Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Право користування земельною ділянкою, на якій розташована власна нерухомість, не зникає через тривале оформлення документів, необхідних для укладення договору оренди землі (Постанова ВГСУ від 20.05.15 р.)

Сторони спору

Позивач – міська рада, відповідач – ТОВ (далі – підприємство).

Обставини справи

У 2006 році підприємство стало власником нежитлового приміщення, розташованого на земельній ділянці, яка належить територіальній громаді міста, і звернулося до міськради з приводу передачі в оренду цієї ділянки. Упродовж 2007–2014 років міськрада прийняла низку рішень, що стосуються оформлення права користування цією ділянкою:

  • 2007-й – про розробку проекту відведення землі для передачі в оренду підприємству;
  • 2011-й – про передачу ділянки в оренду на строк до 01.09.16 р. за рахунок земель житлової та громадської забудови;
  • 2013-й – про зміну категорії земель (на «землі промисловості»);
  • 2014-й – про розробку проекту відведення землі для передачі в оренду у зв'язку зі зміною категорії земель, за рахунок яких проводиться таке відведення.

Упродовж 2006–2014 років договір оренди землі між міськрадою і підприємством не було укладено. Тому міськрада дійшла висновку, що підприємство всі ці роки користується земельною ділянкою без правових підстав, і звернулася до господарського суду з позовом про повернення земельної ділянки територіальній громаді та стягнення збитків у вигляді несплаченої орендної плати за період користування ділянкою.

Позиція сторін

Позивач: з 2006-го по 2014 рік підприємство використовує земельну ділянку для експ- луатації розташованого на ній власного приміщення та отримання доходу без оформлення документів і держреєстрації права оренди. Оскільки земельна ділянка отримана й використовується без правових підстав, то згідно зі ст. 1212–1214 Цивільного кодексу (далі – ЦК), ст. 212 Земельного кодексу, підприємство зобов'язане повернути цю ділянку територіальній громаді міста в особі міськради й відшкодувати збитки у вигляді несплаченої орендної плати за весь період користування землею.

Відповідач: право користування земельною ділянкою підприємство придбало в 2006 році, одночасно із правом власності на приміщення, розташоване на цій ділянці (підстава – ст. 377 ЦК). Відсутність договору оренди землі пояснюється тривалою підготовкою техдокументації на земельну ділянку, необхідної для укладення договору оренди. Підприємство перебуває на обліку в податковому органі як платник земельного податку, що перебуває на спрощеній системі оподаткування, податкового боргу не має і згідно зі ст. 297 Податкового кодексу звільнено від сплати земельного податку.

На чиєму боці суд

Рішення прийнято на користь підприємства. Постановою ВГСУ залишено в силі рішення господарського суду, якими міськраді відмовлено в задоволенні позовних вимог.

Аргументи суду

  1. Право користування земельною ділянкою підприємство набуло в 2006 році, разом із правом власності на розташоване на ній приміщення (ст. 377 ЦК; абзац другий п. 2.10 постанови Пленуму ВСУ від 17.05.11 р. № 6, далі – Постанова № 6).
  2. Той факт, що протягом 2007–2014 років договору оренди землі не було укладено, пояснюється тривалим строком підготовки необхідної технічної документації та проведенням нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, від якої залежить розмір орендної плати, спочатку для категорії земель житлової та громадської забудови, а потім для категорії земель промисловості.
  3. Використання підприємством земельної ділянки, на якій розташовано приміщення, що належить йому, не є користуванням земельною ділянкою без правових підстав у розумінні ст. 1212 ЦК. Адже протягом 2006–2014 років підприємство займалося підготовкою необхідної документації для укладення договору оренди (абзац третій пп. 3.4 п. 3 Постанови № 6). Підприємство перебуває на обліку в податковій інспекції як платник земельного податку на спрощеній системі оподаткування і боргу із земельного податку не має.

Висновок

Право користування земельною ділянкою набуто на підставі норми закону – під час купівлі приміщення, розташованого на цій ділянці. Тривалий період оформлення договору оренди пояснюється необхідністю підготовки технічної документації у зв'язку зі зміною категорії земель

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы