Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Можно ли среднедневной лимит кассы установить в пятикратном размере? По мнению ГФС – нет!

30.07.2019 1198 0 1


Вопросу определения лимита кассы посвящены нормы п. 50–56 Положения о ведении кассовых операций в национальной валюте в Украине, утвержденного постановлением Правления НБУ от 29.12.17 г. № 148 (далее – Положение № 148). Однако четкого алгоритма расчета здесь нет, а только разрешено самостоятельно определять особенности установления такого лимита. 

Вместе с тем в п. 50 Положения № 148 указано, что в расчете лимита учитывается срок сдачи предприятием наличной выручки (наличности) для ее зачисления на счета в банках, определенный договором банковского счета (однако не учитывается наличность, внесенная через платежные устройства, которые принадлежат небанковским финансовым учреждениям!). Но не сказано, как именно должен проводиться такой учет.

Право сдавать наличность в банк раз в 5 рабочих дней имеют лишь предприятия из населенных пунктов, где нет банков (пп. 3 п. 48 Положения № 148).

Итак, если буквально трактовать прописанное регулятором, то значит, что предприятие, расположенное в населенном пункте, где нет банков, рассчитывая лимит кассы, имеет право увеличить среднедневной показатель в 5 раз.

А налоговики на сегодняшний день другого мнения. Так, в Индивидуальной налоговой консультации ГФС от 02.07.19 г. № 3032/ІПК/14-29-14-06-15 указано, что учитывать такой график сдачи выручки в банк, пропорционально увеличивая ежедневный лимит кассы, предприятие не имеет права. По их мнению, в такой ситуации предприятие должно установить лимит остатка наличности в кассе, исходя из среднедневного поступления наличности в кассу или ее среднедневной выдачи из кассы. А применение кратных коэффициентов налоговики считают недопустимым. Вместо этого предприятие имеет право держать в кассе наличную выручку, которая превышает самостоятельно установленный лимит, в течение 5 рабочих дней, включая день, в который впервые возникло превышение, и 5-й рабочий день включительно.

Однако хотим напомнить, что именно НБУ определяет порядок ведения кассовых операций предприятий и организаций (п. 6 ст. 33 Закона от 20.05.99 г. № 679-ХІV «О Национальном банке Украины»). И в своем сообщении (см. https://bank.gov.ua/control/uk/publis...) на момент обнародования Положения № 148 НБУ говорил о либерализации некоторых требований относительно ведения кассовых операций. В частности, и об установлении лимитов кассы.

Об установлении лимита в пятикратном размере среднедневных поступлений наличности речь идет в предшественнике Положения № 148 – Положении о ведении кассовых операций в национальной валюте в Украине, утвержденном постановлением Правления НБУ от 15.12.04 г. № 637.
Казалось бы, новое Положение № 148 должно было бы упростить работу с наличными субъектам хозяйствования. Однако из-за методических «пробелов» Положения трактовать правила наличного обращения можно двояко.

Для прояснения ситуации и избежания недоразумений с мы подготовили соответствующий запрос в НБУ. Поэтому о позиции регулятора по этому вопросу напишем сразу, как получим ответ. 

А что все-таки будет, если такой лимит превысить и оставить в кассе на конец дня большую сумму?

Теперь финансовых санкций не будет. Следует напомнить, что с 23.06.19 г. отменен Указ Президента от 12.06.95 г. № 436/95, которым была установлена ответственность за превышение лимита кассы. А самим Положением № 148 отдельные санкции за это не предусмотрены.

Однако в КУоАП предусмотрена ответственность за сдачу выручки торговыми предприятиями всех форм собственности, которые реализуют товары за наличный расчет, с нарушением сроков, установленных правилами расчетов и ведения кассовых операций (на ответственных лиц) – штраф в размере от 289 до 1 496 грн, а за те же действия, совершенные лицом повторно в течение года после наложения административного взыскания за то же нарушение, – от 731 до 2 975 грн (ч. 1 ст. 1644 КУоАП). Протоколы об админнарушении по ст. 1644 КУпАП имеют право составлять уполномоченные на то должностные лица органов внутренних дел (т. е. лица Национальной полиции) (ст. 255 КУоАП). Дела о таких нарушениях также рассматривают органы Нацполиции (ст. 222 КУоАП). 
 


ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДФС У МИКОЛАЇВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 02.07.2019 р. № 3032/ІПК/14-29-14-06-15

Головне управління ДФС у Миколаївській області на Ваш лист від [...] надає індивідуальну податкову консультацію щодо роз'яснення можливості встановлення підприємством ліміту залишку готівки в касі помноженого на 5.

Статтями 6 та 19 Конституції України передбачено, що органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцієюмежах і відповідно до законів України, Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діють у межах повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 15 розділу II Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України 29 грудня 2017 року № 148 (змінами та доповненнями, далі - Положення № 148), установи/підприємства мають право тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують самостійно встановлений ними ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує самостійно встановлений ліміт каси, здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.

Відповідно до п. 16 розділу II Положення № 148, суб'єкти господарювання здають готівкову виручку (готівку) для переказу на банківські рахунки суб'єктів господарювання до операторів поштового зв'язку, національних операторів та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку.

Готівкова виручка (готівка) здається суб'єктами господарювання самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів, або через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації.

