Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Як оплатити тимчасову непрацездатність, якщо перший день хвороби припав на робочий день

26.07.2021 124 0 0


Працівник після робочого дня за станом здоров’я був вимушений звернутися до медичного закладу, де йому відкрили лікарняний листок. У табелі обліку використання робочого часу день початку хвороби зафіксовано як робочий, оскільки людина працює 4 години на день. Як оплачувати лікарняний у цій ситуації? Як діяти роботодавцеві в умовах упровадження електронного листка непрацездатності?


Запитання – відповіді

Як оплачувати перший «лікарняний» день, якщо він припав на робочий?

Особам, які звернулися за медичною допомогою і виявилися непрацездатними після закінчення робочого дня, листок непрацездатності може видаватися за їхньою згодою з наступного календарного дня (п. 2.6 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.01 р. № 455, далі – Інструкція № 455).

Однак на практиці, якщо працівник не скаже лікарю про те, що він відпрацював цей день і бажає відкрити лікарняний із наступного дня, листок непрацездатності відкриють у день звернення його до лікарні.

У такому разі перший «лікарняний» день слід оплачувати як відпрацьований. На це вказують вимоги п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105). А саме: допомога з тимчасової непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати (доходу) у разі хвороби або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві.

Отже, якщо заробіток цього дня не втрачено, то й компенсувати нічого. Тому немає підстав оплачувати такий день як день хвороби.

Крім того, у табелі обліку робочого часу такий день треба відобразити як відпрацьований робочий день.

Як оплатити перші 5 днів тимчасової непрацездатності, якщо перший «лікарняний» день, припав на робочий?

Відлік перших 5 днів хвороби починається з дати відкриття лікарняного листка, незалежно від того, що перший день відпрацьовано працівником та оплачено як робочий день. На це свого часу вказала й Виконавча дирекція ФСС з ТВП у листі від 17.05.16 р. № 2.4-46-753. Із 6-го дня непрацездатності оплата здійснюється за кошти ФСС.

Отже, у нашій ситуації роботодавець має оплатити своїм коштом чотири календарних дні, що залишилися.

Розрахунковим періодом для визначення середньоденної зарплати є 12 місяців, що передують місяцю початку хвороби. І цей період не змінюється, навіть якщо лікарняні працівникові почнуть нараховувати з 1 серпня.

У разі оплати наступих лікарняних листків день, який оплачено як відпрацьований, ураховується під час розрахунку суми лікарняних. І це є логічним, оскільки в табелі обліку використання робочого часу такий день зазначено як робочий. Крім того, сума доходу, нарахованого за цей день, є зарплатою, з якої сплачено ЄСВ.

Крім того, нагадаємо, що в разі припадання лікарняного на період карантину відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1105 особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога з тимчасової непрацездатності виплачується в розмірі 50 % середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медпрацівників, яким допомога з тимчасової непрацездатності в такому разі виплачується в розмірі 100 % середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Як оплачувати е-лікарняний?

З 4 червня 2021 року було запроваджено цільову модель формування та видачі е-лікарняних (наказ МОЗ від 01.06.21 р. № 1066 «Деякі питання формування медичних висновків про тимчасову непрацездатність та проведення їхньої перевірки», далі – Наказ № 1066).

Отже, із червня до кінця серпня цього року діятиме перехідна модель упровадження е-лікарняних. Вона передбачає, що медичні заклади поступово переходять на формування електронних медичних висновків про тимчасову непрацездатність. А вже з 1 вересня поточного року е-лікарняні мають запрацювати в усіх закладах охорони здоров’я. Як має оплачувати е-лікарняний роботодавець, розглянемо поетапно.

Етап 1. Про відкриття е-лікарняного роботодавець отримує сповіщення в кабінеті страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду. Щоб довідатися, чи закрито листок непрацездатності працівнику, він має стежити за ним у кабінеті страхувальника на зазначеному вебпорталі.

Етап 2. Підстава для призначення матеріального забезпечення за е-лікарняним виникає в роботодавця під час закриття такого е-лікарняного (а в разі вагітності та пологів працівниці – відкриття е-лікарняного). Тож роботодавець на свій розсуд може або роздрукувати такий е-лікарняний, або залишити в електронному вигляді.

Етап 3. Кадрова служба перевіряє страховий стаж працівника, щодо якого отримано е-лікарняний, та надає інформацію про страховий стаж і кількість днів, які підлягають оплаті за кошти роботодавця та ФСС. Рішення про призначення матеріального забезпечення приймає комісія (уповноважений) із соцстрахування в установі.

Етап 4. Комісія (уповноважений) із соцстраху оформлює рішення про призначення або відмову у призначенні матзабезпечення та передає його до бухгалтерії. У рішенні зазначається загальна кількість днів для оплати, у тому числі за кошти ФСС.

Етап 5. Бухгалтерія нараховує лікарняні (декретні) на підставі е-лікарняного (чи його паперової роздруківки) та рішення комісії (уповноваженого) із соцстрахування.

Етап 6. Бухгалтерія протягом 5 робочих днів оформлює заяву-розрахунок і подає до відділення ФСС за місцем обліку. Слід урахувати, що для отримання фінансування роботодавці формують заяви-розрахунки окремо для електронних і паперових листків непрацездатності. Це пов’язано з тим, що е-лікарняні не мають серії та видаються за оновленими кодами причин тимчасової непрацездатності.

Етап 7. Після отримання фінансування на спецрахунок і виплати сум лікарняних (декретних) протягом місяця потрібно подати до відділення ФСС Повідомлення про виплату коштів застрахованій особі.

Як оплачувати е-лікарняний сумісникам?

Порядок оплати е-лікарняних для сумісників на сьогодні законодавчо не врегульовано, оскільки згідно із Законом № 1105 сумісникам призначається матеріальне забезпечення на підставі копії листка непрацездатності, засвідченої керівником за основним місцем роботи та печаткою. Однак про те, як реалізувати таку вимогу Закону № 1105 у разі оформлення працівникові е-лікарняного, у документі не наводиться.

Отже, роботодавцям слід передбачити в порядку документообігу установи використання паперової роздруківки е-лікарняного та чекати відповідних чергових змін від законотворців і роз’яснень від ФСС.

Наприкінці нагадаємо, що в разі припадання лікарняних на період карантину відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону № 1105, особам, які перебувають у закладах охорони здоров’я, а також на самоізоляції під медичним наглядом у зв’язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а також локалізацію та ліквідацію її спалахів та епідемій, допомога з тимчасової непрацездатності виплачується у розмірі 50 % середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу, за винятком медпрацівників, яким допомога з тимчасової непрацездатності в такому разі виплачується в розмірі 100 % середньої зарплати (доходу) незалежно від страхового стажу.

Коментарі до матеріалу