Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Молодий спеціаліст: право на працю

31.07.2019 754 0 0

Оплата праці за професіями та галузями: запитання-відповіді (частина восьма)

Молодь є однією з основних складових ринку праці, яка має необхідний фізичний та інтелектуальний потенціал для результативної роботи. Працевлаштування осіб цієї категорії, зокрема випускників закладів вищої та професійно-технічної освіти, передбачає надання їм окремих гарантій та пільг, які визначені трудовим законодавством та з якими пропонуємо ознайомитися в цьому матеріалі.

Непрості процеси та зміни, що відбуваються зараз в економіці країни, негативно впливають на стан зайнятості працездатного населення. Молодь, яка закінчує навчання в закладах вищої та професійно-технічної освіти, разом із спеціальністю отримує і проблему працевлаштування. Відсутність достатнього життєвого досвіду, професійних навичок, правова, а нерідко і моральна, непідготовленість до конкуренції на ринку праці ускладнює молодим громадянам реалізацію свого права на отримання першого робочого місця. Проте нагадаємо: ст. 64 Закону від 01.07.14 р. № 1556-VII «Про вищу освіту» визначає, що випускники закладів вищої освіти (далі – ЗВО) вільні у виборі місця роботи, крім випадків, передбачених цим законом, і зазначені заклади не несуть зобов’язань щодо їх працевлаштування.

Порядок працевлаштування випускників, які закінчили ЗВО за кошти відповідних юридичних або фізичних осіб, визначається угодами між ними. Випускники, які закінчили ЗВО за власні кошти, мають право обирати місце працевлаштування за особистим уподобанням і можливостями.

Крім того, з 2017 року скасовано обов’язкове відпрацювання випускниками ЗВО, підготовка яких здійснювалася за держзамовленням. Тобто вони вільно можуть обирати місце роботи (за винятком військових).

Працівників, які вперше працевлаштовуються після закінчення навчання в ЗВО чи закладах профтехосвіти, прийнято називати молодими спеціалістами (фахівцями). Їхній трудовий статус на підприємствах, установах та організаціях (далі – установа) має свою специфіку, яка визначається такими нормативно-правовими актами:

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали