Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Виплата середньої зарплати та відшкодування моральної шкоди за рішенням суду: як оподаткувати

11.10.2018 1247 0 2

Ситуація: працівниця, яка була звільнена, звернулася до суду. Довгий час тривали судові засідання, і нарешті було винесене остаточне рішення, яке вже ні установа, ні позивачка оспорювати не збирається. За рішенням суду установа повинна виплатити середній заробіток та відшкодувати моральну шкоду у фіксованих сумах (суми прописані в рішенні суду, але жодного слова щодо їх оподаткування в ньому немає). Керівництво бюджетної установи прийняло рішення не чекати виконавчого листа та провести виплату на підставі рішення суду та власного розпорядження. Як оподаткувати ці виплати та хто повинен сплатити податки?

Згідно з ч. 2 ст. 124 Конституції України суди вирішують будь-які індивідуальні трудові спори щодо оплати праці в порядку, передбаченому гл. XV КЗпП, за вибором працівника безпосередньо або після попереднього розгляду в комісії по трудових спорах.

Судове рішення є обов’язковим до виконання. Тому прийняття установою рішення про його виконання без зволікань є правильним і відповідає нормам чинного законодавства.

Розрахунок середнього заробітку проводиться на підставі Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100, та відноситься до фонду додаткової зарплати згідно з пп. 2.2.12 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5 (далі – Інструкція № 5).

Відшкодування моральної шкоди передбачено нормами Цивільного кодексу (далі – ЦК), зокрема ст. 23 гл. 3 «Захист цивільних прав та інтересів» та гл. 82 «Відшкодування шкоди».

Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізособа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; у душевних стражданнях, яких фізособа зазнала внаслідок протиправної поведінки щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізособа зазнала через знищення чи пошкодження її майна; у приниженні честі та гідності фізособи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали