Подписывайся на информационную страховку бухгалтера
Подписаться

Составление НН на неплательщика НДС при компенсации «коммуналки»

21.04.2020 277 0 0

Если при осуществлении операции по поставке услуг аренды, в состав стоимости которой также входят и суммы компенсации коммунальных услуг, налоговые обязательства по НДС определяются исходя из всей стоимости услуг по аренде и, соответственно, по такой операции состоит НН.

Впрочем поскольку получателем услуг является неплательщик налога, то такая НН составляется с учетом следующих особенностей:

  • в графе «Получатель (покупатель)» указывается «Неплательщик», а в строке/»«Индивидуальный налоговый номер получателя (покупателя)» проставляется условный ИНН «100000000000», строка «Налоговый номер налогоплательщика или серия (при наличии) и номер паспорта» не заполняется (п. 12 Порядка № 1307)
  • в верхней левой части таких накладных в графе «Не подлежит предоставлению получателю (покупателю) по причине делается пометка «X» и указывается тип причины «02» - «Составлена ​​на поставку неплательщику налога» (п. 8 Порядка № 1307).

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ

від 31.03.2020 р. № 1323/6/99-00-07-03-02-06/ІПК

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ у разі отримання коштів від орендаря - неплатника ПДВ як компенсації витрат за спожиті таким орендарем послуги з водопостачання, теплопостачання та електропостачання (далі - комунальні послуги) і, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, комунальне підприємство - платник ПДВ, яке є одержувачем коштів за кодом бюджетної класифікації 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», надає приміщення в оренду підприємству - неплатнику ПДВ та отримує від орендаря компенсацію витрат за спожиті комунальні послуги.

Статтями 284 та 286 Господарського кодексу України визначено, що істотною умовою договору оренди є, зокрема, орендна плата, яка є фіксованим платежем, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

У вартості орендної плати за рухоме/нерухоме майно орендар має здійсню зати економічне відшкодування (компенсацію) всіх елементів витрат, пов'язаних з послугами з надання майна в оренду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Підпунктом 194.1.1 пункту 194.1 статті 194 розділу V ПКУ встановлено що податок на додану вартість становить 20 відсотків, 7 відсотків бази оподаткування ПДВ та додається до ціни товарів/послуг.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України.

Підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ визначено, що операції з постачання послуг з охорони здоров'я закладами охорони здоров'я що мають ліцензію на постачання таких послуг, а також постачання послуг реабілітаційними установами для інвалідів та дітей-інвалідів, що мають ліцензію на постачання таких послуг відповідно до законодавства, звільняються від оподаткування ПДВ (крім послуг, визначених підпунктами «а» - «о» підпункту 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ).

Пунктом 188.1 статті 188 розділу V ПКУ встановлено, що база оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв'язку, податку на додану вартість, та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками -суб'єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у виг ляді бальзамів та еліксирів).

До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коптів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв'язку з компенсацією вартості товарів/послуг.

До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та/або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику подетків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платні ком особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРІШ) у встановлений ПКУ термін.

У випадку якщо орендодавцем, крім бюджетної установи, отримуються кошти від орендаря як відшкодування (компенсації) понесених ним витрат зі сплати комунальних послуг, такі кошти є складовою частиною орендної плата та включаються орендодавцем до бази оподаткування ПДВ у загальновстановленому порядку. При цьому режим звільнення від оподаткування ПДВ, встановлений підпунктом 197.1.5 пункту 197.1 статті 197 розділу V ПКУ, поширюється на операції з постачання закладами охорони здоров’я послуг, визначених у вказаному підпункті ПКУ, та не поширюється на операції постачання послуг оренди.

Щодо питань 1-2

Операції комунального підприємства - платника ПДВ з постачання поліуг оренди майна (приміщення) є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за основною ставкою 20 відсотків.

При здійсненні операції з постачання послуг оренди, до складу вартості якої також входять і суми компенсації комунальних послуг, податкові зобов’язання з ПДВ визначаються виходячи з усієї вартості послуг з оренди, та, відповідно, за такою операцією складається податкова накладна.

Складання податкової накладної за такими операціями здійснюється на дату «першої події» згідно з пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ за загальними правилами, встановленими Порядком заповнення податкової накладної,
затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267.

Оскільки отримувачем послуг є неплатник податку, то така податкова накладна складається з урахуванням таких особливостей:

  • у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умог.ни» ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється (пункт 12 Порядку № 1307);
  • у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини «02» - «Складена на постачання неплатнику податку» (пункт 8 Порядку № 1307).

Щодо питання З

Форму податкової декларації з ПДВ та порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України за № 159/28289 від 29.01.2016 (далі - Порядок №21).

Відповідно до розділу V Порядку № 21 обсяги постачання товарів/послуг за звітний період вказуються у розділі І «Податкові зобов’язання» податкової декларації з ПДВ, зокрема, операції з постачання послуг оренди, які оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відс., відображаються у рядку 1.1 розділу І.

Дані, наведені у податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (пункт 6 розділу III Порядку № 21)

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу II ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Комментарии к материалу

Лучшие материалы