Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Если РРО вышел из строя

13.04.2020 76 0 0

В случае принятия субъектом хозяйствования распорядительного документа о том, что в случае выхода из строя РРО или отключения электроэнергии проведения расчетных операций не производится, субъект хозяйствования вправе отменить регистрацию КУРО к такому РРО, и не вести ее с даты отмены (до даты отмена ведения КУРО при проведении расчетных операций является обязательным).


ГУ ДФС У ЛЬВIВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 30.03.2020 р. № 1311/ІПК/05-08-10

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області розглянуло звернення  з питань практичного застосування норм Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року №148 про надання індивідуальної податкової консультації та, керуючись статтею 52 розділу II Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Підпунктом 2 п.58 розд. VI Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 29 грудня 2017 року № 148 (далі - Положення № 148), визначено, що готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до п.11 розд. II Положення №148 оприбуткуванням готівки в касах установ/підприємств та їх відокремлених підрозділів, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, (далі - РРО) та з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

Оприбуткуванням готівки в касах відокремлених підрозділів установ/підприємств, які проводять готівкові розрахунки із застосуванням РРО без ведення касової книги, є забезпечення зберігання щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного п.44.3 ст.44 Кодексу і занесення інформації згідно з фіскальними звітними чеками до відповідних книг обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - у разі її використання.

Згідно з п. 12 розд. II Положення №148 установа/підприємство на підставі Положення №148 зобов’язане розробити та затвердити внутрішнім документом порядок оприбуткування готівки в касі установи/підприємства, у якому максимально врахувати особливості роботи як установи/підприємства, так і його відокремлених підрозділів (внутрішній трудовий розпорядок, режим роботи, графіки змінності, порядок та особливості здавання готівкової виручки (готівки) до банку).

Для відокремлених підрозділів установи/підприємства порядок оприбуткування готівки в касі встановлюється та доводиться внутрішніми документами установи/підприємства.

Розроблений порядок повинен відповідати вимогам Положення №148 та не суперечити законодавству України.

Пунктом 40 розд. IV Положення №148 визначено, що касир здійснює записи в касовій книзі за операціями одержання або видачі готівки за кожним касовий ордером і видатковою відомістю в день її надходження або видачі.

За відсутності руху готівки в касі протягом робочого дня записи в касовій книзі в цей день не здійснюються.

Підприємства, що мають відокремлені підрозділи, які проводять касові операції і рібЦим роботи яких не збігається з розпорядком функціонування бухгалтерії підприємства - юридичної особи (у тому числі у вихідні та святкові дні), внутрішнім документом визначають порядок взаємодії відокремлених підрозділів із бухгалтерією підприємства - юридичної особи відповідно до вимог законодавства України.

Відповідно до абзацу четвертого п.39 розд.IV Положення №148 відокремлені підрозділи установ/підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувані лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО та/або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки та касовими ордерами, а також фізичні особи - підприємці касової книги не ведуть.

Одночасно слід зазначити, що згідно з абзацом першим п.15 розд II Положення №148 відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб.

Враховуючи викладене, відокремлені підрозділи установ/підприємств мають право здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас юридичних осіб або банку чи небанківської фінансової установи, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів у національній валюті без відкриття рахунку для її переказу і зарахування на банківські рахунки юридичних осіб без її оприбуткування в касі установи/підприємства.

Закон України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі - Закон №265) визначає правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дія цього Закону поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Відповідно до Закону №265, наказом Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547 затверджено «Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстраціі розрахункових операцій за товари (послуги)" (далі - Порядок застосування РРО) та 'Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахунковий операцій» (далі - Порядок ведення КОРО).

Пунктом 2 розділу III Наказу №547 передбачено, що суб’єкт господарювання може прийняти рішення про те, що у випадках виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до момент) належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, про ще зазначає у реєстраційній заяві.

У такому випадку суб’єкт господарювання має право не реєструвати та не зберігати книги ОРО та розрахункові книжки.

Для таких РРО у реєстраційному посвідченні зазначається: «Книга ОРО на цей РРО не реєструвалась У випадках виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється».

Такі суб’єкти господарювання не мають права здійснювати розрахункові операції у разі виходу з ладу РРО або тимчасової відсутності електроенергії.

Відповідно до пункту 1 глави 3 розділу II Порядку ведення КОРО скасування реєстрації КОРО на РРО здійснюється одночасно із скасуванням реєстрації РРО абс за заявою суб’єкта господарювання, зокрема у разі прийняття розпорядчого документа про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії, непридатності для використання тощо).

Таким чином, у разі прийняття суб’єктом господарювання розпорядчого документа про те, що у випадку виходу з ладу РРО або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється, суб’єкт господарювання вправі скасувати реєстрацію КОРО до такого РРО, та не вести її з дати скасування (до дати скасування ведення КОРО у разі проведення розрахункових операцій є обов’язковим).

Пунктом 9 статті 3 Закону №265 передбачено суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на РРО (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Крім того, у абзаці 7 пункту 6 глави 4 розділу II Порядку ведення КОРО зазначено, що суб'єкт господарювання має забезпечити збереження щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) в електронній формі протягом строку, визначеного пунктом 44.3 статті 44 Кодексу.

Установа/підприємство, відповідно до вимог Положення №148, зобов’язана визначити та затвердити внутрішнім документом місце та спосіб зберігання відокремленими підрозділами щоденних фіскальних звітних чеків (щоденних Z-звітів) у електронній формі, формат їх зберігання, який має забезпечувати візуальний перегляд щоденних Z-звітів представниками центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову політику, а також відповідальну за зберігання цих чеків особу (абз. другий п.12 розд II Положення №148).

Таким чином, суб’єкт господарювання має забезпечити зберігання фіскальних звітних чеків РРО у фіскальній пам’яті реєстратора розрахункових операцій, чи/будь-який незаборонений чинним законодавством спосіб у порядку, визначеному суб’єктом господарювання.

Відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы