Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Облік у вівчарстві: визначаємо приріст живої маси

26.05.2015 1136 0 0

Із цієї статті ви дізнаєтеся: про особливості визначення та документального оформлення приросту живої маси овець на вирощуванні.

 

 

 

Порядок обчислення

 

 

Процес вирощування молодняку овець характеризується збільшенням їх маси, тобто приростом. Його визначають, як правило, у кінці місяця, у два етапи. Розглянемо докладніше кожний із них.

Етап 1. Установлюють живу масу тварин шляхом вибіркового зважування. Для цього зоотехнік разом із завідувачем ферми (бригадиром) і бухгалтером відбирають із кожної статевовікової групи молодняку і зважують типове поголів’я – не менше 5 % загального поголів’я групи. Потім розраховується середня жива маса однієї зваженої голови за кожною віковою групою молодняку овець (ЖМсер, кг) за формулою

ЖМсер = ЖМзв. пог : Кзв. пог,

де ЖМзв. пог – жива маса поголів’я, яке зважувалося, кг;

Кзв. пог – кількість зважених овець, гол.

 

На основі отриманого показника обчислюється жива маса усієї групи овець (ЖМзаг) за формулою

ЖМзаг = ЖМсер х Пог,

де Пог – фактичне поголів’я даної вікової групи молодняку овець на кінець місяця, гол.

Наприклад, комісія у складі зоотехніка, завідувача ферми та бухгалтера провела зважування ягнят породи Саффолк при відлученні від маток у віці чотирьох місяців. Із загальної кількості 500 гол. (Пог) комісія відібрала 25 гол. зв. пог), жива маса яких становила 625 кг (ЖМзв. пог). Середня жива маса однієї зваженої голови (ЖМсер) – 25 кг (625 кг : 25 гол.). Отже, загальна жива маса усього поголів’я (ЖМзаг) становитиме 12 500 кг (25 кг х 500 гол.).

Етап 2. Обчислюють приріст живої маси молодняку овець (Пжм, кг) конкретної вікової групи за формулою, наведеною в п. 9.4 Методичних рекомендацій із планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Мінагрополітики від 18.05.01 р. № 132:

Пжм = (ЖМк + ЖМв) – (ЖМн + ЖМп),

де ЖМк – жива маса поголів’я однієї статевовікової групи овець на кінець звітного періоду, кг;

ЖМв – жива маса поголів’я, що вибуло з господарства за звітний період (реалізація, забій, переведення до інших груп або основного стада тощо), кг;

ЖМн – жива маса поголів’я, що надійшло до даної статевовікової групи протягом звітного періоду (із молодшої групи, шляхом придбання тощо), кг;

ЖМп – жива маса поголів’я на початок звітного періоду, кг.

 

Наприклад, станом на 1-ше число звітного місяця жива маса поголiв’я ягнят віком до чотирьох місяців становила 8 640 кг. Протягом місяця здійснено такі операції: оприбутковано приплід загальною масою 600 кг; реалізовано на сторону – 1 000 кг; забито на м’ясо – 500 кг; загинуло внаслiдок хвороби – 40 кг. Станом на кінець місяця жива маса молодняку становила 12 500 кг (визначено розрахунковим шляхом, див. вище).

Визначимо приріст живої маси ягнят за звiтний перiод жм):

Пжм = [12 500 кг + (1 000 кг + 500 кг + 40 кг)] – (600 кг + 8 640 кг) = 4 800 кг.

Документальне оформлення

Вибіркове зважування оформляється актом зважування довільної форми. Його складають в одному примірнику за кожною статевовіковою групою овець та підписують члени призначеної наказом керівника постійно діючої комісії. До її складу можуть входити: керівник структурного підрозділу, зоотехнік, завідувач ферми (бригадир), матеріально відповідальна особа, за якою закріплена певна вікова група овець, бухгалтер. В акті, зокрема, зазначають: кількість зважених голів, середню живу масу однієї зваженої голови, живу масу всього поголів’я.

На підставі даних відповідних документів про надходження і вибуття овець, а також акта зважування овець за відповідними обліковими групами зоотехнік і завідувач ферми (бригадир) щомісяця складають Розрахунок визначення приросту (форма № ПБАСГ-11, затверджена наказом Мінагрополітики від 23.02.08 р. № 73, див. фрагмент у кінці консультації), який є підставою для оприбуткування отриманого приросту живої маси та нарахування заробітної плати працівникам ферми за одержану продукцію. У розрахунку визначають приріст живої маси за віковими групами тварин в розрізі матеріально відповідальних осіб, за якими їх закріплено, а також у цілому по фермі.

Фрагмент.doc
Скачать

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы