Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Як приватне підприємство може уникнути індексації зарплат

Щоб не порушувати трудове законодавство і заощадити кошти на проведення індексації зарплат підприємство може:

- скасувати необов`язкові (тимчасові) надбавки і доплати або зменшити їх розміри;

- періодично підвищувати зарплату (раз на 3-4 місяці) на невеликі суми (це може бути навіть 10, 20 або 50 грн.). У цьому випадку при кожному підвищенні зарплати змінюється базовий місяць, і заново обчислюється індекс споживчих цін, починаючи з базового місяця;

- змінити умови оплати праці працівників у бік погіршення (зменшення розміру оплати). Це, наприклад, може бути переведення працівників на умови неповного робочого часу з ініціативи роботодавця. Держпраці вважає можливим його застосування при дотриманні вимог ст.32, 97, 103 КЗпП. Тобто рішення про зміну істотних умов праці не може бути прийнято роботодавцем в односторонньому порядку, оскільки воно повинно бути погоджене з профспілкою, працівника повинні повідомити про зміну істотних умов праці не пізніше ніж за два місяці до їх введення і отримати від нього згоду працювати в нових умовах.

Про це в коментарі газеті «Бухгалтерия» розповіла консультант з бухгалтерського обліку та оподаткування Світлана Cоколова.

За її словами, якщо роботодавець не проводить індексацію зарплати, він порушує вимоги трудового законодавства, за що може загрожувати:

- Фінансова відповідальність у вигляді штрафу, передбаченого ст.265 КЗпП. Сума штрафу залежить від того, як інспектори Держпраці будуть трактувати таке порушення: якщо його кваліфікують як недотримання мінімальних державних гарантій, то розмір штрафу становитиме 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, а якщо як порушення інших вимог трудового законодавства - одну мінімальну зарплату;

- Адміністративна відповідальність відповідно до частини першої ст.41 КпАП (7) - адміністративний штраф у розмірі від 510 до 1700 грн.

Такі штрафи можуть накладати посадові особи органів Держпраці за результатами перевірки. Однак поки що триває мораторій на перевірки контролюючих органів, а порядок накладення штрафів, передбачених ст.265 КЗпП, КМУ ще не затвердив.

Додамо, що Закон про індексацію визначає об`єкти індексації та підстави для її проведення. Із 1 січня 2015 ст.5 цього Закону доповнили новою частиною шостою, яка передбачає можливість проведення індексації залежно від фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджетів ПФУ і соціальних фондів на відповідний рік. Але ця норма поширюється тільки на установи, які утримуються з бюджетів, ПФУ і соціальних фондів. Усі інші підприємства зобов`язані проводити індексацію зарплати відповідно до Порядку № 1078 незалежно від наявності фінансових ресурсів.

Більше того, індексація як компенсаційна виплата, передбачена законодавством, є додатковою заробітною платою (частина друга ст.2 Закону про оплату праці). До такого висновку прийшов КСУ у рішенні від 15.10.2013 р № 9-рп / 2013, зазначивши, що індексація зарплати і компенсація її втрати (внаслідок несвоєчасної виплати) прирівнюються до зарплати. Тому на ці виплати поширюється норма частини другої ст.233 КЗпП, яка дає право працівнику звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації зарплати, а також компенсації втрати, без обмеження будь-яким строком (незалежно від того, нараховувалася індексація чи ні).

Нагадаємо, що вчора прем`єр Арсеній Яценюк повідомив, що уряд внесе до парламенту законопроект, який передбачає збільшення соціальних стандартів для майже 12 мільйонів українських громадян, зокрема для близько 3 мільйонів працівників бюджетної сфери: “Вчитель без категорії отримає додатково 470 гривень. Вчитель вищої категорії отримає додатково 605 гривень. Сімейний лікар буде додатково отримувати 453 гривні. А медсестра - 304 гривні”.

“Працівники соціальної сфери та працівники культури також отримають підвищення. Зокрема, працівники соціальної сфери додатково будуть отримувати 304 гривні. А працівники культури, наприклад, бібліотекар, - 348 гривень”, - повідомив він.

Українські студенти, яких є півтора мільйона, також отримають підвищення стипендій: “Студенти вищих навчальних закладів І і ІІ категорії будуть додатково отримувати 112 гривень. Студенти, які навчаються в навчальних закладах ІІІ–IV категорії, - 95 гривень”.

Глава уряду також повідомив, що одинокі матері після підвищення загалом будуть отримувати від 350 до 727 гривень.

“Наші пенсіонери, які потребують найбільшої допомоги від держави, також отримають підвищення пенсії. Таке підвищення буде стосуватися 7,5 мільйонів українських пенсіонерів. І мінімальна пенсія буде становити 1074 гривні”, - наголосив Арсеній Яценюк.

Люди з особливими потребами додатково отримають від 100 до 200 гривень.

“Таким чином, мінімальна заробітня платня, яка сьогодні в країні становить 1218 гривень, з 1 вересня цього року становитиме 1378 гривень”, - наголосив він.

Це означає, що заробітня платня повинна піднятися не тільки в бюджетній сфері, підкреслив глава уряду: “Вона повинна піднятися в цілому по економіці - всі підприємства всіх форм власності повинні підняти заробітню платню для своїх працівників”.

Джерело: http://finbalance.com.ua/news/Yak-pri...

Комментарии к материалу

Лучшие материалы