Отримайте доступ до готових рішень, публікацій та оглядів
Підписатися

Матеріальне забезпечення від ФСС з ТВП: граничні строки для призначення

06.02.2017 1640 0 1


За рахунок ФСС з ТВП виплачується допомога з тимчасової непрацездатності, допомога по вагітності та пологах, а також допомога на поховання. Щоб отримати її, слід своєчасно звернутися до органу ФСС з ТВП та подати підтвердні документи. Тож про важливість цього питання поговоримо детальніше.


Граничні строки діють!

З 01.01.15 р. виплата допомоги від ФСС з ТВП регулюється Законом від 23.09.99 р. № 1105-XIV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 1105). Види допомоги встановлено ст. 20 цього Закону, а в ч. 5 ст. 32 визначено граничні строки для її призначення.

Так, матеріальне забезпечення від ФСС з ТВП виплачується в разі, якщо звернення за його призначенням надійшло не пізніше 12 календарних місяців із дня відновлення працездатності, установлення інвалідності, закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, смерті застрахованої особи або члена сім’ї, який перебував на її утриманні (крім пенсіонерів, безробітних та осіб, які померли від нещасного випадку на виробництві).

Отже, відлік 12-місячного періоду розпочинають з місяця, що настає за місяцем, у якому відновлено працездатність, установлено інвалідність, закінчилась відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами або настала смерть застрахованої особи (члена сім’ї, який перебував на її утриманні). Для обчислення цього 12-місячного періоду беруться цілі місяці з 1-го до 31-го (або 30-го, або 28-го (29-го) – для лютого) числа включно (див. лист ФСС з ТВП від 17.01.15 р. № 2.4-17-92).

Зверніть увагу! Граничні строки діють лише для допомоги за рахунок Фонду. Для оплати перших п’яти календарних днів тимчасової непрацездатності коштом установи Законом № 1105 ніяких строків не встановлено.

Рішення про призначення допомоги

Перший крок щодо ухвалення рішення про призначення матеріального забезпечення від ФСС з ТВП здійснює комісія (уповноважений) із соцстрахування установи (ч. 3 ст. 30 Закону № 1105). Ця комісія може відмовити у призначенні допомоги, якщо не всі документи подано, вони заповнені або видані з порушеннями або порушено граничний строк звернення за допомогою.

Відомості щодо граничних строків звернення за допомогою від ФСС з ТВП, строків ухвалення рішення щодо її призначення комісією (уповноваженим) із соціального страхування наведемо в таблиці:
 

Призначення допомоги

Допомога з тимчасової непрацездатності

Допомога по вагітності та пологах

Допомога на поховання

1

2

3

4

Документи для призначення допомоги

Листок непрацездатності (для сумісників – копія листка непрацездатності, засвідчена підписом і печаткою за основним місцем роботи)

Свідоцтво про смерть застрахованої особи (члена сім’ї застрахованої особи).
Довідка з місця проживання про перебування померлого члена сім’ї на утриманні* застрахованої особи.
Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про смерть** (для уникнення подвійної виплати, див. лист ФСС з ТВП від 13.05.15 р. № 5.2.-32-841)

Граничний строк звернення за допомогою

12 повних місяців (з 1-го до 1-го числа), що настають за місяцем, у якому:
– відновлено праце-здатність*** (установлено інвалідність****)

– закінчується відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами

12 повних місяців (з 1-го до 1-го числа), що настають за місяцем, на який припадає дата смерті

Граничний строк ухвалення рішення про призначення

10 к. д. з дня подання документів

Не пізніше дня, що настає за днем звернення

* До членів сім'ї, які перебували на утриманні застрахованої особи, можуть належати: дружина (чоловік); діти, брати, сестри та онуки, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до 18 років (брати, сестри та онуки – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студенти та учні середніх професійно-технічних та вищих навчальних закладів із денною формою навчання – до 23 років; батько, мати, дід та баба за прямою лінією споріднення. Зверніть увагу! Не вважаються такими, що перебували на утриманні застрахованої особи, члени сім'ї, які мали самостійні джерела коштів до існування (одержували зарплату, пенсію тощо) (ст. 27 Закону № 1105).
** У разі держреєстрації смерті виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради замість витягу з Держреєстру видається довідка для отримання допомоги на поховання (роз’яснення Мін’юсту від 15.12.11 р.).
*** Графа «Стати до роботи» листка непрацездатності.
**** У графі «Висновок МСЕК» листка непрацездатності дата встановлення інвалідності має збігатися із днем надходження (реєстрації) документів у МСЕК.

Повідомлення про відмову у призначенні допомоги надається або надсилається заявникові не пізніше 5 днів після винесення відповідного рішення. У ньому також зазначаються причини та порядок оскарження (абзац другий ч. 1 ст. 32 Закону № 1105).

