Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Протидія мобінгу: гідне ставлення з боку роботодавця та інших працівників

20.10.2023 15 0 0

Для нормалізації трудових відносин 1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих  актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) ( далі – Закон), з метою забезпечення кожному працівнику права на гідне ставлення на роботі.

Законом додали до Кодексу законів про працю України статтю 2-2, що  визначає мобінг (цькування) як систематичні, тобто повторювані, тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у тому числі з метою набуття, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків, що проявляються у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно працівника напруженої, ворожої, образливої атмосфери, у тому числі такої, що змушує його недооцінювати свою професійну придатність.

У Кодексі законів про працю Україні, завдяки внесеним в нього змінам, зазначається, що працівники мають право на гідне ставлення з боку роботодавця та інших працівників.

Повага до гідності і самовираження кожної людини у всіх сферах її життєдіяльності – основа  будь-якого цивілізованого суспільства. Зокрема, у трудових відносинах не має місця дискримінації за статтю, національністю чи якимись іншими ознаками, кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.

Працівник, який постраждав від мобінгу, має право отримати відшкодування за заподіяну внаслідок цькування шкоди у розмірі витрат, які були направлені на лікування. Це буде можливим після підтвердження судовим рішенням самого факту мобінгу.

Вчинення мобінгу керівником (керівництвом) підприємства, установи, організації є підставою для розірвання трудового договору працівником у визначений ним строк за власним бажанням, якщо роботодавець не виконує законодавство про працю, умови колективного чи трудового договору, чинив мобінг (цькування) стосовно працівника або не вживав заходів щодо його припинення, що підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили.

https://smu.dsp.gov.ua

Коментарі до матеріалу