Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Оприбуткування та списання мулу

23.07.2015 1328 1 1

Сільгосппідприємство, уклало із сільрадою договір оренди ставка для подальшого розведення риби і облаштування зон відпочинку. Згідно із цим договором для використання ставка за призначенням підприємство очистило його, отримавши при цьому мул (сапропель). Мул планується використовувати як добриво для полів. Як обліковувати отриманий мул?

Сільгосппідприємство, як орендар, отримує мул при виконанні робіт з очищення дна ставка, тому мул уважається супутньою (побічною) продукцією. Загальновживане значення цього поняття – це додаткова, неосновна продукція, отримана в ході одного й того самого циклу виробництва основної продукції (у нашому випадку – очищення дна ставка).

Вартість, за якою оприбутковується мул, залежить від напряму його подальшого використання (абзац третій п. 11 П(С)БО 16 «Витрати»):

 

  • у разі використання орендарем безпосередньо у своїй діяльності мул обліковується за ціною можливого використання. Оскільки в нормативних документах відсутня методика визначення ціни можливого використання (у нашому випадку – мулу як побічної продукції), таку ціну доцільно визначати на рівні вартості робіт з виймання і транспортування мулу до місця його складування (використання). Цей метод запропоновано за аналогією з методом оцінки побічної продукції зернових, визначеним у додатку 2 до Методрекомендацій, затверджених наказом Мінагрополітики від 18.05.01 р. № 132;
  • у разі реалізації на сторону мул оцінюється при оприбуткуванні за справедливою вартістю. Справедлива вартість – це сума, за якою можна продати актив або оплатити зобов’язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 19 «Об’єднання підприємств»). Тобто йдеться про ціну, за якою орендар планує продати мул.

 

Ціна можливого використання та справедлива вартість встановлюються спеціально призначеною для цього комісією.

Зауважимо, що на вартість мулу слід зменшувати собівартість робіт з очищення ставка (абзац третій п. 11 П(С)БО 16).

Спеціального порядку документального оформлення операцій з оприбуткування та використання мулу немає. Тому кожен орендар визначає такий порядок самостійно. Наприклад, оприбуткування мулу може оформлятися Накладною (внутрігосподарського призначення) (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-8), а списання мулу на удобрювання полів – Актом про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин (сільгоспоблік, форма № ВЗСГ-3). Ці форми затверджені наказом Мінагрополітики від 21.12.07 р. № 929.

Для цілей бухгалтерського обліку отриманий мул є запасом, тому орендар відображає його такими записами: Дт 208 «Матеріали сільськогосподарського призначення» – Кт 15 «Капітальні інвестиції» – при оприбуткуванні мулу; Дт 23 «Виробництво» – Кт 208 – при списанні в разі удобрювання полів.

Комментарии к материалу

Отсортировано: по времени по популярности

Всего комментариев 1

Оформить подписку на раздел «Агро»

Самая полная библиотека безопасных решений по бухучету, налогам и праву для с/х отрасли

4680 грн. / год

Купить

Лучшие материалы