Нагадаємо, що рішення комісії (уповноваженого) із соцстрахування установи про призначення або відмову у призначенні матзабезпечення може бути оскаржене застрахованою особою до робочого органу відділення Фонду, де перебуває на обліку установа, протягом 5 днів із моменту отримання повідомлення про таке призначення або відмову. Це не позбавляє права застраховану особу звернутися із цих питань до суду (розд. V Положення, затвердженого постановою правління ФСС з ТВП від 23.06.08 р. № 25).

Розглянемо на наочних прикладах, як застосовуються граничні строки для призначення допомоги від ФСС з ТВП.

Ситуація 1
Працівник надав листок непрацездатності 20.09.16 р. за період хвороби з 10 до 17 серпня 2015 року. Приступити до роботи слід було 18.08.15 р. Чи нададуть допомогу з тимчасової непрацездатності?

Комісія із соцстрахування призначає допомогу за перші 5 календарних днів тимчасової непрацездатності за рахунок установи (з 10 до 14 серпня). У виплаті допомоги від Фонду за календарні дні з 15 до 17 серпня відмовлено: порушено граничний строк для звернення за призначенням допомоги (листок непрацездатності слід було подати до комісії із соцстрахування до 31.08.16 р.).

Ситуація 2
Працівниця надала два листки непрацездатності (другий – продовження першого) 07.12.16 р. Період хвороби, засвідчений першим листком непрацездатності, – з 16 до 25 листопада 2015 року; другим – з 26 листопада до 2 грудня 2015 року (приступити до роботи слід було 03.12.15 р.). Чи отримає працівниця відповідну допомогу?

Комісія із соцстрахування призначає допомогу як за перші 5 календарних днів тимчасової непрацездатності за рахунок установи (з 16 до 20 листопада 2015 року), так і за рахунок Фонду – з 21 листопада до 2 грудня 2015 року. Листки непрацездатності стосуються одного страхового випадку, тобто їх слід було надати комісії до 31.12.16 р. (12-місячний період звернення за допомогою розраховується з 01.01.16 р. до 31.12.16 р.). Отже, граничний строк для звернення за допомогою не порушено.

Ситуація 3
Працівниця 29.11.16 р. подала до установи листок непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами на 126 календарних днів. Страховий випадок – з 11.05.15 р. до 13.09.15 р. Чи отримає працівниця допомогу?

Комісія із соцстрахування відмовляє у призначенні допомоги. Граничний термін звернення за допомогою прострочено (12-місячний період звернення був з 01.10.15 р. до 30.09.16 р. включно).

Ситуація 4
Чоловік працівниці, що померла, звернувся за призначенням допомоги на поховання дружини 10.10.16 р. Надано всі підтвердні документи. У свідоцтві про смерть зазначено дату смерті – 21.08.15 р. Чи призначать допомогу на поховання в такому разі?

Комісія відмовляє у призначенні допомоги. Термін звернення – з 01.09.15 р. до 31.08.16 р. – пропущено.

Заява-розрахунок як підстава для фінансування

Якщо всі документи для отримання допомоги надано й заповнено правильно, граничний строк звернення за нею не пропущено, у роботодавця є всі шанси отримати допомогу від ФСС з ТВП для своїх застрахованих осіб.

Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою правління ФСС з ТВП від 25.01.11 р. № 26 (далі – Порядок № 26).

Підставою для фінансування страхувальників-роботодавців (у т. ч. бюджетної установи) є оформлена згідно з додатком до цього Порядку заява-розрахунок. У ній міститься інформація про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами (п. 2 Порядку № 26). Заяву-розрахунок заповнює роботодавець у двох примірниках на підставі рішення, ухваленого комісією (уповноваженим) із соціального страхування, за підписом керівника, головного бухгалтера та засвідчує печаткою установи.

Фінансування Фондом здійснюється протягом 10 робочих днів після надходження заяви-розрахунку (п. 8 Порядку № 26).

Для отримання відповідного фінансування та зарахування страхових коштів роботодавець – бюджетна установа має відкрити окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (абзац другий ч. 2 ст. 34 Закону № 1105).

Виплата допомоги з тимчасової непрацездатності та по вагітності та пологах здійснюється застрахованим особам, які працюють за трудовим договором (контрактом), у найближчий для призначення допомоги строк, установлений для виплати зарплати. Що стосується допомоги на поховання, то вона виплачується не пізніше робочого дня, що настає після отримання страхувальником страхових коштів від ФСС з ТВП (ч. 2 ст. 32 Закону № 1105).

Ситуація, коли працівник з якихось причин «проґавив» строк звернення за допомогою від ФСС з ТВП, доволі неприємна. Тому установа має проводити роз’яснювальну роботу щодо граничних строків подання документів для призначення такої допомоги.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Баланс-Бюджет»

Аргументовані рекомендації, надійні рішення з питань планування, обліку, податків і контролю

4500 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали