску має право скористатися вищенаведеною формулою, тобто зменшити суму дивідендів (Д) на суму ОП, у разі одночасного дотримання двох умов (див. Лист ДФС України від 29.01.15 р. № 2707/7/99-99-19-02-01-17, далі - Лист № 2707):

· подана декларація з податку на прибуток за рік;

· повністю погашені податкові зобов'язання, самостійно нараховані платником у такій декларації.

Якщо сума дивідендів менша (або дорівнює) значенню об’єкта обкладення податком на прибуток, то у разі застосування формули авансовий внесок сплачувати не потрібно.

Якщо податкове зобов’язання з податку на прибуток за рік, за результатами якого виплачуються дивіденди, на момент їх виплати не погашено, то формула набуває вигляду

АВД = Д х 18 %.

З якого періоду застосовуються нові правила? Нові правила розрахунку і сплати авансових дивідендних внесків застосовуватимуться починаючи з виплати дивідендів не лише за результатами періодів 2015 року, а й у разі нарахування дивідендів у 2015 році за періоди до 2015 року (див. Лист № 2707).

Якщо дивіденди виплачуються за неповний календарний рік, то значення ОП визначається пропорційно кількості місяців, за які виплачуються дивіденди.

Наприклад, підприємство – платник податку на прибуток вирішило виплатити дивіденди за І квартал 2014 року в 2015 році. Для цього потрібно за результатами фінзвітності за І квартал 2014 року визначити об’єкт обкладення податком на прибуток (ОП) як 1/4 від суми об’єкта оподаткування за 2014 рік і сплатити авансовий внесок із суми перевищення (Д – ОП) – за умови, що сплачено податок на прибуток, відображений у декларації за 2014 рік. Якщо ж податку на прибуток за 2014 рік до моменту виплати дивідендів сплачено не буде, то авансовий внесок за ставкою 18% доведеться сплатити з усієї суми дивідендів.

Зверніть увагу: сума вже сплаченого авансового дивідендного внеску не підлягає поверненню платнику податків або зарахуванню в рахунок погашення податкових зобов’язань з інших податків і зборів. Ця сума є частиною податку на прибуток і може бути лише зарахована у зменшення податкового зобов’язання, відображеного в декларації з податку на прибуток за звітний рік.

Якщо дивіденди виплачуються в негрошовій формі, то базою нарахування авансового внеску є вартість такої виплати, зазначена в рішенні про виплату дивідендів або розрахована за звичайною ціною в разі контрольованих операцій.

У яких випадках авансовий внесок при виплаті дивідендів не сплачується? Згідно з пп. 57.11.3 ПК авансовий внесок не справляється у разі виплати дивідендів:

· на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, встановленими п.п. 57.1 прим.1.2 п. 57.1 прим.1 ст. 57 ПКУ. З метою оподаткування материнська компанія веде наростаючим підсумком облік дивідендів, отриманих нею від інших осіб, та дивідендів, сплачених на користь власників корпоративних прав такої компанії, і відображає у податковій звітності дивіденди в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику;

· платником податку на прибуток, прибуток якого звільнений від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування у період, за який виплачуються дивіденди;

· фізичним особам.

Також звільняються від сплати авансових внесків інститути спільного інвестування (пп. 57.11.4 ПК).

Зверніть увагу! Із тексту ПК виключено норми, згідно з якими не сплачуються авансові внески при виплаті дивідендів:

· у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих платником податків, за умови, що така виплата не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному капіталі емітента;

· управителем фонду операцій із нерухомістю (при виплаті платежів власникам сертифікатів фонду операцій із нерухомістю в результаті розподілу доходу такого фонду).

Тобто, у цих ситуаціях авансові внески потрібно сплачувати на загальних підставах.

Чи сплачують авансові внески підприємства - неплатники податку на прибуток у разі виплати ними дивідендів? Обов’язок сплачувати авансові внески при виплаті дивідендів поширюється абсолютно на всіх суб’єктів господарювання, які виплачують дивіденди (пп. 57.11.2 ПК). Навіть на колишніх платників ФСП, які після 1 січня 2015 року є платниками єдиного податку четвертої групи. При цьому суми нарахованого податкового зобов’язання з єдиного податку не зменшуються на суму авансового внеску податку на прибуток, сплаченого у зв’язку з виплатою дивідендів (див. ЗІР, категорія 108.01.04).

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Коммерция»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву

4428 грн. / год

Купить

Лучшие материалы