Враховуємо курсові різниці у складі доходів та витрат
29.09.2015 31 0 0
Засновником підприємства є іноземна компанія. Статутний фонд сформований у євро. На балансі підприємства обліковується в гривні по курсу на дату реєстрації Статуту. Засновник здійснював внески в євро частинами, внаслідок чого виникали від’ємні та додатні курсові різниці по заборгованості засновника перед підприємством по внескам у статутний фонд (курсові різниці по неоплаченому капіталу). Чи необхідно ці різниці враховувати у складі доходів та витрат при обчисленні податку на прибуток у 2012, 2013 та 2014 рр. Чи є підстави у підприємства в даному випадку застосовувати п. 136.1.10 Податкового кодексу України.
У бухгалтерському обліку операції, виражені в іноземній валюті, підлягають перерахунку у гривневий еквівалент на певну дату за курсом НБУ.
Так, згідно з п.5 П(С)БО 21 «Вплив змін валютних курсів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 10.08.2000 №193 (далі - П(С)БО №21) операції в іноземній валюті під час первісного визнання відображаються у валюті звітності шляхом перерахунку суми в іноземній валюті із застосуванням валютного курсу на дату здійснення операції.
Пунктом 4 П(С)БО №21 визначено, що курсова різниця - це різниця між оцінками однакової кількості одиниць іноземної валюти при різних валютних курсах.
Згідно п.8 П(С)БО 21 курсові різниці, які виникають внаслідок перерахунку зобов’язань засновників при формуванні статутного капіталу, відображається у складі додаткового капіталу.
Оподаткування операцій з розрахунками в іноземній валюті здійснюється згідно з п.153.1 ст.153 Податкового кодексу у редакції, чинній до 01.01.2015.
Згідно з пп.153.1.3 Податкового кодексу визначення курсових різниць від перерахунку операцій, виражених в іноземній валюті, заборгованості та іноземної валюти здійснюється відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку.
При цьому прибуток (позитивне значення курсових різниць) ураховується у складі доходів платника податку, а збиток (від’ємне значення курсових різниць) ураховується у складі витрат платника податку.
Відповідно до п.137.4 Податкового Кодексу датою отримання доходів, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, є звітний період, у якому такі доходи визнаються згідно з цією статтею, незалежно від фактичного надходження коштів (метод нарахувань), визначений з врахуванням норм цього пункту та ст.159 Податкового Кодексу.
Податкові витрати за операціями в іноземній валюті формуються згідно з вимогами пп. "а" пп.138.10.4 Податкового Кодексу та відносяться до інших операційних витрат, які включаються до складу витрат у періоді, в якому вони були здійснені (п.138.5 ст.138 Податкового Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, в податковому обліку позитивне значення курсових різниць, визначених відповідно до п.153.1.3 Податкового кодексу враховується у складі інших доходів платника податку, а від’ємне значення курсових різниць у складі інших операційних витрат платника податку.
Джерело: http://lv.sfs.gov.ua/media-ark/news-a...
Комментарии к материалу