Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Чи переукладати договір оренди в разі придбання складу?

Фермерське господарство (далі – ФГ) придбало складське приміщення. Продавець цього приміщення використовував земельну ділянку під ним на підставі договору оренди (земля державної власності). Чи обов’язково новому власнику приміщення укладати договір оренди земельної ділянки? Якщо так, то як це зробити?

Відповідно до ч. 1 ст. 120 Земельного кодексу (далі – ЗК) у разі набуття права власності на будівлю або споруду, що перебуває у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об’єкти.

До особи, якій перейшло право власності на будівлю або споруду, розташовануі на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташована така будівля або споруда (ст. 7 Закону від 06.10.98 р. № 161-ХІV «Про оренду землі», далі – Закон № 161).

Згідно із ст. 141 ЗК набуття іншою особою права власності на будівлю або споруду, яка розташована на земельній ділянці, є підставою для припинення права користування земельною ділянкою. Отже, ФГ, яке придбало складське приміщення, зобов’язане укласти з орендодавцем договір оренди земельної ділянки, на якій розміщено придбане приміщення.

Орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування (ст. 4 Закону № 161).

Відповідно до ч. 1 ст. 124 ЗК передання в оренду таких земельних ділянок здійснюється на підставі рішення або РДА, або ОДА, або головних управлінь Держгеокадастру в областях залежно від розташування земельної ділянки в порядку, установленому ст. 123 ЗК. Згідно із ст. 123 ЗК надання в користування земельної ділянки здійснюється без складення документації із землеустрою в разі, якщо:

  • земельну ділянку зареєстровано в Державному земельному кадастрі;
  • право власності на ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
  • межі та цільове призначення земельної ділянки не змінюються.

Земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування іншим особам за рішенням відповідних органів влади лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом (ч. 5 ст. 116 ЗК).

Отже, якщо земельну ділянку під складським приміщенням зареєстровано в ДЗК та на таку ділянку зареєстровано право державної/комунальної власності, то на підставі договору купівлі-продажу цього приміщення відповідний орган влади має прийняти:

  • рішення про припинення права користування земельною ділянкою під цим приміщенням та про розірвання договору оренди з попереднім власником;
  • рішення про надання цієї земельної ділянки в оренду ФГ, яке буде підставою для укладання з ФГ договору оренди на неї та державної реєстрації права оренди.

Якщо земельна ділянка не зареєстрована в ДЗК або на неї не зареєстроване право власності, то відповідний орган виконавчої влади повинен дати новому власнику складу дозвіл на розроблення (ст. 123 ЗК):

  • або проекту відведення земельної ділянки – якщо змінюються межі чи цільове призначення орендованої земельної ділянки,
  • або технічної документації із землеустрою щодо відновлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) – в усіх інших випадках, якщо право держави щодо земельної ділянки не зареєстроване.

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
03.04.2025
Должностная инструкция для председателя фермерского хозяйства
В этом материале рассмотрим, как правильно составить должностную инструкцию для председателя фермерского хозяйства (далее – ФХ). В частности, выясним, какие разделы должна иметь инструкция и в каком случае в нее следует изменять. В этом материале рассмотрим, как правильно составить должностную...
21.03.2025
Как ФХ определить своих конечных бенефициаров
Юридические лица (в т. ч. ФХ) должны подавать информацию о своих конечных бенефициарных владельцах (далее – КБВ) (или об их отсутствии). За несвоевременное представление такой информации предусмотрены штрафные санкции. О порядке и сроках такого информирования расскажем в данной статье. Юридич...
10.04.2025
Как принять нового члена в фермерское хозяйство
На законодательном уровне правилам приема нового члена в фермерское хозяйства (далее – ФХ) уделено мало внимания. В то же время, это одно из важных действий, без которых не обходится ни одно ФХ. В данном материале расскажем, чем регулируется процедура приема нового члена в ФХ, из каких этапов ...
Новое
21.04.2025
Фермерское хозяйство пользуется имуществом своих членов: особенности учета и налогообложения
В статье рассмотрим особенности бухгалтерского учета и налогообложения операций по использованию имущества членов ФХ в зависимости от юридического оформления такого права. В статье «Как фермерское хозяйство может использовать имущество своих членов» мы рассказали, что фермерское хоз...
18.04.2025
Как фермерское хозяйство может использовать имущество своих членов
Члены фермерского хозяйства намерены использовать свое имущество в деятельности собственного хозяйства. Речь идет о помещениях, транспортных средствах (в частности, различной сельхозтехнике), оборудовании. В таком случае хотим предупредить: использовать имущество членов ФХ разрешено только на законн...
14.04.2025
Имущество председателя ФХ: как безопасно использовать в деятельности хозяйства
Довольно часто собственники и члены фермерских хозяйств (далее – ФХ) не различают использование имущества (зданий, техники, оборудования и т. п.), принадлежащего им лично, и имущества, принадлежащего ФХ. Это может повлечь нежелательные налоговые последствия. В частности, если расходы на содерж...
Лучшие материалы