Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Як у 2015 році укласти договір оренди землі на підставі розпорядження РДА?

У 2012 році прийнято розпорядження РДА про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки державної власності. Проте договір укласти не встигли. З 01.01.13 р. змінився розпорядник цих земель. Хто може бути орендодавцем цієї ділянки? Яка процедура укладення договору? 

Із набуттям чинності Закону від 06.09.12 р. № 5245-VI землі державної та комунальної власності вважаються розмежованими. Відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу (далі – ЗК) повноваженнями щодо передачі в користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності наділено Держзем- агентство та його територіальні підрозділи.

Наказом Мінагрополітики від 25.01.13 р. № 40 унесено зміни до положень про територіальні органи Держземагентства. Відповідно до цих змін головні управління Держземагентства в областях та м. Києві можуть передавати земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування в межах області чи міста.

Органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування, є орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності. Укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування – орендодавця, прийнятого  в порядку, передбаченому ЗК, або за результатами аукціону (ст. 4, 16 Закону від 06.10.98 р. № 161-XIV  «Про оренду землі», далі – Закон № 161).

Отже, в умовах, наведених у запитанні, орендодавцем земельної ділянки виступатиме територіальний орган Держземагентства. Тобто його посадова особа має підписати такий договір від імені орендодавця. При цьому територіальний орган Держземагентства не повинен приймати додаткове рішення про укладення такого договору, тобто фактично договір буде укладено сторонами на підставі розпорядження РДА.

Відповідно до ст. 33 Закону № 161 орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. Такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором у разі, якщо:

орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди;

протягом одного місяця після закінчення строку договору не надійшов лист-повідомлення орендодавця про заперечення в поновленні договору оренди землі.

Для підписання договору про поновлення строку дії договору оренди орендар повинен звернутися до територіального органу Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки, надати розпорядження РДА та проект додаткової угоди.

Зауважимо, що відповідно до ст. 125 ЗК право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації права оренди, що проводиться на підставі укладеного договору оренди землі та оформлюється відповідно до Закону від 01.07.04 р. № 1952-IV.

Тобто після укладення договору про поновлення строку дії договору оренди земельної ділянки одна зі сторін повинна звернутися до державного реєстратора Державної реєстраційної служби за місцем розташування земельної ділянки та зареєструвати право на поновлення дії договору оренди.

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы