Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Орендовану землю передали у власність: що робити орендарю?

ТОВ «Нива» у 2010 році уклало з РДА договір оренди 50 га земель резервного фонду сільськогосподарського призначення. Строк дії договору – до 2020 року, договір зареєстровано в Держземагентстві. У 2015 році до сільгосппідприємства звернувся громадянин Іванчук, який має свідоцтво на право власності на частину орендованих земель, а саме на 10 га. Чи вважається в такому разі договір оренди припиненим? Які дії сільгосппідприємства можливі в такій ситуації?

Законодавчими документами, які регулюють відносини оренди земельних ділянок, є Земельний кодекс (далі – ЗК), Цивільний кодекс (далі – ЦК), Закон від 06.10.98 р. № 161-XIV «Про оренду землі» (далі – Закон № 161) та договір оренди.

Право оренди земельної ділянки – це засноване на договорі строкове платне володіння та користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності (ч. 1 ст. 93 ЗК).

Відповідно до ч. 5 ст. 116 ЗК земельні ділянки, які перебувають у користуванні юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Тобто до передачі у власність громадянину спірної земельної ділянки (у розмірі 10 га) територіальний орган Держземагентства за місцезнаходженням земельної ділянки повинен був припинити право користування ТОВ «Нива» на цю частину земельної ділянки (у розмірі 10 га) та переукласти договір оренди (унести зміни до договору оренди, уточнивши площу земель, яка залишається в користуванні). Що не було зроблено, чим порушено норми ст. 116 ЗК. Отже, у наведеній ситуації ТОВ «Нива» може обрати для себе один із таких варіантів дій:

  • або звернутися до суду з позовом про припинення права власності гр. Іванчука на земельну ділянку площею 10 га та анулювання свідоцтва на право власності на цю земельну ділянку як такого, що видано з порушенням норм законодавства;
  • або запропонувати гр. Іванчуку укласти договір оренди його ділянки (10 га) на тих самих умовах, що й були визначені раніше, або на інших умовах, погоджених сторонами. У такому разі необхідно також ініціювати внесення змін до договору оренди щодо зменшення площи орендованих земель (до 40 га).

Слід зауважити, що для внесення змін до договору оренди (щодо зменшення розміру орендованої земельної ділянки) ТОВ «Нива» необхідно звертатися до територіального органу Держзем- агентства за знаходженням земельної ділянки. Адже відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК Держземагентство та його територіальні підрозділи наділено повноваженнями щодо передачі в користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності.

Комментарии к материалу

Отсортировано: по времени по популярности

Всего комментариев 2

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы