Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Умови надання відпустки та її тривалість під час війни: роз’яснення полтавської юристки

23.05.2022 171 0 1

Працівники підприємств та організацій у мирний час можуть отримати відпочинок від роботи, згідно з Законом України "Про відпустки". Однак під час дії воєнного стану ці правила дещо змінили, ухваливши іще один документ. Які відпустки жителі Полтавщини можуть оформлювати нині, Суспільному розповіла юристка Анна Сидоренко.

Під час дії воєнного стану працівникам можуть надавати такі ж відпустки, як і в мирний час:

  • щорічні (основна та додаткові);
  • соціальні;
  • відпустки без збереження заробітної плати.

Для регулювання цих процесів під час війни ухвалили Закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", він набув чинності 24 березня.

"Цей закон вносить обмеження на застосування певних видів відпусток та на право їх одержання".
Зокрема, у документі йдеться, що роботодавець має право відмовити у відпустці.

"Це стосується лише випадків, коли працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури".
До таких належать ті установи, що є стратегічно важливими для функціонування економіки і безпеки держави.

Умови надання відпустки та її тривалість під час війни: роз’яснення полтавської юристки
Функції чи послуги, порушення яких має негативні наслідки для безпеки України. Суспільне Полтава
Основна відпустка на період війни може тривати не більше за 24 календарних дні.

"Кодексом законів про працю встановлено надання мінімум 24 календарних днів відпустки, а на кожному підприємстві є колективний договір, у якому працівники з роботодавцем можуть домовлятися на більш тривалий період цієї відпустки. Якщо відпустка передбачена більше 24 днів, то ті дні, що залишилися, працівник може отримати після припинення дії воєнного стану в нашій державі".
А якщо працівник іде в соціальну відпустку, то обмеження не застосовують для двох категорій:

  • вагітність та пологи;
  • догляд за дитиною віком до трьох років включно.

Відпустка без збереження заробітної плати у мирний час становить 15 календарних днів, а нині її терміни не обмежують, каже фахівчиня. Її працівник може отримати виключно за власним бажанням або за угодою з роботодавцем, каже Анна Сидоренко.

"Самовільно роботодавець не може відправляти працівника у відпустку без збереження заробітної плати. Не може ні у мирний час, ні у час воєнного стану. Зараз, якщо його підприємство не може нормально працювати, роботодавець може запропонувати працівнику "простій".
За словами експертки, якщо підприємство не має змоги функціонувати під час воєнного стану, його власник також може призупинити трудовий договір із працівником.

"Особливістю призупинення договору буде те, що всі кошти і гарантії повинні бути відшкодовані країною-агресором, але ніякої процедури, як буде здійснюватися порядок таких відшкодувань, немає".
Процедура оформлення відпочинку залишилася незмінною. Працівник може йти у відпустку, згідно з графіком, укладеним на рік. Якщо людина поїхала за кордон і не може особисто написати заяву про відпустку, то її слід надіслати через Інтернет, додає Анна Сидоренко.

"Якщо роботодавець не виконує вимоги законодавства, наприклад, відправляє працівника у відпустку без збереження заробітної плати або не надає відпустки, відповідно до графіку, і це підприємство не є критичною інфраструктурою, то він несе відповідальність. Ці дії оспорюють у судовому порядку, передбачено штрафні санкції".
Якщо ж сам працівник не хоче йти на відпочинок за графіком, то роботодавець все рівно може видати наказ про відправлення у відпустку.

https://suspilne.media

Коментарі до матеріалу