Право користування земельною ділянкою, на якій розташована власна нерухомість, не зникає через тривале оформлення документів, необхідних для укладення договору оренди землі (Постанова ВГСУ від 20.05.15 р.)
04.12.2015 473 0 1
Сторони спору
Позивач – міська рада, відповідач – ТОВ (далі – підприємство).
Обставини справи
У 2006 році підприємство стало власником нежитлового приміщення, розташованого на земельній ділянці, яка належить територіальній громаді міста, і звернулося до міськради з приводу передачі в оренду цієї ділянки. Упродовж 2007–2014 років міськрада прийняла низку рішень, що стосуються оформлення права користування цією ділянкою:
- 2007-й – про розробку проекту відведення землі для передачі в оренду підприємству;
- 2011-й – про передачу ділянки в оренду на строк до 01.09.16 р. за рахунок земель житлової та громадської забудови;
- 2013-й – про зміну категорії земель (на «землі промисловості»);
- 2014-й – про розробку проекту відведення землі для передачі в оренду у зв'язку зі зміною категорії земель, за рахунок яких проводиться таке відведення.
Упродовж 2006–2014 років договір оренди землі між міськрадою і підприємством не було укладено. Тому міськрада дійшла висновку, що підприємство всі ці роки користується земельною ділянкою без правових підстав, і звернулася до господарського суду з позовом про повернення земельної ділянки територіальній громаді та стягнення збитків у вигляді несплаченої орендної плати за період користування ділянкою.
Позиція сторін
Позивач: з 2006-го по 2014 рік підприємство використовує земельну ділянку для експ- луатації розташованого на ній власного приміщення та отримання доходу без оформлення документів і держреєстрації права оренди. Оскільки земельна ділянка отримана й використовується без правових підстав, то згідно зі ст. 1212–1214 Цивільного кодексу (далі – ЦК), ст. 212 Земельного кодексу, підприємство зобов'язане повернути цю ділянку територіальній громаді міста в особі міськради й відшкодувати збитки у вигляді несплаченої орендної плати за весь період користування землею.
Відповідач: право користування земельною ділянкою підприємство придбало в 2006 році, одночасно із правом власності на приміщення, розташоване на цій ділянці (підстава – ст. 377 ЦК). Відсутність договору оренди землі пояснюється тривалою підготовкою техдокументації на земельну ділянку, необхідної для укладення договору оренди. Підприємство перебуває на обліку в податковому органі як платник земельного податку, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, податкового боргу не має і згідно зі ст. 297 Податкового кодексу звільнено від сплати земельного податку.
На чиєму боці суд
Рішення прийнято на користь підприємства. Постановою ВГСУ залишено в силі рішення господарського суду, якими міськраді відмовлено в задоволенні позовних вимог.
Аргументи суду
- Право користування земельною ділянкою підприємство набуло в 2006 році, разом із правом власності на розташоване на ній приміщення (ст. 377 ЦК; абзац другий п. 2.10 постанови Пленуму ВСУ від 17.05.11 р. № 6, далі – Постанова № 6).
- Той факт, що протягом 2007–2014 років договору оренди землі не було укладено, пояснюється тривалим строком підготовки необхідної технічної документації та проведенням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, від якої залежить розмір орендної плати, спочатку для категорії земель житлової та громадської забудови, а потім для категорії земель промисловості.
- Використання підприємством земельної ділянки, на якій розташовано приміщення, що належить йому, не є користуванням земельною ділянкою без правових підстав у розумінні ст. 1212 ЦК. Адже протягом 2006–2014 років підприємство займалося підготовкою необхідної документації для укладення договору оренди (абзац третій пп. 3.4 п. 3 Постанови № 6). Підприємство перебуває на обліку в податковій інспекції як платник земельного податку на спрощеній системі оподаткування і боргу із земельного податку не має.
Висновок
Право користування земельною ділянкою набуто на підставі норми закону – під час купівлі приміщення, розташованого на цій ділянці. Тривалий період оформлення договору оренди пояснюється необхідністю підготовки технічної документації у зв'язку зі зміною категорії земель
Комментарии к материалу