• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Чи припиняти доплату за збільшення обсягу робіт в умовах економії коштів?

Анна Лобатюк

09.10.2015 2950 0 0

Чи обов'язково припиняти виплату працівникам доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт в умовах запровадженої економії бюджетних коштів?

Ні, такі виплати можна не припиняти. Пояснимо чому.

Дійсно, з 12.03.14 р. набули чинності Заходи щодо економного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету, затверджені постановою КМУ від 01.03.14 р. № 65 (далі – Заходи).

Згідно з п. 12 цих Заходів тимчасово припинено встановлення доплат за виконання обов’язків тимчасово відсутніх працівників (крім лікарів, фахівців із базовою та неповною вищою медичною освітою і професіоналів із вищою немедичною освітою та наукових працівників, допущених до медичної діяльності, вихователів, помічників вихователів, учителів, майстрів виробничого навчання, викладачів професійно-технічних та вищих навчальних закладів).

Заборони щодо припинення чи встановлення працівникам доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт не встановлено.

Звертаємо увагу, що встановлення доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт можливе лише в разі, якщо посада, виконання роботи за якою покладається на іншого працівника (чи кількох інших працівників), є у штатному розписі, але не заповнена, тобто залишається вакантною. Саме таке роз‘яснення надано, зокрема, у листі Мінсоцполітики від 29.04.13 р. № 61/06/186-13.

Доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт визначаються наявністю одержаної економії за тарифними ставками й окладами, що могли б виплачуватися за умови дотримання нормативної чисельності працівників, і встановлюються працівникам за умови виконання ними роботи меншою чисельністю працівників, ніж за встановленими нормами (нормативами). Згадані доплати встановлюються працівникам у розмірі до 50 % посадового окладу (тарифної ставки) на підставі пп. 3 п. 3 постанови КМУ від 30.08.02 р. № 1298, галузевих наказів міністерств, відомств та локального документа бюджетної установи, закладу.

Отже, обов’язковою умовою встановлення зазначених доплат працівникам має бути економія фонду оплати праці, яка може виникнути лише за наявності вакансій за посадами, виконання роботи за якими покладається на таких працівників.

Також важливим є таке. На сьогодні, починаючи із 16.05.14 р., керівник бюджетної установи має право прийняти рішення щодо заповнення вакансії, якщо буде забезпечено здійснення (звісно, у межах затвердженого обсягу видатків на оплату праці) усіх обов’язкових виплат із заробітної плати (п. 15 Заходів). Тому в наведеній ситуації керівникові слід визначитись, чи встановлювати працівникам доплати за розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт із використанням на цю мету коштів на оплату праці за відповідною вакантною посадою, чи ефективнішим буде заповнення цієї вакансії.

І наостанок нагадаємо, що розширення зони обслуговування або збільшення обсягу виконуваних робіт – це виконання, поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткового обсягу робіт за однією й тією самою професією або посадою.

Між розширенням зони обслуговування та збільшенням обсягу виконуваних робіт є відмінності. Наприклад: садівник, що доглядає розташований на території школи-інтернату фруктовий сад, погоджується виконувати також роботу прибиральника. Тут має місце розширення зони обслуговування при збільшенні обсягу роботи в межах однієї категорії персоналу, а саме робітників. А ось збільшення обсягу виконуваних робіт матиме місце в тому разі, якщо, наприклад, збільшується обсяг роботи на тому самому робочому місці (бухгалтер із заробітної плати погоджується виконувати функції за вакантною посадою бухгалтера із матеріальних цінностей).

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

1344 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали