Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Зміни у наданні та використанні відпусток

23.11.2023 285 0 0

22 листопада ВРУ прийняла в цілому законопроєкт № 8313 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впорядкування надання та використання відпусток, а також інших питань". Про це свідчить картка законопроєкта на сайті ВРУ.

Станом на 22.11.2023 р. остаточного тексту не оприлюднено. 

Відповідно до тексту законопроєкту № 8313, передбачається наступне:

  • Загальний максимальний термін надання працівнику відпустки без збереження заробітної плати за сімейними обставинами та з інших причин збільшено з 15 до 30 календарних днів на рік.
  • Щорічну відпустку можна поділити на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів, не тільки на прохання працівника, але й за такої необхідності у роботодавця. 
  • Поділ щорічної відпустки має бути відображений у графіку відпусток, який погоджується із профспілками.
  • Відпустка при народженні дитини надається в чітко визначений термін – не пізніше трьох місяців з дня народження дитини. 
  • Батьку дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, така відпустка надається після отримання відповідного рішення суду.
  • Відпустка у зв'язку з усиновленням дитини надається незалежно від віку дитини.
  • У разі використання чи виплати грошової компенсації за додаткову відпустку працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи, працівник не користується правом на неї в календарному році звільнення на іншому підприємстві, в установі, організації.
  • У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні будь-якого виду відпусток (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку), якщо такий працівник залучений до виконання робіт на об’єктах критичної інфраструктури, до виконання робіт, виробництва товарів оборонного призначення або до виконання мобілізаційного завдання (замовлення).
  • Забезпечення військовослужбовців, звільнених у зв’язку з демобілізацією із військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, відпочинком тривалістю 60 робочих днів з виплатою двомісячного грошового забезпечення впродовж мобілізаційного періоду за рахунок Держбюджету України.
  • Порядок та умови надання відпусток для підготовки та участі в спортивних змаганнях, регулюються трудовим та/або колективним договором.
  • Також, виключаються норми щодо творчих відпусток та відпусток у зв'язку з профспілковим навчанням.
  • Виключення педагогічного та науково-педагогічного персоналу із переліку осіб за якими під час проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, або військової служби за призовом осіб 3 із числа резервістів в особливий період, зберігається попередній середній заробіток.

Відповідні зміни вносяться до КЗпП, Закону України «Про відпустки» та інших Законів України.

Коментарі до матеріалу