Готівкова виручка (готівка) здається для зарахування на будь-який банківський рахунок суб'єкта господарювання на його вибір.

Небанківські фінансові установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, та підприємства - агенти банків здають готівку (готівкову виручку), отриману через платіжні пристрої та пункти приймання готівки для подальшого переказу, на окремий поточний рахунок/рахунки, відкритий у банку/банках для обліку коштів, прийнятих для подальшого переказу.

Відповідно до пп. 3 п. 48 розділу V Положення № 148, установа/підприємство визначає і встановлює за погодженням з банком (у якому відкрито рахунок установи/підприємства, на який зараховуються кошти) строки здавання ним готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках відповідно до таких вимог:

  • для установ/підприємств, розташованих у населених пунктах, де немає банків, - не рідше ніж один раз на п'ять робочих днів.

Відповідно до п. 49 розділу V Положення № 148, Підприємства, які працюють у вихідні та святкові дні і не мають змоги здати одержану ними за ці дні готівкову виручку (готівку) до банку через відсутність відповідної умови у договорі, укладеному з банком на інкасацію коштів, здають таку готівкову виручку (готівку) через банкомати / програмно-технічні комплекси самообслуговування в день її надходження до каси підприємства або безпосередньо до банку протягом операційного часу наступного робочого дня банку та підприємства.

Строки здавання готівкової виручки (готівки), установлені пунктом 48 розділу V цього Положення, узгоджуються установами, підприємствами, небанківськими фінансовими установами з банком і обов'язково визначаються в договорах банківського рахунку між установами, підприємствами, небанківськими фінансовими установами та банками.

Установа/небанківська фінансова установа/підприємство, яка/яке в окремі дні не має перевищення ліміту каси, має право в ці дні не здавати в установлені строки готівку.

Порядок проведення інкасації коштів та випадки непроведення інкасації коштів визначаються в договорі на інкасацію коштів. Сума залишку готівки за день, у якому не було інкасації з вини банку, не є перевищенням ліміту каси установи/підприємства.

Відповідно до п. 50 розділу V Положення № 148, установа, підприємство, небанківська фінансова установа на підставі цього Положення та з урахуванням особливостей роботи зобов'язані розробити та затвердити внутрішнім документом порядок розрахунку ліміту каси установи, підприємства, небанківської фінансової установи та їх відокремлених підрозділів. У розрахунку враховується строк здавання установою, підприємством, небанківською фінансовою установою готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначених договором банківського рахунку та не враховується готівка, унесена через платіжні пристрої, що належать небанківським фінансовим установам. Ліміт каси установи, підприємства, небанківські фінансові установи встановлюють на підставі розрахунку середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси за рішенням керівника установи, підприємства, небанківської фінансової установи або уповноваженої ним особи.

Відповідно до п. 54 розділу V Положення № 148, готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків не пізніше наступного робочого дня банку або видана для використання установою/підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного дня на потреби, пов'язані з діяльністю установи/підприємства.

Готівка не вважається понадлімітною в день її надходження, якщо вона надійшла до кас підприємств у вихідні та святкові дні та здана в сумі, що перевищує встановлений ліміт каси, до обслуговуючих банків наступного робочого дня банку та підприємства або видана для використання підприємством відповідно до законодавства (без попереднього здавання її до банку і одночасного отримання з каси банку) наступного робочого дня на потреби, пов'язані з діяльністю підприємства.

Відповідно до п. 55 розділу V Положення № 148, установлений ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) можуть переглядатися у зв'язку із змінами законодавства України або за наявності відповідних обставин (зміни в надходженнях/видатках готівки, внутрішнього трудового розпорядку / графіків змінності тощо). Документи [нормативно-правові акти, внутрішні документи (розрахунки) установи/підприємства, затверджені (підписані) керівником або уповноваженою ним особою], на підставі яких переглянуто ліміт каси, строки здавання готівкової виручки (готівки), додаються до відповідних наказів (розпоряджень), договорів банківського рахунку установи/підприємства.

Відповідно до п. 56 розділу V Положення № 148, керівники установ/підприємств несуть відповідальність за дотримання вимог цього Положення щодо встановлення ліміту каси та за достовірність відповідних показників, зазначених у розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі.

Враховуючи вище наведене, сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю «Промінь», повинно встановити ліміт залишку готівки в касі, виходячи із середньоденного надходження готівки до каси або її середньоденної видачі з каси.

Підприємство не має права встановлювати щоденний ліміт залишку готівки в касі підприємства, який помножений на 5, а має право тримати в касі готівкову виручку, яка перевищує самостійно встановлений ліміт протягом 5 робочих днів, включаючи день, в який вперше виникло перевищення та 5 робочий день включно.

Також, з метою дотримання вимог Положення № 148, в частині дотримання ліміту залишку готівки в касі, підприємство має можливість здавати готівкову виручку (готівку), у межах, що перевищує встановлений ліміт залишку готівки в касі, до операторів поштового зв'язку, національних операторів та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку, а також через платіжні пристрої та через пункти приймання готівки або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів, або через підприємства, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації.

Водночас, для отримання детальних роз'яснень з порушеного питання, пропонуємо звернутись до Правління Національного банку України, як до розробника Положення № 148.

Згідно з пунктом 52.2 статті 52 ПКУ, індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы