• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

За що відповідає бухгалтер

20.03.2020 267 0 3

Коло обов’язків бухгалтера передбачає високу відповідальність за належне їх виконання. Часто-густо помилки у веденні бухгалтерського обліку призводять до серйозних наслідків як для установи, так і для працівника, який їх припустився. У цьому матеріалі розглянемо види відповідальності, яка може бути застосована до бухгалтера, та наслідки неналежного виконання ним своїх посадових обов’язків.

Перш ніж визначати підстави та види відповідальності, яку може нести бухгалтер (головний бухгалтер) установи, нагадаємо, що правові засади регулювання, організації, ведення бухобліку та складання фінзвітності в Україні визначає Закон від 16.07.99 р. № 996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі – Закон № 996).

Згідно зі ст. 2 Закону № 996 його дія поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності (далі – установа), які зобов’язані вести бухоблік та подавати фінзвітність згідно із законодавством, а також на операції з виконання державного та місцевих бюджетів і складання фінзвітності про виконання бюджетів з урахуванням бюджетного законодавства.

Бухоблік є обов’язковим видом обліку, який ведеться установою, а фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, мають ґрунтуватися на даних бухобліку (ч. 2 ст. 3 Закону № 996). Водночас питання організації бухобліку в установі належить до компетенції її власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Для забезпечення ведення бухобліку установа самостійно обирає форми його організації, зокрема шляхом введення до штату установи посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером. Завдання та функціональні обов’язки бухгалтерських служб, повноваження керівника бухгалтерської служби в бюджетних установах визначаються Типовим положенням про бухгалтерську службу бюджетної установи, затвердженим постановою КМУ від 26.01.11 р. № 59 (далі – Типове положення № 59).

До обов’язків керівника установи належить створення необхідних умов для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечення неухильного виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухобліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів (ч. 6 ст. 8 Закону № 996).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали