Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Облік об’єктів власності суб’єктами управління та господарювання

У питаннях реєстрації речових прав (прав власності та оперативного управління або господарського відання) ми розібрались («Зміст права власності», «Суб’єкти управління державною та комунальною власністю та їх повноваження»). Залишаються ще питання облікового характеру: хто має відображати в бухобліку майно (власник, орган управління, інші уповноважені органи, суб’єкти господарювання), яке може бути отримане або знаходиться в бюджетній установі з різних підстав. Відповіді на ці запитання ви знайдете в цій консультації.

Ознайомившись із вимогами законодавства щодо управління власністю, можна зробити висновки щодо різної компетенції суб’єктів управління та суб’єктів господарювання (далі – СГ) в питаннях ведення обліку.

Уповноважені органи управління

За нормами п. 11 ст. 6 «Повноваження уповноважених органів управління» Закону від 21.09.06 р. № 185-V «Про управління об’єктами державної власності» (далі – Закон № 185) уповноважені органи управління (міністерства та інші органи виконавчої влади) ведуть облік об’єктів держвласності, що перебувають в їх управлінні, здійснюють контроль за ефективним використанням та збереженням таких об’єктів.

З цієї норми можна зробити такі висновки: повноваження уповноважених органів управління передбачають ведення обліку об’єктів, похідні речові права щодо яких передано СГ для володіння, користування, розпорядження ними в межах закону. І це є реалізацією однієї з управлінських функцій, визначених законодавством щодо їх діяльності, яку не можна ототожнювати з їх господарською функцією, зокрема веденням бухобліку та складанням фінзвітності ними як СГ.

Деталізацію інформаційної частини щодо обліку об’єктів нерухомого майна та іншого окремого індивідуально визначеного держмайна розкрито в п. 7 Положення про Єдиний реєстр об’єктів державної власності, затвердженого постановою КМУ від 14.04.04 р. № 467 (далі – Положення № 467), який містить дані, зокрема: про балансоутримувачів, фінансові (бухгалтерські) та статистичні показники, відомості про філії, відділення, представництва та інші відокремлені підрозділи, розмір корпоративних прав держави, розмір земельних ділянок та площу забудови для об’єктів нерухомого майна, тип, найменування та вартість цього майна тощо.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали