Пеню следует начислить по правилам, действующим на момент ее начисления
Квалифицирующим моментом для начала начисления пени установлен первый рабочий день, следующий за последним днем предельного срока уплаты налогоплательщиком налогового обязательства, определенного НКУ (в том числе за период административной и/или судебного обжалования).
В свою очередь, предельным сроком уплаты налогового обязательства, который должен применяться для начала начисления пени, предусмотренной пп. 129.1.1 НКУ, является предельный срок уплаты налогоплательщиком налогового обязательства, определенного НКУ по соответствующей налоговой декларации, по которой выявлено занижение (то есть с учетом даты, когда такое налоговое обязательство должно было быть оплачено за соответствующий налоговый период и за весь период такого занижения).
ДЕРЖАВНА ФІСКАЛЬНА СЛУЖБА УКРАЇНИ
ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ
від 30.11.2018 р. № 5038/6/99-99-14-03-03-15/ІПК
Державна фіскальна служба України, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянула лист [...] (код за ЄДРПОУ [...]) від [...] 2018 № [...] (вх. ДФС від [...] № [...]) про надання індивідуальної податкової консультації щодо практичного застосування п. 129.4 ст. 129 Кодексу, та повідомляє таке.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
Підпунктом 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Кодексу визначено, що нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Отже, кваліфікуючим моментом для початку нарахування пені встановлено перший робочий день, що є наступним за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
Граничний строк сплати платником податків податкових зобов'язань визначено, зокрема, п. 57.1 ст. 57 Кодексу, а саме: платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації.
З урахуванням аналізу вищенаведених норм, граничним строком сплати податкового зобов'язання, що повинен застосовуватися для початку нарахування пені, передбаченої пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Кодексу, є граничний строк сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного Кодексом по відповідній податковій декларації, по якій виявлено заниження (тобто з урахуванням дати, коли таке податкове зобов'язання повинно було бути сплачене за відповідний податковий період та за весь період такого заниження).
Згідно з п. 129.4 ст. 129 Кодексу на суми грошового зобов'язання, визначеного пп. 129.1.1 та 129.1.2 п. 129.1 цієї статті, у редакції, що діє з 01.01.2017, (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, коли її розмір не встановлений, пеня нараховується за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
При цьому відповідно до п. 11 підрозділу 10 розділу XX Кодексу штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Тобто, при нарахуванні пені повинні застосовуватися правила та ставки п. 129.4 ст. 129 Кодексу, у редакції яка діє на момент нарахування такої пені.
Що стосується розміру нарахованої пені за зазначеним у листі [...] актом документальної планової виїзної перевірки, то для проведення її перерахунку [...] доцільно звернутися до ГУ ДФС у Миколаївській області.
Комментарии к материалу