Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Разделы:
Подразделы:
Подразделы:
Подразделы:

Нацбанк влаштує стеження за всіма українськими позичальниками

Нацбанк зібрався стежити за всіма українськими позичальниками. У Верховній Раді зареєстровано законопроект («Про внесення змін до деяких законодавчих актів») про створення та ведення регулятором кредитного реєстру. У нього повинні вноситися відомості про всі кредити, що видаються в країні, і про позичальників, які їх отримують.

Якщо депутати проголосують за документ в нинішній редакції, то НБУ зможе збирати інформацію про позичальників без їх згоди. Вона, згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, зможе використовуватися центробанком для банківського регулювання і нагляду, а також надаватися іншим організаціям.

Самі чиновники пояснюють необхідність в новій базі даних в загальних рисах, але запевняють, що зможуть поліпшити платіжну дисципліну за кредитами, і не тільки врятувати гроші вкладників, а й життя банкам.

«В умовах якісної трансформації банківського сектора України є необхідність у вдосконаленні інструментів банківського нагляду для зменшення рівня кредитного ризику, забезпечення безпеки банківських операцій, захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банку. А, отже, підвищення стабільності банківської системи», – сказав перший заступник голови Нацбанку Олександр Писарук. Крім того, створення Кредитного реєстру – це одна з умов, яку Україна повинна виконати для отримання чергового кредитного траншу від МВФ.

У МВФ і Нацбанку вважають, що інсайдерське кредитування – одна з ключових бід нашої банківської системи. Замість того, щоб кредитувати найбільш перспективні проекти, вітчизняні фінустанови позичають гроші в основному своїм господарям. У разі банкрутства банку вони не тільки не гасять виділені позики, але і використовуються для виведення капіталу – спішно оформляються нові кредити, які після введення тимчасової адміністрації теж не слідкуєш.

Експерти сподіваються, що після створення кредитного реєстру, нацбанківці зможуть оперативніше і ретельніше контролювати процес надання нових кредитів. «Зараз НБУ збирає детальну інформацію по активні операції в ході виїзних перевірок, які відбуваються один раз на 1-3 роки. А після створення реєстру – це буде онлайн контроль », – сказала директор кредитного департаменту банку «Південний» Вікторія Скоч.

Вона зазначила, що кредитний реєстр потрібно було створити ще в 2005-2008 рр. – Під час кредитного буму. Тоді не позичальники бігали б за кредиторами, а фінансисти вмовляли взяти у них побільше позик. У кредитній гонці, банкіри по верхах перевіряли клієнтські дані, а одержувачі позик вичавлювали максимум із ситуації. «Користуючись цим, позичальники давали неповну або неправдиву інформацію, що призводило до проблем в банках. Якщо доступ до реєстру буде також доступний комерційним банкам, а інформація буде повною та актуальною – це допоможе фінустановам проаналізувати дані про позичальників і їх бенефіціарів», – запевняє Скоч.

Однак юристи не поділяють оптимізму банкірів. Приміром, старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець вважає, що поява такого реєстру не додасть стабільності банківській системі і не підвищить довіру клієнтів до українських фінустанов. У той час як витрати на створення нової бази даних, швидше за все, ляжуть на плечі самих же позичальників. «Також надання НБУ права затвердження положення про реєстр без відповідної експертизи Мін’юсту призведе до зловживань та зростання корупції. Крім того, формально витрати на отримання кредиту будуть збільшені», – нарікає юрист.

Кравець вважає, що зараз слід створювати не кредитний, а депозитний реєстр, щоб захистити права вкладників і контролювати своєчасність банківських виплат. Юрист нагадав, що вся інформація про позичальників вже збирається в єдину базу даних спеціальними структурами – Бюро кредитних історій. І тісну співпрацю з ним Нацбанку могло б зняти з порядку денного питання про створення нової інформаційної бази.

Джерело: http://news.finance.ua/ua/news/-/3597...

Комментарии к материалу
Быстрая регистрация
Будьте в курсе изменений и актуальных тем, задавайте вопросы.
Популярное
06.05.2025
Топ-20 новостей прошлой недели
Самые интересные новости минувшей недели Принят закон об обмене информацией и приостановке действия трудового договора Классификатор профессий и квалификационные характеристики объединили с Реестром квалификаций: Закон подписан В ГНС будут подавать информацию о банковских счетах не только СХД, а т...
10.02.2025
В Верховной Раде зарегистрирован законопроект о повышении минимальной зарплаты, пенсий и прожиточного минимума
Больше по теме: Минимальная зарплата и прожиточный минимум – 2025: какие размеры и на что повлияют Размер минимальной заработной платы Парламентарии представили законопроект № 12462, которым предусматривается повышение прожиточного минимума, минимальной зарплаты и минимальной пенсии по возра...
27.02.2025
Хранение и использование горючего на предприятии в 2025 году: учет, налоги и документальное оформление
Марафон-2025: главные бухгалтерские акценты года У субъектов хозяйствования, использующих в своей деятельности транспортные средства, другие машины и механизмы, потребляющие топливо, постоянно возникают вопросы, связанные с учетом и документальным оформлением операций с таким горючим, а также с изме...
Новое
09.05.2025
НБУ возобновляет отдельные требования к оценке банками кредитного риска
Восстановление требований является своевременным, учитывая длительное экономическое восстановление и потребность в повышении устойчивости сектора для более активного кредитования экономики в дальнейшем. Национальный банк в рамках реализации целей, определенных Стратегией НБУ и Стратегией по развитию...
09.05.2025
Электронное направление на ВЛК можно будет сгенерировать без подписи руководителя ТЦК
Кабмин принял изменения к постановлению от 16.05.2024 № 560, изменяющие алгоритм прохождения военно-врачебной комиссии (ВЛК). Ранее электронные направления генерировались в приложении «Резерв+», а затем накладывалась электронная подпись руководителя ТЦК. В результате принятых изменений ...
09.05.2025
Верховной Раде рекомендуют принять закон о безопасности и здоровье работников на работе
Комитет по вопросам социальной политики и защиты прав ветеранов рекомендовал Верховной Раде принять во втором чтении и в целом правительственный проект Закона о безопасности и здоровье работников на работе (рег. № 10147). Указанный законопроект направлен на формирование новой национальной системы пр...
Лучшие материалы