Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Облік у садівництві: оприбуткування урожаю від незрілих насаджень

08.04.2015 2147 0 1

Із цієї статті ви дізнаєтеся: як документально оформити та відобразити в обліку оприбуткування продукції від незрілих насаджень.

Визначення стадії незрілості

Багаторічні насадження вводяться в експлуатацію, як правило, з початком періоду плодоносіння, який визначається за діючими в галузі технологічними нормативами. Проте у практиці сільськогосподарської діяльності є чимало випадків, коли насадження на стадії незрілих плодоносять. Ступінь активності плодоношення може бути різною. На це впливають кліматичні та погодні умови, інтенсивність агротехнічних заходів, обрана технологія вирощування, сорти насаджень тощо.

 

При визначенні стадії незрілості молодих насаджень сільгосппідприємства можуть керуватися, зокрема, наказом Мінагрополітики від 19.06.12 р. № 365, яким затверджено нормативи витрат на виконання відповідних робіт, у межах яких проводиться компенсація у виноградарстві, садівництві і хмелярстві. Так, показник тривалості створення насаджень (у роках) можна знайти в конкретному нормативі.

 

Крім того, є лист Державного комітету з питань садівництва, виноградарства і виноробної промисловості від 24.02.97 р. № 11/02-460, у якому також чітко вказано, коли молоді насадження можна переводити до складу плодоносних (див. таблицю).

 

 


п/п

Культура, тип насадження

Строки переведення молодих насаджень
до складу плодоносних (рік після садіння)

1

2

3

1

Яблуня, груша:
– підщепа сильноросла, крона округла


7–8

– підщепа середньоросла, крона округла або плоска

6

– підщепа слаборосла, крона плоска

5

2

Вишня, персик

5

3

Слива, черешня, абрикос

6

4

Горіх волоський

8

5

Смородина, аґрус, виноград

4

6

Малина (малина на шпалері)

3

7

Суниця

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Отже, кожне сільгосппідприємство самостійно обирає, яким нормативним документом йому керуватися при визначенні строку переведення незрілих насаджень до складу плодоносних. Але в будь-якому випадку вибір повинен бути підкріплений обґрунтованою технологічною документацією, підготовленою виходячи з конкретної культури і сорту та з урахуванням агрокліматичних умов.

 

Підприємствам, які планують отримати компенсацію витрат на створення садів та виноградників, доцільно користуватися нормативами, затвердженими вищезгаданим наказом Мінагрополітики.

 

 

Оприбуткування продукції

 

 

 

 

 

 

 

Методику оприбуткування продукції від незрілих насаджень до їх переведення у склад плодоносних (довгострокових біологічних активів рослинництва) на сьогодні не розроблено. Тож ми рекомендуємо діяти так.

 

Вартість витрат на збір урожаю від незрілих насаджень обліковувати у складі витрат на створення насаджень, тобто накопичувати за дебетом субрахунка 155 «Придбання (вирощування) довгострокових біологічних активів».

 

Оприбуткування продукції здійснювати за одним із варіантів:

 

1) за собівартістю;

 

 

2) за фактичними цінами можливої реалізації, тобто продажною вартістю, зменшеною на витрати з оплати праці при збиранні, сортуванні, складуванні, зберіганні і реалізації продукції;

 

3) за справедливою вартістю, тобто сумою, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»). Як бачимо, у визначенні йдеться про ціну, за якою підприємство планує продати продукцію.

 

Ціна можливої реалізації та справедлива вартість установлюються спеціально призначеною для цього комісією.

 

Найбільш прийнятним і використовуваним у практиці є другий варіант. Перший варіант є найбільш недосконалим з точки зору механізму його застосування. Третій варіант схожий на другий, оскільки за основу приймаються ціни активного ринку на подібну продукцію.

 

Підставою для оприбуткування продукції є Щоденник надходження сільськогосподарської продукції (сельхозучет, форма № 81) або Щоденник надходження сільськогосподарської продукції від молодих насаджень (сельхозучет, форма № 84). Обидві форми затверджені наказом Мінсільгоспу СРСР від 24.11.72 р. № 269-2 (далі – Наказ № 269). Щоденник оформляється у двох примірниках: один разом із зібраним урожаєм передається на склад, другий – у бухгалтерію.

 

Для оформлення операцій з перебирання та сортування продукції призначено Акт на сортування і сушіння продукції рослинництва (сельхозучет, форма № 82, затверджена Наказом № 269). Цей акт складається в одному примірнику на кожну партію продукції у присутності агронома або бригадира.

 

Для цілей бухгалтерського обліку отримана продукція є запасом, тому бухгалтер відображає її такими записами:

 

 

  • Дт 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» (відповідний субрахунок за видами плодів і ягід) – Кт 155 – у разі оприбуткування, при цьому зменшуються витрати поточного року на вирощування та догляд за молодими насадженнями;
  • Дт 901 «Собівартість реалізованої готової продукції» – Кт 27 – у разі реалізації.

 

Висновки

 

 

Правильний вибір методики обліку продукції набуває особливого значення, коли молоді насадження були закладені в рамках державних програм. Тоді порядок відображення в обліку і визначення вартості відповідної продукції слід передбачити в наказі про облікову політику.

Комментарии к материалу

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы