Як діяти платникам, які втратили первинні документи в зоні АТО
28.10.2015 146 0 0
Підприємства на території АТО зобов’язані провести інвентаризацію станом на 1 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухобліку
ДФСУ у листі від 19.10.2015 р. №22005/6/99-99-19-02-02-15 наголосило, що встановлений ПКУ термін для поновлення втрачених (пошкоджених/достроково знищених) документів не залежить від можливості проведення платником податків інвентаризації або інших процедур.
Водночас відповідно до ст. 3 Закону №1669-VII, у період та на території проведення АТО тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок госпсуб’єктів, крім позапланових перевірок суб’єктів господарювання з високим ступенем ризику.
Проте у ПКУ також закріплено обов’язки платника податків щодо:
- подання на письмову вимогу контролюючих органів документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов’язаних із визначенням об’єктів оподаткування (податкових зобов’язань), первинних документів, регістрів бухобліку, фінансової звітності, інших документи, пов’язаних з обчисленням та сплатою податків та зборів;
- забезпечення збереження документів, пов’язаних з виконанням податкового обов’язку.
Незабезпечення платником податків зберігання документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених ст. 46 ГЛАВА 2. ПОДАТКОВА ЗВІТНІСТЬ ПКУ строків тягне за собою накладення штрафу.
Єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.
Проте норми ПКУ не передбачають права платника податків не виконувати вимоги ст. 44 ПКУ РОЗДІЛ II. АДМІНІСТРУВАННЯ ПОДАТКІВ, ЗБОРІВ, ПЛАТЕЖІВ у випадках дії обставин непереборної сили. Таким чином, платник податків повинен забезпечити відновлення та надання контролюючому органу зазначених вище документів.
У разі ж встановлення фактів крадіжок або зловживань, псування цінностей (на день встановлення таких фактів) в обсязі, визначеному керівником підприємства, обов’язково проводиться інвентаризація активів та зобов’язань, що перебувають на балансі суб’єкта господарювання.
Підприємства, що знаходяться на тимчасово окупованій території та/або на території проведення АТО (або їх структурні підрозділи (відокремлене майно) перебувають на зазначених територіях), проводять інвентаризацію тоді, коли стане можливим забезпечити безпечний та безперешкодний доступ уповноважених осіб до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, в яких відображені зобов’язання та власний капітал цих підприємств.
Тобто зазначені підприємства зобов’язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.
Джерело: http://news.dtkt.ua/ua/accounting/pri...
Комментарии к материалу