Які штрафні санкції передбачені у разі проведення індексації заробітної плати за минулі періоди?
03.08.2015 11 0 0
Відповідно до п. 4 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2003 р. № 1078, у разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Як передбачено п. 2 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв’язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 р. № 159 (далі — Порядок № 159), компенсація проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру:
- пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат);
- соціальні виплати (допомога сім’ям з дітьми, державна соціальна допомога інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, допомога дитині, яка народилася інвалідом внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо);
- стипендії;
- заробітна плата (грошове забезпечення) (п. 3 Порядку № 159).
До того ж, сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов’язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100.
Тому, на нашу думку, компенсація за несвоєчасну виплату сум індексації, яка не була своєчасно нарахована, не нараховується та не виплачується. Аналогічна правова позиція викладена колегією суддів Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України в ухвалі від 07.11.2012 р. № 6-131цс12.
Що стосується відображення сум донарахування індексації заробітної плати, то робиться це в поточному звіті за місяць, в якому здійснено таке донарахування в складі заробітної плати поточного місяця.
Отже, зважаючи на вищенаведене, якщо індексація своєчасно не нараховувалася та не виплачувалася, то ні компенсація за несвоєчасну виплату сум індексації, ні штрафні санкції за затримку виплати, ні штрафні санкції з податків та зборів не нараховуються. Відображення сум донарахування індексації заробітної плати здійснюється у звіті за місяць, в якому таке донарахування відбулося в складі заробітної плати поточного місяця.
Але дані норми не звільняють роботодавця від обов’язку нараховувати та виплачувати працівникам належні їм суми індексації. Зважаючи на вищенаведене, слід нарахувати та виплатити суми індексації до можливої перевірки контролюючих органів. Якщо дане порушення буде виявлено під час проведення перевірки, то за нього будуть застосовані санкції згідно із ст. 265 КЗпП — недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці — у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Ганна Шкуренкова
Джерело: http://chp.com.ua/all-news/item/35839...
Комментарии к материалу