Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Проблемні питання обчислення середньої зарплати для розрахунку соцстрахівських виплат

Хоч після набрання чинності змін до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 № 1266 (далі - Порядок № 1266) пройшло вже кілька місяців, у бухгалтерів, що обраховують матеріальне забезпечення у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності, виникає чимало запитань щодо практичного застосування оновлених положень. 

Лівобережна дирекція пропонує відповіді на запитання, що були задані слухачами на черговому семінарі, проведеному спеціалістами дирекції

Бюджетна установа проводить нарахування та виплату заробітної плати працівникам до закінчення поточного місяця. Тому сталось так, що по працівнику, який захворів 29 вересня 2015 року, коригування – сторнування заробітної плати та нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності – було проведено у жовтні, після подання звітності до органу Державної фіскальної служби за вересень. При обчисленні заробітної плати для оплати страхового випадку, що настав у листопаді 2015 року, слід брати до розрахунку відкориговану заробітну плату чи ту, що була зазначена у звіті по ЄСВ за вересень?

Згідно із п. 5 ст. 9 Закону України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” від 16.07.1999 № 996 господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Особливості обліку та відображення фонду оплати праці визначені в Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженій наказом Держкомстату України від 13.01.2004 № 5 (далі – Інструкція № 5). Згідно із пп. 1.6.2 Інструкції № 5, якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування.

Відповідно до пункту 9 розділу IV “Формування Звіту” Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 внесення від’ємних значень сум нарахованої заробітної плати (доходу) допускається при відображенні сум перерахунків заробітку (доходу), що пов’язані з уточненням кількості відпрацьованого часу у зв’язку з відпусткою, тимчасовою непрацездатністю, та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, нарахованих у попередніх періодах. Тобто, є правомірно, що виправлення помилки бюджетна установа провела при формуванні та подачі Звіту за жовтень.

В той же час, пунктом 32 Порядку № 1266 передбачено, що середньоденна заробітна плата для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності обчислюється на підставі відомостей, що включаються до Звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Отже, у випадку сторнування заробітної плати у розрахунковому періоді, при обчисленні середньоденної заробітної плати для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності враховується нарахована заробітна плата за мінусом сторнованої заробітної плати у місяці її сторнування. А саме, за вересень враховується нарахована заробітна плата, що була включена до звіту по ЄСВ, а в жовтні - нарахована заробітна плата за мінусом сторнованої суми за вересень.

Як при обчисленні середньоденної заробітної плати врахувати святкову премію, виплачену працівникові до державного свята - Дня Незалежності України, якщо весь місяць (серпень) він хворів?

Згідно з абзацом другим пункту 3 Порядку № 1266 місяці розрахункового періоду (з першого до першого числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключаються з розрахункового періоду. Тому, серпень не підлягає включенню до розрахункового періоду, а тому і виплата святкової премії, проведена цього місяця, не братиме участі в розрахунку середньоденної заробітної плати.

 

Джерело: Лівобережна дирекція КМВ ФСС з ТВП

 

Комментарии к материалу

Лучшие материалы