Аквакультура: облік придбаного рибопосадкового матеріалу
Для кого ця стаття: для рибницьких господарств, які закуповують у суб’єктів господарювання рибопосадковий матеріал для вирощування його у власних чи орендованих ставках до товарної риби.
Про що дізнаєтеся: як оформляти та вести облік операцій із вирощування товарної риби із закупленого на стороні рибопосадкового матеріалу.
Загальні положення
Ставові господарства бувають двох типів: холодно- і тепловодні. Останні формують основу аквакультури України і за особливостями технологічного процесу вирощування риби поділяються на дві групи:
- повносистемні – це господарства, у яких риба проходить усі стадії розвитку (від ікри до товарної продукції) у маточних, нерестових, малькових, вирощувальних, зимувальних, нагульних ставах;
- неповносистемні – господарства, які мають справу лише з окремими стадіями вирощування. Тобто це риборозплідники, які спеціалізуються на вирощуванні рибопосадкового матеріалу (личинок, мальків, цьоголітків, цьогорічок, а в разі трирічного обороту – і дворічок коропа), та нагульні господарства, що спеціалізуються на виробництві товарної риби із такого матеріалу.
Залежно від прийнятої технології вирощування рибницькі господарства працюють за одно-, дво- і трирічними циклами. Цикл – це тривалість вирощування риби від личинки до товарної маси. В Україні прийнято дворічний цикл, тобто товарну рибу вирощують два роки. У перший рік отримують цьоголітків масою 20–30 г, а впродовж другого літа вирощують товарну рибу. Для кожного року та періоду вирощування риби може використовуватися окремий ставок (мальковий, вирощувальний, нагульний, зимувальний).
Документальне оформлення
Кожна господарська операція на підприємстві повинна оформлятися певними первинними документами, на підставі яких ведеться її облік.
Наведемо для зручності у таблиці основні форми, які можна використовувати сьогодні для відображення процесу отримання та вирощування рибопосадкового матеріалу рибницькими господарствами, та їх коротку характеристику.
Назва та номер форми |
Особливості застосування |
1 |
2 |
Отримання придбаного рибопосадкового матеріалу від стороннього господарства |
|
Накладна, товарно-транспортна накладна (типова форма № 1-ТН*) тощо |
Оформляється доставка рибопосадкового матеріалу від постачальника до рибницького господарства |
* Наведена у додатку 7 до Правил, затверджених наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363. |
|
Зариблення ставка |
|
Акт про зариблення (форма № А-10*) |
Складається за фактом повного зариблення нагульного ставка комісією, призначеною наказом керівника, у двох примірниках: один – для бухгалтерії, другий – для рибовода. Підставою для заповнення може бути накладна (ТТН) постачальника, про що на ній робиться відповідна позначка, або окремі накладні про зариблення, які складаються за кожен день зариблення. Див. фрагмент 1 у кінці консультації |
Облов ставка |
|
Графік спуску та облову ставів, садків, басейнів, лотків, інших об’єктів (форма № А-17*) |
Складається в одному примірнику головним рибоводом (рибоводом) із таким розрахунком, щоб закінчити вилов усієї риби до замерзання води, і у нього ж залишається. Підписується керівником структурного підрозділу, головним рибоводом, відповідальною особою, бухгалтером та затверджується керівником підприємства (фізособою-підприємцем). Див. фрагмент 2 у кінці консультації |
Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів (типова форма № М-11**) |
Складається бригадиром ставкової бригади у чотирьох примірниках (для бухгалтерії, матеріально відповідальної особи, рибовода та бригадира) на щоденну кількість виловленої риби |
Акт про облов (форма № А-13*) |
Складається у двох примірниках на підставі накладних про облов спеціально створеною комісією, склад якої затверджується наказом керівника підприємства. Один примірник акта наступного дня після його складання передається до бухгалтерії підприємства, другий – зберігається у справах рибовода. В акті за датами вказуються: середня маса (г) та загальний вихід (кг) риби за видами та віком з обловленого вирощувального (нагульного, зимувального) ставу, садка, басейну, лотка, іншого водного об’єкта; загальний відсоток виходу риби. На підставі цих даних за кожною партією у гр. 10 відображається балансова вартість продукції (грн.). Крім того, в акті наводяться коди синтетичного обліку. Акт підписується членами комісії, а саме: керівником структурного підрозділу, головним рибоводом, відповідальними особами, бухгалтером, та затверджується керівником підприємства (фізособою-підприємцем). |
* Затверджена наказом Мінагрополітики та продовольства від 19.06.12 р. № 362. ** Затверджена наказом Мінстату від 21.06.96 р. № 193. |
Бухгалтерський облік та оцінка рибопосадкового матеріалу
Рибопосадковий матеріал є додатковим біологічним активом (додаток до П(С)БО 30 «Біологічні активи»; додаток 1 до Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку біологічних активів, затверджених наказом Мінфіну від 29.12.06 р. № 1315, далі – Методрекомендації № 1315).
У разі придбання рибопосадкового матеріалу нагульні господарства оприбутковують його на баланс за первісною вартістю, яка визначається відповідно до П(С)БО 9 (п. 7 П(С)БО 30, п. 4.1 Методрекомендацій № 1315) та обліковують на субрахунку 213 «Поточні біологічні активи тваринництва, які оцінені за первісною вартістю».
Після придбання рибопосадковий матеріал відразу запускається до ставка і списується із кредиту субрахунка 213 в дебет відповідного субрахунка рахунка 23 «Виробництво», наприклад 232 «Вирощування товарної риби».
Зазначимо, що до витрат на вирощування риби, які обліковуються на субрахунку 232, окрім вартості придбаного та запущеного до ставу рибопосадкового матеріалу відносяться також витрати на оренду та охорону ставка, придбання як мінеральних, так і органічних добрив, комбікормів і засобів захисту риби, вилов риби тощо.
Отриману (виловлену) товарну рибу відображають на рахунку 27 «Продукція сільськогосподарського виробництва» на підставі акта про облов (форма № А-13).
Оцінюють отриману продукцію (товарну рибу):
- або за справедливою вартістю, зменшеною на очікувані в місці продажу витрати (п. 12 П(С)БО 30, п. 6.1 Методрекомендацій № 1315). Різниця між справедливою вартістю (за вирахуванням витрат на продаж) та витратами на виробництво в обліку визнається доходами або витратами від первісного визнання продукції. Дохід від первісного визнання відображається проведенням Дт 23 – Кт 710, а витрати – проведенням Дт 940 – Кт 23,
- або за виробничою собівартістю згідно із П(С)БО 16 «Витрати».
Комментарии к материалу